REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za karnet od szefa trzeba zapłacić podatek

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wartość karnetów, np. na basen lub biletów do kina, jakie pracodawcy oferują pracownikom, jest przychodem. Pracownik od otrzymanego bonusu od szefa musi zapłacić PIT.

Podatniczka otrzymuje od swojego pracodawcy możliwość skorzystania z karnetów rekreacyjnych, które uprawniają do korzystania z basenów, siłowni, saun. Szef raz na jakiś czas oferuje również swoim pracownikom bilety do kina lub teatru.

Autopromocja

Czy od takiego karnetu lub biletu pracownik musi zapłacić podatek - pyta pani Magdalena z Krakowa w liście do redakcji.

Odpowiedź jest twierdząca. Przy otrzymaniu karnetu lub biletu u pracownika powstanie przychód, od którego trzeba będzie zapłacić podatek.

Łukasz Karwacki, konsultant w dziale doradztwa podatkowego w PricewaterhouseCoopers wyjaśnia nam, że karnety na basen, siłownię czy bilety do kina, które pracodawca przekazuje pracownikom, stanowią - co do zasady - przychód po stronie pracownika. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia rzeczowe udostępnione pracownikom podlegają opodatkowaniu, jeżeli pracownik je otrzymał lub zostały one pozostawione do jego dyspozycji.

- W konsekwencji pracodawca powinien od takiego świadczenia odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także odprowadzić należną zaliczkę na podatek dochodowy (analogicznie jak od pensji pracownika) - podpowiada Łukasz Karwacki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzega jednak, że wskazana reguła nie ma zastosowania, gdy karnety na zajęcia sportowe lub też bilety na imprezy kulturalne są przez pracodawcę finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, co jest powszechną praktyką. W takim przypadku, zgodnie z ustawą o PIT, wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł.

- Nadwyżka wartości świadczeń powyżej wskazanego limitu stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast świadczenia te nie będą stanowić podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (niezależnie od ich wysokości) - stwierdza Łukasz Karwacki.

Dodaje, że pewne kontrowersje budziło w tym kontekście ustawowe wyłączenie, stanowiące, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, i wypływające z niego pytanie, czy karnet lub bilet są właśnie znakiem uprawniającym do ich wymiany na towary lub usługi.

- Zgodnie jednak z powszechnym stanowiskiem urzędów skarbowych, zarówno karnety, jak i bilety nie uprawniają do ich wymiany na towary lub usługi, a jedynie potwierdzają już istniejące uprawnienie do skorzystania ze ściśle określonego świadczenia - wskazuje nasz rozmówca z Pricewaterhouse-Coopers.

Podsumowuje, że karnety i bilety są świadczeniami rzeczowymi i korzystają z opisanego zwolnienia.

380 zł do tej wysokości w skali roku jest wolna od podatku wartość świadczeń rzeczowych sfinansowanych z ZFŚS. Nadwyżka ponad tę kwotę jest opodatkowana

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA