| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Prezent na Dzień Dziecka może oznaczać podatek

Prezent na Dzień Dziecka może oznaczać podatek

Otrzymałeś od pracodawcy bon, aby kupić coś dla swojej pociechy z okazji Dnia Dziecka? A może jesteś przedsiębiorcą i chcesz bonami obdarować swoich pracowników? Uważaj, pracownik będzie musiał zapłacić podatek. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest prezent w formie karty przedpłaconej. Jeśli jego wartość nie przekracza 380 zł, a świadczenie finansuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, podatku można uniknąć.


Firmy często oferują swoim pracownikom pozapłacowe wynagrodzenia. Mogą to być prezenty z okazji świąt, dofinansowanie do sportu czy wypoczynku. W wielu firmach pracodawcy pamiętają także o dzieciach swoich pracowników i z okazji Dnia Dziecka organizują nie tylko imprezy, ale także paczki z prezentami dla najmłodszych lub przekazują np. bony, za które rodzic może sam kupić wybrany prezent. Uwaga! Takimi świadczeniami jest jednak zainteresowany także fiskus.

 


Prezent to przychód do opodatkowania


Przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko otrzymane wynagrodzenie. Ustawa zalicza do niego wszelkie wypłaty pieniężne i wartość pieniężną świadczeń w naturze np. nagrody, prezenty z okazji Świąt Bożego Narodzenia ale także szykowane niespodzianki na Dzień Dziecka. Choć katalog świadczeń jest otwarty, w niektórych przypadkach podatku można uniknąć.

 


Wypłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych bez podatku


W przypadku niektórych świadczeń obowiązuje jednak wyłączenie z opodatkowania. Oznacza, to że ich wartość nie jest doliczona do przychodu pracownika i podatku nie trzeba płacić. Ustawa zawiera całą listę takich zwolnień. Znajduje się w niej również zwolnienie świadczeń rzeczowych i pieniężnych otrzymywanych przez pracownika. By skorzystać ze zwolnienia świadczenie musi być w całości sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszu związków zawodowych oraz mieć związek z finansowaniem działalności socjalnej.  Zwolnienie to zostało jednak ograniczone. Po pierwsze kwotowo  - w ciągu całego roku łącznie nie może przekroczyć 380 zł. Po drugie zostały z niego wprost wyłączone bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Zwolnione z podatku mogłoby jednak być np. dofinansowanie do obozu wakacyjnego dla dziecka.

 

Działalnością socjalną są usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

 


Od otrzymanego bonu zapłacisz podatek


Oznacza to, że otrzymane od pracodawcy bony np. z okazji Dnia Dziecka, zwiększą przychód do opodatkowania, nawet gdy zostaną wypłacone z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wysokość podatku będzie zależała z jednej strony od hojności pracodawcy, a z drugiej od uzyskanych dochodów od początku roku. Jeżeli pracownik otrzyma np. bon o wartości 200 zł, a jego dochody nie przekroczyły jeszcze I progu podatkowego (czyli 85 528 zł), to podatek wyniesie 36 zł. Osoba, która ma bardzo wysokie zarobki (jej dochody przekroczyły już 85 528 zł) z otrzymanego bonu o wartości 200 zł odda fiskusowi aż 64 zł. Gdyby natomiast bon odpowiadał równowartości 380 zł (czyli kwocie, która jest objęta zwolnieniem np. przy świadczeniach rzeczowych), podatek wyniósłby odpowiednio 68 zł (w I progu) oraz 121 zł (w II progu).

Czytaj także

Źródło:

Taxways
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »