Czy przekazuje się informacje o wypłatach
REKLAMA
REKLAMA
dr JANUSZ MARCINIUK
REKLAMA
doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy
Tak
Podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy.
Kwestie te reguluje art. 42c oraz 42d ustawy o PIT oraz art. 305n Ordynacji podatkowej. Wspomniane przepisy dotyczą obowiązków informacyjnych odpowiednio ministra finansów oraz podmiotów wypłacających należności na rzecz podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej oraz rozporządzenie ministra finansów z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie sposobu ustalania tożsamości i miejsc stałego zamieszkania faktycznych odbiorców.
Na podstawie tych regulacji podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych, mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy (faktycznemu bądź pośredniemu) oraz przekazania ich odbiorcy oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych. Informacje te są następnie przekazywane przez ministra finansów właściwym władzom państw, w których mają miejsce zamieszkania odbiorcy odsetek. Analogiczne zasady dotyczące przekazywania informacji obowiązują pozostałe kraje członkowskie oraz kraje, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności osób fizycznych.
W razie niewykazania w zeznaniu rocznym przez osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym dochodów uzyskanych w wyżej wymienionych krajach, należy liczyć się z możliwością zakwestionowania przez władze podatkowe prawidłowości tych zeznań na podstawie informacji pochodzących od władz innych państw.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 42c, 42d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Art. 305n ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA