Wynajęcie mieszkania za granicą a koszty podatkowe przedsiębiorcy w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Kontrakt w Czechach polskiego przedsiębiorcy. Konieczne wynajęcie mieszkania za granicą
Z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową wystąpił polski przedsiębiorca, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podpisał kontrakt trwający maksimum rok na usługi eksperckie i doradcze, które mają być wykonywane na terytorium Republiki Czeskiej. Ów przedsiębiorca mieszka na stałe w Polsce z żoną i dziećmi i w Polsce prowadzi (co do zasady) działalność gospodarczą i ma tu centrum interesów życiowych i gospodarczych.
Żeby móc wykonać ww. kontrakt w Czechach, przedsiębiorca musi zapewnić sobie tam mieszkanie. Kontraktu tego przedsiębiorca nie może wykonywać zdalnie (na odległość) ze względu na jej charakter, który obejmuje m.in.: wykonywanie obowiązków wsparcia technicznego, definiowanie operacyjnych wymagań technicznych, konieczność uczestnictwa w codziennych spotkaniach i przetwarzanie dokumentów niejawnych.
Przedsiębiorca postanowił wynająć mieszkanie w Czechach na czas wykonywania tego kontraktu. Przedsiębiorca zapewnił we wniosku o interpretację że wynajęcie mieszkania za granicą będzie służyło wyłącznie w celu wykonywanie opisanego wyżej kontraktu, a wydatki z tym związane będą właściwie dokumentowane (faktury, rachunki lub dowody zapłaty czynszu wynikającego z zawartej umowy, jeśli wynajem świadczony przez osobę fizyczną).
Przedsiębiorca wskazał też, że:
REKLAMA
- jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) prowadzi od sierpnia 2022 r. w zakresie wynikającym z kodu PKD (przeważająca działalność gospodarcza), a mianowicie kod PKD: 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana;
- przychody z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowuje na zasadach ogólnych i dla celów działalności gospodarczej prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów;
- posiada nieograniczony obowiązek podatkowy wynikający z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ze względu na to, że ma miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych (jednoosobowa działalność gospodarcza, mieszkanie, żona, dzieci, rodzina), miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) znajduje się w Polsce (przychody wynikające z kontraktu z polską firmą, z siedzibą w Polsce);
- usługi eksperckie i doradcze na terytorium Czech będzie świadczył od 1 września 2022 r. Kontrakt (umowa ramowa) przewiduje maksymalny okres świadczenia przedmiotowych usług do 30 listopada 2023 r. Ale ze względu na charakter usług oraz ich zapotrzebowanie, umowa może zostać rozwiązana wcześniej.
Czy wydatki na wynajęcie mieszkania za granicą mogą być uznane za koszty podatkowe w Polsce?
We wniosku o interpretację podatkową przedsiębiorca zadał pytanie: Czy w kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego koszty wynajmu mieszkania za granicą Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej?
Zdaniem przedsiębiorcy jest to możliwe na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).
Z przedsiębiorcą zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 13 października 2022 r.
Organ podatkowy wskazał, że na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- być właściwie udokumentowany.
Zdaniem organu podatkowego wydatki, które będzie ponosił przedsiębiorca w związku z wynajęciem mieszkania na terytorium Czech mają związek z uzyskiwaniem przez niego przychodu i zabezpieczeniem źródła tego przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem wydatki te może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli będą właściwie udokumentowane.
Oprac. Paweł Huczko
Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 października 2022 r. (sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.697.2022.2.RK).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat