| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy przekazuje się informacje o wypłatach

Czy przekazuje się informacje o wypłatach

Czy władze fiskalne państw unijnych informują polską administrację skarbową o dochodach z oszczędności zgromadzonych przez Polaków na rachunkach bankowych w tych państwach? Czy podobne informacje dotyczące obywateli innych państw UE korzystających z usług naszych banków przesyła tym krajom polska administracja skarbowa?


dr JANUSZ MARCINIUK

doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy

Tak

Podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy.

Kwestie te reguluje art. 42c oraz 42d ustawy o PIT oraz art. 305n Ordynacji podatkowej. Wspomniane przepisy dotyczą obowiązków informacyjnych odpowiednio ministra finansów oraz podmiotów wypłacających należności na rzecz podmiotów z innych krajów Unii Europejskiej oraz rozporządzenie ministra finansów z 30 kwietnia 2007 r. w sprawie sposobu ustalania tożsamości i miejsc stałego zamieszkania faktycznych odbiorców.

Na podstawie tych regulacji podmioty dokonujące wypłat na rzecz osób mających miejsce zamieszkania w innym kraju UE lub terytoriach zależnych lub stowarzyszonych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Królestwa Niderlandów, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania przychodów z oszczędności osób fizycznych, mają obowiązek sporządzenia imiennych informacji (IFT-3R) o przychodach wypłaconych lub postawionych do dyspozycji odbiorcy (faktycznemu bądź pośredniemu) oraz przekazania ich odbiorcy oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawie opodatkowania osób zagranicznych. Informacje te są następnie przekazywane przez ministra finansów właściwym władzom państw, w których mają miejsce zamieszkania odbiorcy odsetek. Analogiczne zasady dotyczące przekazywania informacji obowiązują pozostałe kraje członkowskie oraz kraje, z którymi Polska zawarła umowy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności osób fizycznych.

W razie niewykazania w zeznaniu rocznym przez osoby o nieograniczonym obowiązku podatkowym dochodów uzyskanych w wyżej wymienionych krajach, należy liczyć się z możliwością zakwestionowania przez władze podatkowe prawidłowości tych zeznań na podstawie informacji pochodzących od władz innych państw.

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

PODSTAWA PRAWNA

Art. 42c, 42d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Art. 305n ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK