PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja w usłudze Twój e-PIT?

Paweł Huczko
rozwiń więcej
PIT 2023. Które PIT-y nie zostaną automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT? / Shutterstock

Twój e-PIT to wygodna forma rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). W większości przypadków można nie zrobić nic, a i tak roczne zeznanie podatkowe zostanie automatycznie złożone do urzędu skarbowego. Ale nie zawsze jest tak dobrze. Które zeznanie podatkowe PIT nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. w usłudze Twój e-PIT?

Automatyczne zeznanie podatkowe – Twój e-PIT.

Usługa Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej Twój e-PIT to automatycznie przygotowane i udostępnione przez KAS roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Najważniejszą korzyścią z tej usługi jest to, że podatnik nie musi wypełniać samodzielnie deklaracji podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-28, PIT-38 ani innych wniosków, aby rozliczyć swój podatek PIT. 

Odpowiednie zeznanie podatkowe PIT wypełnione danymi zgromadzone przez KAS czeka na podatnika w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. Usługa ta działa już od kilu lat – także w 2023 roku można przy jej użyciu rozliczyć PIT-a za 2022 rok. 

W przypadku PIT-37 i PIT-38 za 2022 rok, jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania, to z upływem 2 maja 2023 r. zostanie ono automatycznie zaakceptowane (czyli będzie uznane za złożone w terminie). Zatem zeznanie PIT będzie złożone w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. 

Natomiast – jak informuje resort finansów - Zeznania PIT-28 i PIT-36 nie zostaną automatycznie złożone 2 maja, ponieważ zdecydowana większość z tych zeznań wymaga uzupełnienia przez podatnika.

Autopromocja

PIT-37

W automatycznie przygotowanym PIT-37 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

  • dane wynikające z prawidłowych informacji od pracodawców/płatników,
  • numer rachunku bankowego (tylko w przypadku,gdy z zeznania wynika nadpłata),
  • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku).

Te automatycznie wpisane do PIT-37 dane podatnik ma prawo zmienić. Gdy podatnik chce skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, użytkowania internetu, czy wpłat na IKZE lub odliczeń z tytułu wydatków mieszkaniowych – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

PIT-36

W automatycznie przygotowanym PIT-36 w usłudze Twój e-PIT znajdują się:

  • dane z prawidłowych informacji przesłanych przez płatników,
  • kwoty zaliczek na podatek dochodowy wpłacone na konto urzędu skarbowego
  • informacje o ulgach wykazanych w zeznaniu za poprzedni rok, takie jak np.: ulga na dzieci, dane organizacji pożytku publicznego (pod warunkiem, że w tym roku wskazana OPP spełnia warunki do otrzymywania 1,5% podatku)

Podatnik może uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, przychody ze sprzedaży oraz przychody z działalności nierejestrowanej.

PIT-38

W automatycznie przygotowanym PIT-38 w usłudze Twój e-PIT znajdują się dane z prawidłowych informacji PIT-8C przesłanych przez płatników. Jeżeli z zeznania za poprzedni rok wynikała strata podatkowa, również jest ona rozliczona w zeznaniu. Podatnik może samodzielnie uwzględnić straty z lat wcześniejszych.

PIT-28

W automatycznie przygotowanym PIT-28 w usłudze Twój e-PIT znajdują się informacje o kwocie zaliczek na podatek wpłaconych na konto urzędu skarbowego oraz numer rachunku bankowego (jeśli z zeznania wynika nadpłata). Podatnik samodzielnie musi uzupełnić przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze oraz przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że w zeznaniach PIT-36 i PIT-28 udostępnionych w usłudze Twój e-PIT nie można uwzględniać przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Twój e-PIT indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem

W przypadku PIT-36 i PIT-37 w usłudze Twój e-PIT można rozliczyć się indywidualnie albo wspólnie z małżonkiem – zależnie od wyboru podatnika. 
Automatycznie przygotowane przez KAS w usłudze Twój e-PIT zeznanie jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Jeżeli są spełnione warunki określone w ustawie PIT, można w usłudze Twój e-PIT zmienić - sposób rozliczenia:

  • na wspólny z małżonkiem, lub
  • jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Co można (lub trzeba) zrobić po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT? PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28

PIT-37

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-37, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) może wprowadzić zmiany do zeznania, np.:  

  • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zmienić numer rachunku bankowego, na który chce otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taką możliwość.

3) może odrzucić przygotowane przez KAS zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) jeżeli w informacjach od płatników podatnik nie ma wykazanych wyłącznie przychodów zwolnionych, może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie podatkowe PIT-37 będzie złożone w terminie.

 

PIT-36

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-36, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, przychody z działalności nierejestrowanej;
  • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
  • zmienić sposób rozliczenia na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • zmienić dane w uldze na dzieci lub dodać tę ulgę,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zaktualizować numer rachunku bankowego, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

 

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-36 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

PIT-38

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-38, może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • wykazać straty z lat wcześniejszych
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują, że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane (tj. czy otrzymało status 200) i czy można pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez podatnika zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności można dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy bank podatnika udostępnia taka możliwość.

3) może odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę;

4) może też nie zrobić nic — wówczas 2 maja 2023 r. przygotowane przez KAS rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane co będzie oznaczało, że zeznanie będzie złożone w terminie.

 

 PIT-28

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT, jeśli podatnik składa zeznanie PIT-28 może:

1) zaakceptować i wysłać zeznanie bez zmian

2) wprowadzić zmiany do zeznania, np.: 

  • uzupełnić zeznanie o przychody z najmu, dzierżawy, czy np. przychody uzyskane bez pośrednictwa płatnika, ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych;
  • wykazać straty poniesione w poprzednich latach,
  • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1,5% podatku oraz wskazać cel szczegółowy,
  • dodać odliczenia, np.: darowizn, wydatków na cele rehabilitacyjne, termomodernizację, z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
  • podać lub zaktualizować numer rachunku, na który chcesz otrzymać zwrot nadpłaty

- i dopiero zaakceptować i wysłać zmienione zeznanie

Ministerstwo Finansów i KAS wskazują,że zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku musisz sprawdzić, czy zeznanie zostało prawidłowo przesłane ( otrzymało status 200) i czy możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Czas na zwrot ewentualnej nadpłaty jest liczony od chwili, kiedy zeznanie wpływa do systemów KAS. Jeśli ze złożonego przez Ciebie zeznania wynika podatek do zapłaty, płatności możesz dokonać bezpośrednio w usłudze Twój e-PIT. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku, gdy Twój bank udostępnia taka możliwość.

3) można odrzucić przygotowane zeznanie i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W takim przypadku przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie nie będzie brane pod uwagę.

Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i KAS informują, że zeznanie PIT-28 nie podlega automatycznej akceptacji.

 

Jeżeli podatnik wprowadzi zmiany w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT – musi go wysłać aby zmiany te były skuteczne. Takie zmienione zeznanie nie zostanie automatycznie złożone 2 maja 2023 r. 

Ministerstwo Finansów i KAS ostrzegają, że gdy podatnik wprowadzi dowolne zmiany w przygotowanym w usłudze Twój e-PIT zeznaniu (np. zmieni OPP, rachunek bankowy, doda informację o przysługujących ulgach) ale zmienionego zeznania nie zaakceptuje i nie wyśle, to takie zeznanie nie zostanie automatycznie zaakceptowane z dniem 2 maja 2023 r. 

Zatem podatnicy muszą pamiętać, że po wprowadzeniu zmian w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT trzeba zaakceptować to zeznanie i wysłać (w usłudze Twój e-PIT lub złożyć zeznanie w innej formie) do 2 maja 2023 r. Gdy podatnik tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową - czyli bez wprowadzonych przez podatnika zmian.

 

Czy Twój e-PIT jest obowiązkowy?

Korzystanie z usługi Twój e-PIT nie jest obowiązkowe, podatnik póki co sam decyduje w jaki sposób składa zeznanie podatkowe PIT. Podatnik może wybrać:

  • usługę Twój e-PIT
  • formularz online dostępny w serwisie podatki.gov.pl
  • druk zeznania w formie papierowej

Gdy podatnik zdecyduje wypełnić i złożyć PIT-a w innej formie niż Twój e-PIT, nie musi zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT odrzucać. Dla urzędu skarbowego obowiązujące jest to zeznanie, które złoży samodzielnie.

Kiedy zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane?

W przypadku gdy podatnik złoży PIT-a w innej formie (np. na zwykłym papierowym druku w urzędzie skarbowym), to zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane. 
Podobnie jeżeli małżonkowie rozliczą się wspólnie (w dowolnej, prawnie dopuszczalnej formie), to zeznania indywidualne tych małżonków wygenerowane w usłudze Twój e-PIT zostaną automatycznie anulowane.

oprac. Paweł Huczko na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej na podatki.gov.pl

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...