REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć aport gruntu i samochodu do spółki cywilnej

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeden ze wspólników spółki cywilnej zamierza wnieść do niej grunt. Na gruncie tym spółka wybuduje dom, który następnie zostanie sprzedany. Wspólnicy mają w planach kupowanie kolejnych gruntów, a następnie sprzedawanie wybudowanych na nich domów. Jeżeli od razu wiadomo, że wniesiony aportem grunt wraz z wybudowanym na nim budynkiem zostanie sprzedany przed upływem roku, to czy wartość tego gruntu może być zaliczona bezpośrednio w koszty? Inny wspólnik wniesie do spółki używany samochód. Także w przypadku tego samochodu wspólnicy przewidują, że zostanie on sprzedany przed upływem roku. Czy jego wartość może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Grunt wniesiony jako wkład do spółki należy traktować jako środek trwały, nawet jeżeli od początku wiadomo, że zostanie on zbyty przed upływem roku. Grunt ten nie będzie jednak podlegał amortyzacji. Jeżeli spółka przewiduje, że wniesiony jako wkład środek transportu będzie wykorzystywany w spółce przez okres krótszy niż rok, to jego wartość może być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Z sytuacji opisanej w pytaniu wynika, że do Państwa spółki jeden ze wspólników zamierza wnieść aportem grunt, a inny wspólnik wniesie samochód.

Aport gruntu do spółki cywilnej

Przy nabyciu przez Państwa spółkę gruntu w postaci aportu powstaje wątpliwość, czy grunt ten należy zaliczyć do środków trwałych. Jest ona spowodowana faktem, iż od początku wiadomo, że grunt ten zostanie sprzedany przed upływem roku od jego nabycia. Otóż na podstawie art. 22c updof amortyzacji nie podlegają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów,

• budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe,

• dzieła sztuki i eksponaty muzealne,

• wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 22b ust. 2 pkt 2,

• składniki majątku, które nie są używane na skutek zaprzestania działalności, w której te składniki były używane; w tym przypadku składniki te nie podlegają amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaprzestano tej działalności

- zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Grunt traktowany jest zatem jako środek trwały, mimo że nie podlega amortyzacji. W odróżnieniu od środków trwałych wymienionych w art. 22a ust. 1 i art. 22b ust. 1 updof w przypadku gruntu nie ma znaczenia, przez jak długi okres będzie wykorzystywany w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym wniesiony aportem grunt Państwa spółka powinna traktować jako środek trwały. Nawet jeżeli przewidywane jest, że zostanie on zbyty przed upływem roku. Grunt ten należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Jego wartość początkową należy ustalić w wysokości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu. Nie może ona jednak być wyższa od jego wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu (art. 22g ust. 1 pkt 4 updof).

Dla Państwa spółki wartość gruntu stanie się kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie jego sprzedaży. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) updof. Zgodnie z tym przepisem nie są kosztami uzyskania przychodów wydatki na nabycie gruntów. Wydatki te są jednak kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia gruntu.

PRZYKŁAD

Jeden ze wspólników wniósł do spółki cywilnej jako wkład grunt. Na gruncie tym zostanie wybudowany budynek. Budynek wraz z gruntem zostanie sprzedany przed upływem roku. Pomimo że okres wykorzystywania gruntu przez spółkę nie przekroczy roku, będzie on stanowił środek trwały.

Wartość początkowa gruntu ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wynosi 500 000 zł. Nie jest ona wyższa od jego wartości rynkowej. W tej wysokości wartość gruntu powinna zostać wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Nie podlega on jednak amortyzacji, zatem nie wystąpią odpisy amortyzacyjne od tego środka trwałego.

 

Aport samochodu do spółki cywilnej

Aby prawidłowo rozliczyć wniesienie aportem samochodu do Państwa spółki, należy odwołać się do art. 22a ust. 1 updof. Ponieważ już w momencie wnoszenia aportem przez jednego ze wspólników samochodu wiedzą Państwo, że nie będzie używany przez okres dłuższy niż rok, nie stanowi on środka trwałego. W związku z tym wartość samochodu można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Wspólnik wniósł do spółki cywilnej jako wkład samochód o wartości ustalonej przez wspólników w wysokości 40 000 zł (nie wyższej od jego wartości rynkowej). Przewidywane jest, że samochód ten zostanie przez spółkę sprzedany przed upływem roku. Samochód nie będzie zatem stanowił środka trwałego. Kwota 40 000 zł będzie mogła być zaliczona bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Należy jednak wspomnieć, że jeżeli nabyty w drodze aportu samochód nie zostanie przez Państwa zaliczony do środków trwałych, a faktyczny okres jego używania przekroczy rok, w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynie, powinni Państwo:

• zaliczyć ten samochód do środków trwałych,

• zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres dotychczasowego używania samochodu,

• stosować stawki amortyzacji, określone w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych,

• wpłacić, w terminie do 20. dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie samochodu do dnia, w którym okres jego używania przekroczył rok. Naliczoną kwotę odsetek powinni Państwo wykazać w zeznaniu rocznym (art. 22e ust. 1 updof).

• art. 22a, art. 22c, art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA