reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Od dochodu ze zbycia auta trzeba zapłacić podatek

Podatnik, który z zyskiem sprzedał samochód przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym go kupił, musi zapłacić podatek.


Podatnik wygrał samochód osobowy. Po zapłaceniu podatku postanowił go szybko spieniężyć. Auto zostało sprzedane po miesiącu za atrakcyjną cenę. Podatnik ma wątpliwości, od jakiej wartości zapłaci podatek i czy organ podatkowy może zakwestionować wartość transakcji. Odpłatne zbycie samochodu osobowego powoduje powstanie dochodu do opodatkowania, jeżeli nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.

- Dochodem z odpłatnego zbycia jest różnica między przychodem uzyskanym ze sprzedaży samochodu a kosztem nabycia samochodu - wyjaśnia Adam Mariuk, doradca podatkowy z Deloitte. Dochód ten jest opodatkowany według stawek progresywnych i powinien być wykazany w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym nastąpiła sprzedaż samochodu.

Adam Mariuk tłumaczy, że określenie dochodu będzie konieczne wyłącznie w sytuacji, gdy podatnik sprzedał samochód przed upływem wyżej wskazanego okresu. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, wówczas konieczne będzie określenie przychodów oraz kosztów nabycia samochodu.

- Przychodem będzie cena uzyskana od nabywcy samochodu - podkreśla ekspert.

Zaznacza, że jeżeli chodzi o koszty, ponieważ samochód był przedmiotem wygranej, podatnik najprawdopodobniej nie poniósł kosztów związanych z nabyciem samochodu. Zauważa jednak, że w przypadku gdy od wartości wygranego samochodu podatnik zapłacił podatek dochodowy od wygranej nagrody (w wysokości 10 proc. wartości samochodu), wówczas kosztem uzyskania będzie wartość samochodu będąca podstawą obliczenia 10-proc. zryczałtowanego podatku (zgodnie z art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). W takim wypadku koszty uzyskania przychodu będą wyższe od przychodów, a zatem podatnik nie będzie miał obowiązku zapłaty podatku od ceny uzyskanej przy sprzedaży samochodu.

- Warto jednak zauważyć, że jeżeli cena sprzedaży będzie istotnie odbiegała od wartości rynkowej samochodu, wówczas podatnik może być zobowiązany do wskazania przyczyn uzasadniających tę różnicę - podkreśla ekspert.

6 miesięcy po tym terminie od nabycia dochód uzyskany ze sprzedaży samochodu nie podlega PIT

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama