reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Działalność gospodarcza

Jakie kwoty trzeba wpisywać w deklaracjach PIT-4R oraz PIT-8AR?

Aktualizacja: 12.01.2012

Jakie wartości powinien ująć w sporządzanych płatnik? Czy są to kwoty należne, czyli prawidłowo obliczone, czy też kwoty faktycznie pobrane (czyli również nieprawidłowo pobrane w wysokości wyższej bądź niższej od należnej)? »

Zaliczki uproszczone na PIT 2012

Aktualizacja: 10.02.2012

Przedsiębiorcy mogą płacić zaliczki na podatek dochodowy w stałej wysokości przez cały rok (są to tzw. zaliczki uproszczone). Trzeba jednak zawiadomić o takim zamiarze urząd skarbowy do 20 lutego danego roku. »

Jak wypełnić PIT-4R za 2013 rok

Aktualizacja: 24.01.2014

Do końca stycznia (w 2014 roku do piątku 31 stycznia) płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien złożyć deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w poprzednim roku na formularzu PIT-4R. Do rozliczenia za 2013 rok mamy nowy druk PIT-4R - wersja (4). »

Jak wypełnić PIT-4R za 2012 rok

Aktualizacja: 04.03.2014

Do końca stycznia (w 2013 roku do czwartku 31 stycznia) płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien złożyć deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w poprzednim roku na formularzu PIT-4R. Druk PIT-4R obowiązuje taki sam - wersja (3) - jak w poprzednich 2 latach. »

Jak rozliczyć dotacje otrzymane z urzędu pracy na wyposażenie stanowiska pracy?

Aktualizacja: 21.01.2013

Pracodawca, który zamierza wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy dla skierowanego bezrobotnego, może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce położenia tego stanowiska pracy lub siedzibę pracodawcy, wniosek o refundację ze środków Funduszu Pracy, kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. »

Czy garnitur z logo firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

Aktualizacja: 04.01.2011

Wydatki poniesione na nabycie stroju biznesowego ze stałym oznaczeniem firmy pozostają w ścisłym związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i stanowi koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). »

Do 20 stycznia zdecyduj o formie opodatkowania w 2012 roku

Aktualizacja: 20.01.2012

Podatnicy, którzy chcą zmienić w 2012 roku formę opodatkowania dochodów swojej firmy, czy dochodów z prywatnego najmu (albo ci którzy zaczynają od początku 2012 r. taką działalność a nie chcą rozliczać się wg skali podatkowej) powinni złożyć do 20 stycznia odpowiednie pisemne oświadczenie do naczelnika swojego urzędu skarbowego. W tym samym terminie muszą zawiadomić urząd skarbowy podatnicy rozpoczynający od początku 2012 roku prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. »

Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT

Aktualizacja: 01.12.2010

Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. »

W 2011 roku likwidacja firmy nie będzie opodatkowana PIT

Aktualizacja: 07.11.2011

Od 1 stycznia 2011 r. ustawodawca przesunął moment opodatkowania na dzień faktycznego uzyskania przychodu ze sprzedaży składników majątku otrzymanych w wyniku likwidacji spółki. Został zlikwidowany tzw. podatek od likwidacji firmy. »

Od 2011 roku zmiany w przeliczaniach kosztów i przychodów na złotówki

Aktualizacja: 25.11.2011

Od 1 stycznia 2011 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uproszczone zostaną zasady przeliczania kwot z walut obcych na złotówki. Podstawą przeliczeń jest kurs średni walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. »

W 2011 r. zmienią się zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

Aktualizacja: 17.11.2011

Jeżeli przychód z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 5-9 ustawy o PIT wynikający z umowy zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł – płatnik pobiera podatek w wysokości 18% przychodu (bez żadnych kosztów). Od 2011 roku będzie to dotyczyć wszystkich tego typu umów do 200 zł a nie tych, których wysokość nie przekroczyła miesięcznie tej kwoty. »

Czy były ryczałtowiec może zaliczyć do kosztów stare nieściągalne wierzytelności

Aktualizacja: 18.11.2010

Od 2010 roku moja firm zmieniła sposób opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na rozliczenia wg skali podatkowej (prowadzę książkę przychodów i rozchodów). Przed okresem zmiany formy opodatkowania, tj. przed 2010 r. otrzymałem z sądu okręgowego nakaz zapłaty należności wobec niewypłacalnego dłużnika oraz dokument komornika stwierdzający nieściągalność długu. Czy mogę w związku z powyższym zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2010 roku nieściągalną wierzytelność powstałą przed 2010 r., kiedy to wówczas rozliczałem się z urzędem w formie ryczałtu? »

Czy wniesienie przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki kapitałowej podlega zwolnieniu z opodatkowania

Aktualizacja: 10.11.2010

Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej i wraz z drugim wspólnikiem planuję wniesienie przedsiębiorstwa naszej spółki do istniejącej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jesteśmy udziałowcami. Rynkowa wartość przedsiębiorstwa spółki cywilnej przekracza sumę rzeczowych składników majątku. W zamian za wniesienie przedsiębiorstwa obejmiemy udziały w spółce z o.o. oraz będziemy osiągać dochody z kapitału w postaci dywidendy. Wartość objętych udziałów w spółce z o.o. będzie równa wartości wniesionego przedsiębiorstwa. Wycena przedsiębiorstwa będzie sporządzona przez rzeczoznawcę majątkowego i zatwierdzona przez biegłego rewidenta. Czy wniesienie aportem przedsiębiorstwa spółki cywilnej do spółki z o.o. w zamian za objęcie w niej udziałów korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? »

Którzy podatnicy PIT powinni prowadzić pełną księgowość w 2011 roku

Aktualizacja: 28.12.2010

W 2011 r. będzie musiał prowadzić pełną rachunkowość ten podatnik PIT (chodzi tu o osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie) który w 2010 r. osiągnął co najmniej 4.784.400,- zł (1.200.000,- euro x 3,9870 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. »

Jak rozliczyć sprzedaż premiową w PIT - kontrowersyjne stanowisko fiskusa

Aktualizacja: 04.11.2010

Sprzedaż premiowa, polegająca na tym, że organizator promocji nie sprzedaje bezpośrednio produktów albo usług klientowi - nie daje zwolnień w podatku PIT. Zwolnienie takie przysługuje „w związku ze sprzedażą premiową” przez co fiskus rozumie zawarcie umowy sprzedaży między organizatorem sprzedaży a podatnikiem. Jest to niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa, gdyż przy dużych programach sprzedaży premiowej ich organizatorzy korzystają z usług pośredników handlowych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama