Za karnet od szefa trzeba zapłacić podatek
REKLAMA
REKLAMA
Podatniczka otrzymuje od swojego pracodawcy możliwość skorzystania z karnetów rekreacyjnych, które uprawniają do korzystania z basenów, siłowni, saun. Szef raz na jakiś czas oferuje również swoim pracownikom bilety do kina lub teatru.
REKLAMA
Czy od takiego karnetu lub biletu pracownik musi zapłacić podatek - pyta pani Magdalena z Krakowa w liście do redakcji.
Odpowiedź jest twierdząca. Przy otrzymaniu karnetu lub biletu u pracownika powstanie przychód, od którego trzeba będzie zapłacić podatek.
Łukasz Karwacki, konsultant w dziale doradztwa podatkowego w PricewaterhouseCoopers wyjaśnia nam, że karnety na basen, siłownię czy bilety do kina, które pracodawca przekazuje pracownikom, stanowią - co do zasady - przychód po stronie pracownika. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, świadczenia rzeczowe udostępnione pracownikom podlegają opodatkowaniu, jeżeli pracownik je otrzymał lub zostały one pozostawione do jego dyspozycji.
- W konsekwencji pracodawca powinien od takiego świadczenia odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także odprowadzić należną zaliczkę na podatek dochodowy (analogicznie jak od pensji pracownika) - podpowiada Łukasz Karwacki.
Zastrzega jednak, że wskazana reguła nie ma zastosowania, gdy karnety na zajęcia sportowe lub też bilety na imprezy kulturalne są przez pracodawcę finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, co jest powszechną praktyką. W takim przypadku, zgodnie z ustawą o PIT, wolna od podatku jest wartość rzeczowych świadczeń do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł.
- Nadwyżka wartości świadczeń powyżej wskazanego limitu stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast świadczenia te nie będą stanowić podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne (niezależnie od ich wysokości) - stwierdza Łukasz Karwacki.
REKLAMA
Dodaje, że pewne kontrowersje budziło w tym kontekście ustawowe wyłączenie, stanowiące, że świadczeniami rzeczowymi nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi, i wypływające z niego pytanie, czy karnet lub bilet są właśnie znakiem uprawniającym do ich wymiany na towary lub usługi.
- Zgodnie jednak z powszechnym stanowiskiem urzędów skarbowych, zarówno karnety, jak i bilety nie uprawniają do ich wymiany na towary lub usługi, a jedynie potwierdzają już istniejące uprawnienie do skorzystania ze ściśle określonego świadczenia - wskazuje nasz rozmówca z Pricewaterhouse-Coopers.
Podsumowuje, że karnety i bilety są świadczeniami rzeczowymi i korzystają z opisanego zwolnienia.
380 zł do tej wysokości w skali roku jest wolna od podatku wartość świadczeń rzeczowych sfinansowanych z ZFŚS. Nadwyżka ponad tę kwotę jest opodatkowana
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA