reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy od wygranej w loterii jest podatek

Czy od wygranej w loterii jest podatek

Niedawno wygrałem w loterii rower o wartości 1599 zł. Organizator poprosił mnie o NIP. Czy to oznacza, że zapłacę podatek zryczałtowany 10-proc. od tej wygranej? Jeżeli już mam zapłacić ten podatek, to jak go mam wykazać w zeznaniu podatkowym?


Marcin Biernacki

prezes zarządu firmy Biernacki w Krakowie

Aby rozstrzygnąć, czy wygrana w postaci roweru korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, należałoby precyzyjnie ustalić rodzaj loterii, w której uczestniczył podatnik, oraz status organizatora tej loterii. Pierwszym zwolnieniem, jakie mogłoby mieć zastosowanie w omawianym przypadku, jest zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych, urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 2280 zł.

Jeżeli przedmiotowa loteria byłaby zorganizowana przez uprawniony do tego podmiot z zachowaniem przepisów ustawy o grach losowych, to otrzymana nagroda w postaci roweru o wartości 1599 zł byłaby wolna od podatku dochodowego. Jeśli natomiast loteria ta nie została zorganizowana na podstawie przepisów o grach losowych, zastosowanie mógłby mieć inny przepis, a mianowicie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Zgodnie z jego brzmieniem wolne od podatku dochodowego są wygrane w konkursach i grach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. W takim przypadku otrzymana nagroda niestety podlegałaby opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 proc. wartości nagrody.

Na podstawie art. 41 ust. 7 ustawy o PIT organizator konkursu przed wydaniem nagrody byłby zobowiązany do pobrania od osoby otrzymującej nagrodę kwoty należnego zryczałtowanego podatku. Następnie organizator konkursu powinien przekazać pobrany podatek na rachunek właściwego sobie urzędu skarbowego, w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrał podatek. W terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym pobrano podatek, organizator konkursu zobowiązany jest do przygotowania i przekazania do swojego urzędu skarbowego deklaracji rocznej o pobranym zryczałtowanym podatku dochodowym według wzoru PIT-8AR. Tym samym osoba otrzymująca nagrodę nie musi już wykazywać tego faktu w swoim zeznaniu rocznym.

EM

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama