| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Podatnik, który z zyskiem sprzedał samochód przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go kupił, musi zapłacić podatek.


Podatnik wygrał samochód osobowy. Po zapłaceniu podatku postanowił go szybko spieniężyć. Auto zostało sprzedane po miesiącu za atrakcyjną cenę. Podatnik ma wątpliwości, od jakiej wartości zapłaci podatek i czy organ podatkowy może zakwestionować wartość transakcji. Odpłatne zbycie samochodu osobowego powoduje powstanie dochodu do opodatkowania, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

- Dochodem z odpłatnego zbycia jest różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży samochodu a kosztem nabycia samochodu - wyjaśnia Adam Mariuk, doradca podatkowy z Deloitte. Dochód ten jest opodatkowany według stawek progresywnych i powinien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu.

Adam Mariuk tłumaczy, że określenie dochodu będzie konieczne wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik sprzedał samochód przed upływem wyżej wskazanego okresu. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas konieczne będzie określenie przychodów oraz kosztów nabycia samochodu.

- Przychodem będzie cena uzyskana od nabywcy samochodu - podkreśla ekspert.

Zaznacza, że jeżeli chodzi o koszty, ponieważ samochód był przedmiotem wygranej, podatnik najprawdopodobniej nie poniósł kosztów związanych z nabyciem samochodu. Zauważa jednak, że w przypadku gdy od wartości wygranego samochodu podatnik zapłacił podatek dochodowy od wygranej nagrody (w wysokości 10 proc. wartości samochodu), wówczas kosztem uzyskania będzie wartość samochodu będąca podstawą obliczenia 10-proc. zryczałtowanego podatku (zgodnie z art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takim wypadku koszty uzyskania przychodu będą wyższe od przychodów, a zatem podatnik nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku od ceny uzyskanej przy sprzedaży samochodu.

- Warto jednak zauważyć, że jeżeli cena sprzedaży będzie istotnie odbiegała od wartości rynkowej samochodu, wówczas podatnik może być zobowiązany do wskazania przyczyn uzasadniających tę różnicę - podkreśla ekspert.

6 miesięcy po tym terminie od nabycia dochód uzyskany ze sprzedaży samochodu nie podlega PIT

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK