REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu
PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie błędy najczęściej zdarzają się podatnikom przy wypełnianiu PIT-ów? Co grozi za źle wypełniony PIT? Jak poprawić błąd?

rozwiń >

Błędy dotyczące liczb i obliczeń

Błędy, które często mają miejsce przy wypełnianiu deklaracji podatkowej PIT (rocznego zeznania podatkowego) dotyczą liczb, obliczeń i działań matematycznych i polegają one m.in. na niewłaściwym zaokrąglaniu podstaw obliczania podatku, a także kwoty podatku do zapłaty. Podanie błędnej kwoty z PIT-11 lub wpisanie jej w niewłaściwe pole będzie skutkować błędną kwotą podatku, a to z kolei nawet możliwością poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej.  W związku z powyższym, warto kilkukrotnie przeliczyć i sprawdzić wpisywane przez nas kwoty, albo skorzystać z automatycznych programów rozliczających PIT internetowo. 

REKLAMA

Autopromocja

Ulga dla tzw. młodych, a najczęściej popełniane błędy 

Podatnicy korzystający z różnych ulg tak na przykład: ulgi dla młodych do 26 roku życia. W tym miejscu jednak również pojawiają się błędy, które mogą skutkować uznaniem przez organy podatkowe, że preferencja została zastosowana w sposób nieuprawniony. W tym miejscu należy przede wszystkim pamiętać o kwocie maksymalnego limitu zwolnienia do wysokości przychodów 85 528 zł w roku podatkowym oraz o uwzględnieniu faktycznej (a nie tylko rocznikowej) daty ukończenia 26 lat.

Braki formalne w deklaracji podatkowej 

Kolejka w urzędzie, pośpiech i stres mogą przyczynić się do tego, że zapomnisz uzupełnić jakieś dane w deklaracji podatkowej. Wówczas, podczas przeprowadzania czynności sprawdzających urzędnik powinien Cię wezwać do uzupełnienia brakujących danych. Aby deklaracja podatkowa została złożona w terminie – konieczne będzie uzupełnienie wymaganych danych na wezwanie Urzędu.  Należy jednak pamiętać, że niektóre braki mogą uniemożliwić przesłanie deklaracji w formie elektronicznej, w takim wypadku próba wysłania PIT nie jest równoznaczna z jego złożeniem. 

Brak podpisu

Innym, częstym błędem i przeoczeniem, który zdarza się przy wypełnianiu deklaracji podatkowej jest brak podpisu. W przypadku deklaracji niepodpisanej najbardziej groźnym skutkiem może być uznanie deklaracji za niezłożonej - która nie wywoła skutków prawnych. 

Ulga na Internet, a najczęściej popełniane błędy 

Kwota preferencji ulgi na internet to maksymalnie 760 złotych na rok.. Należy jednak koniecznie pamiętać o posiadaniu stosownych faktur potwierdzających dane imię i nazwisko osoby opłacającej Internet. Odliczenia za Internet może dokonać tylko ta osoba, na której dane została wystawiona faktura i która w związku z tym poniosła wydatki związane z korzystaniem z Internetu. Może zdarzyć się tak, że oboje z małżonków opłacają Internet i chcą skorzystać z ulgi, wówczas należy pamiętać, , aby na fakturze znajdowały się dane obu małżonków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaniedbanie pracodawcy, a PIT-11 

Jeżeli pracodawca nie dostarczył deklaracji PIT-11, podatnik powinien pamiętać, że nie zwalnia to jego z obowiązku przygotowania i złożenia rocznej deklaracji podatkowej w terminie. W takim wypadku podatnik powinien zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wydanie PIT, a jeżeli ten go nie wyda wypełnić zeznanie na podstawie swojej najlepszej wiedzy. 

Przekroczenia terminów

Deklarację podatkową za rok 2022 r. składa się do 2 maja 2023 r. Termin ten został wydłużony ze względu na przypadające święta.  Nie mniej należy pamiętać, że w ostatnich dniach terminu systemy internetowe, oraz urzędy bywają przeładowane. Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili i miarę możliwości wcześniej przygotować indywidualne zeznanie podatkowe. 

Częste błędy przedsiębiorców - małżonków

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku pomagania w prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej taka sytuacja może mieć skutki podatkowe. Jeżeli małżonek przedsiębiorcy zamieszkuje z nim i pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to osobę po spełnieniu określonych kryteriów traktuje się jako współpracownika. W takim wypadku możliwe, że powstanie obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. 

Błędy w deklaracji podatkowej, co wtedy? Błędy w korektach

Każdy błąd, który podatnik popełnił w deklaracji podatkowej należy skorygować. Oprócz wyżej wymienionych błędów, innymi błędami, które często się zdarzają są m.in.  zaniżenie kwoty przychodów, pominięcie źródeł przychodów czy przysługującej ulgi. W przypadku odkrycia pomyłki należy wypełnić ponownie PIT, tym razem jednak jako cel złożenia deklaracji zaznaczyć opcję – korekta. Pamiętać należy, aby wypełnić wszystkie pola w deklaracji, a nie tylko te błędne. Dość częstą pomyłką jest wypełnianie deklaracji korekty tylko w miejscach, które podatnik chciałby zmienić – w tym miejscu zwraca się więc uwagę, że korekta zastępuje PIT pierwotny, a nie tylko go uzupełnia, dlatego powinna wypełniać całość zeznania podatkowego i zawierać wszelkie informacje (zarówno te pierwotnie wypełnione poprawnie jak i zmieniane).

Kolejny błąd w deklaracji podatkowej, co wtedy 

Jeśli podatnik popełnił ponownie jakiś błąd w deklaracji podatkowej, którą już korygował może zrobić to ponownie - deklarację podatkową można korygować wielokrotnie. Ustawodawca zdecydował jednak o pewnym ograniczeniu – zmian należy dokonać zanim organ podatkowy rozpocznie postępowanie podatkowe lub kontrolę podatkową.  Jednak w trakcie czynności sprawdzających przez organ podatnik dalej ma możliwość, aby dokonać korekty deklaracji podatkowej. Do korekty deklaracji podatkowej nie trzeba składać żadnego uzasadnienia przyczyn, dla których się ją składa. 

Co grozi za błąd w deklaracji podatkowej? 

Za błędne złożenie deklaracji podatkowej podatnikowi może grozić odpowiedzialność karnoskarbowa. Możliwe jest jednak uniknięcie tej odpowiedzialności poprzez złożenie skutecznej korekty oraz zapłaty ewentualnej niedopłaty - kwestia ta została uregulowana w art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. 

Art. 16a [Przestępstwa skarbowe; wyłączenie karania]

REKLAMA

§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeżeli po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony.

§ 2. Jeżeli w związku z czynem zabronionym określonym w § 1 nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy należność ta została uiszczona niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego.

§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi wszczęto postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Jak i gdzie dokonać korekty deklaracji podatkowej 

REKLAMA

Korekty deklaracji podatkowej można dokonać co do zasady w tej samej formie w jakiej można złożyć dany PIT – tj. nawet w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej lub na biurze podawczym urzędu skarbowego.  Korekty deklaracji w formie elektronicznej można dokonać nawet wtedy, gdy składałeś wcześniej deklarację w innej formie, np. za pośrednictwem poczty. Warto pamiętać, żeby zachować potwierdzenie złożenia korekty deklaracji podatkowej. Składając korektę drogą elektroniczną takim potwierdzeniem będzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

Aby złożyć korektę deklaracji podatkowej PIT-37 i PIT-38 Podatnik może skorzystać również z usługi Twój e-PIT.  Jeśli chodzi zaś o PIT-28 i PIT-36, to należy pamiętać, że możliwość złożenia korekty dotyczy tych sytuacji, w których podatnik nie wykazał przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej lub z działalności gospodarczej. Korygowanie deklaracji podatkowej w usłudze Twój e-PIT nie różni się od standardowo dokonywanej korekty.  Z zasady termin do złożenia korekty trwa aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc 5 lat od końca roku złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli chodzi o zeznania podatkowe za 2022 rok korektę można więc złożyć do końca 2028 roku. 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

REKLAMA

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

REKLAMA

KSeF: zbliżająca się zmiana, która nie wybaczy opóźnień

Wprowadzenie obowiązku KSeF jest nie tylko kwestią spełnienia wymogów – to zmiana, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie działów finansowych i księgowych. W przypadku dużych organizacji proces przygotowań jest złożony i wymaga dokładnego planowania.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

REKLAMA