Na oświadczenie PIT-12 pracownik ma czas do 10 stycznia
REKLAMA
W PIT-12 pracownik oświadcza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. z łącznego opodatkowania dochodów małżonków) oraz z ulg podatkowych. Wówczas płatnik oblicza roczny podatek na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.
REKLAMA
Jeśli jednak pracownik w 2010 r. uzyskiwał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej, musi rozliczyć się samodzielnie do 2 maja na druku PIT-37 albo PIT-36.
Termin złożenia deklaracji ulega przesunięciu na poniedziałek - 2 maja, gdyż w tym roku 30 kwietnia przypada w sobotę.
Warto pamiętać, że osoba, której rocznego obliczenia podatku dokonał płatnik, a która osiągnęła również przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości, z praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, musi złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów.
Złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie PIT-40 przez płatnika (albo PIT-40A przez organ rentowy) nie pozbawia podatnika prawa do złożenia zeznania (PIT-37 albo PIT-36) według ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to przykładowo sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia pracownik zdecyduje się jednak skorzystać z ulg podatkowych, rozliczyć dochody wspólnie z małżonkiem lub przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat