Jakie skutki ma rozszerzenie działalności spółki o prowadzenie ksiąg rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Tak, spółka cywilna może poszerzyć zakres swojej działalności o usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Warunkiem jest jednak, aby co najmniej jeden ze wspólników posiadał stosowne uprawnienia (który to warunek jest tutaj spełniony) i aby to właśnie on wykonywał tę działalność. Ewentualnie działalność tę mogą wykonywać inni wspólnicy lub pracownicy, którzy ww. uprawnienia również posiadają. Koszty rozszerzonej działalności należy rozliczać na zasadach ogólnych, czyli proporcjonalnie do udziału w zysku poszczególnych wspólników.
UZASADNIENIE
Działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą prowadzić osoby, które posiadają certyfikat księgowy, świadectwo kwalifikacyjne, tytuł doradcy podatkowego lub biegłego rewidenta.
Każdy z tych zawodów może być wykonywany w określonych formach. Uzyskując prawo do prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie certyfikatu księgowego albo świadectwa kwalifikacyjnego, może Pani wykonywać tego rodzaju działalność samodzielnie albo działając w ramach spółki posiadającej lub nieposiadającej osobowości prawnej. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej. Jeżeli w ramach spółki cywilnej zamierza Pani wykonywać usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, to wystarczy, że posiada Pani stosowne uprawnienia. Przy czym ustawodawca wymaga, aby w takim przypadku faktyczne prowadzenie ksiąg rachunkowych było wykonywane przez uprawnionego wspólnika (czyli Panią), a nie przez innych wspólników, którzy takich uprawnień nie posiadają. Należy dodać, że planowane są zmiany w zakresie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Mają one być wprowadzone w związku z nowelizacją ustawy o rachunkowości.
Nie musi Pani zatem zakładać odrębnej firmy, np. na własne nazwisko, po to, aby móc wykonywać usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych. Może Pani odpowiednio poszerzyć zakres działalności prowadzonej w ramach spółki cywilnej zawiązanej z mężem.
W przypadku rozliczania kosztów spółki o poszerzonym zakresie działalności należy zastosować zasady ogólne. Oznacza to, że koszty należy rozliczać proporcjonalnie do udziału w zysku poszczególnych wspólników.
• art. 8 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1673
• § 1-2 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846
Joanna Krawczyk
doradca podatkowy,
właścicielka kancelarii podatkowej w Poznaniu
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA