REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu
PIT 2023 - najczęstsze błędy podatników, skutki źle wypełnionego PIT-a, korekta błędu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie błędy najczęściej zdarzają się podatnikom przy wypełnianiu PIT-ów? Co grozi za źle wypełniony PIT? Jak poprawić błąd?

rozwiń >

Błędy dotyczące liczb i obliczeń

Błędy, które często mają miejsce przy wypełnianiu deklaracji podatkowej PIT (rocznego zeznania podatkowego) dotyczą liczb, obliczeń i działań matematycznych i polegają one m.in. na niewłaściwym zaokrąglaniu podstaw obliczania podatku, a także kwoty podatku do zapłaty. Podanie błędnej kwoty z PIT-11 lub wpisanie jej w niewłaściwe pole będzie skutkować błędną kwotą podatku, a to z kolei nawet możliwością poniesienia odpowiedzialności karnoskarbowej.  W związku z powyższym, warto kilkukrotnie przeliczyć i sprawdzić wpisywane przez nas kwoty, albo skorzystać z automatycznych programów rozliczających PIT internetowo. 

REKLAMA

Autopromocja

Ulga dla tzw. młodych, a najczęściej popełniane błędy 

Podatnicy korzystający z różnych ulg tak na przykład: ulgi dla młodych do 26 roku życia. W tym miejscu jednak również pojawiają się błędy, które mogą skutkować uznaniem przez organy podatkowe, że preferencja została zastosowana w sposób nieuprawniony. W tym miejscu należy przede wszystkim pamiętać o kwocie maksymalnego limitu zwolnienia do wysokości przychodów 85 528 zł w roku podatkowym oraz o uwzględnieniu faktycznej (a nie tylko rocznikowej) daty ukończenia 26 lat.

Braki formalne w deklaracji podatkowej 

Kolejka w urzędzie, pośpiech i stres mogą przyczynić się do tego, że zapomnisz uzupełnić jakieś dane w deklaracji podatkowej. Wówczas, podczas przeprowadzania czynności sprawdzających urzędnik powinien Cię wezwać do uzupełnienia brakujących danych. Aby deklaracja podatkowa została złożona w terminie – konieczne będzie uzupełnienie wymaganych danych na wezwanie Urzędu.  Należy jednak pamiętać, że niektóre braki mogą uniemożliwić przesłanie deklaracji w formie elektronicznej, w takim wypadku próba wysłania PIT nie jest równoznaczna z jego złożeniem. 

Brak podpisu

Innym, częstym błędem i przeoczeniem, który zdarza się przy wypełnianiu deklaracji podatkowej jest brak podpisu. W przypadku deklaracji niepodpisanej najbardziej groźnym skutkiem może być uznanie deklaracji za niezłożonej - która nie wywoła skutków prawnych. 

Ulga na Internet, a najczęściej popełniane błędy 

Kwota preferencji ulgi na internet to maksymalnie 760 złotych na rok.. Należy jednak koniecznie pamiętać o posiadaniu stosownych faktur potwierdzających dane imię i nazwisko osoby opłacającej Internet. Odliczenia za Internet może dokonać tylko ta osoba, na której dane została wystawiona faktura i która w związku z tym poniosła wydatki związane z korzystaniem z Internetu. Może zdarzyć się tak, że oboje z małżonków opłacają Internet i chcą skorzystać z ulgi, wówczas należy pamiętać, , aby na fakturze znajdowały się dane obu małżonków. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaniedbanie pracodawcy, a PIT-11 

Jeżeli pracodawca nie dostarczył deklaracji PIT-11, podatnik powinien pamiętać, że nie zwalnia to jego z obowiązku przygotowania i złożenia rocznej deklaracji podatkowej w terminie. W takim wypadku podatnik powinien zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wydanie PIT, a jeżeli ten go nie wyda wypełnić zeznanie na podstawie swojej najlepszej wiedzy. 

Przekroczenia terminów

Deklarację podatkową za rok 2022 r. składa się do 2 maja 2023 r. Termin ten został wydłużony ze względu na przypadające święta.  Nie mniej należy pamiętać, że w ostatnich dniach terminu systemy internetowe, oraz urzędy bywają przeładowane. Dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili i miarę możliwości wcześniej przygotować indywidualne zeznanie podatkowe. 

Częste błędy przedsiębiorców - małżonków

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w przypadku pomagania w prowadzonej przez małżonka działalności gospodarczej taka sytuacja może mieć skutki podatkowe. Jeżeli małżonek przedsiębiorcy zamieszkuje z nim i pomaga mu przy prowadzeniu działalności gospodarczej, to osobę po spełnieniu określonych kryteriów traktuje się jako współpracownika. W takim wypadku możliwe, że powstanie obowiązek złożenia deklaracji podatkowej. 

Błędy w deklaracji podatkowej, co wtedy? Błędy w korektach

Każdy błąd, który podatnik popełnił w deklaracji podatkowej należy skorygować. Oprócz wyżej wymienionych błędów, innymi błędami, które często się zdarzają są m.in.  zaniżenie kwoty przychodów, pominięcie źródeł przychodów czy przysługującej ulgi. W przypadku odkrycia pomyłki należy wypełnić ponownie PIT, tym razem jednak jako cel złożenia deklaracji zaznaczyć opcję – korekta. Pamiętać należy, aby wypełnić wszystkie pola w deklaracji, a nie tylko te błędne. Dość częstą pomyłką jest wypełnianie deklaracji korekty tylko w miejscach, które podatnik chciałby zmienić – w tym miejscu zwraca się więc uwagę, że korekta zastępuje PIT pierwotny, a nie tylko go uzupełnia, dlatego powinna wypełniać całość zeznania podatkowego i zawierać wszelkie informacje (zarówno te pierwotnie wypełnione poprawnie jak i zmieniane).

Kolejny błąd w deklaracji podatkowej, co wtedy 

Jeśli podatnik popełnił ponownie jakiś błąd w deklaracji podatkowej, którą już korygował może zrobić to ponownie - deklarację podatkową można korygować wielokrotnie. Ustawodawca zdecydował jednak o pewnym ograniczeniu – zmian należy dokonać zanim organ podatkowy rozpocznie postępowanie podatkowe lub kontrolę podatkową.  Jednak w trakcie czynności sprawdzających przez organ podatnik dalej ma możliwość, aby dokonać korekty deklaracji podatkowej. Do korekty deklaracji podatkowej nie trzeba składać żadnego uzasadnienia przyczyn, dla których się ją składa. 

Co grozi za błąd w deklaracji podatkowej? 

Za błędne złożenie deklaracji podatkowej podatnikowi może grozić odpowiedzialność karnoskarbowa. Możliwe jest jednak uniknięcie tej odpowiedzialności poprzez złożenie skutecznej korekty oraz zapłaty ewentualnej niedopłaty - kwestia ta została uregulowana w art. 16a Kodeksu karnego skarbowego. 

Art. 16a [Przestępstwa skarbowe; wyłączenie karania]

REKLAMA

§ 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca czynu zabronionego dotyczącego złożenia deklaracji lub przesłania księgi, jeżeli po jego popełnieniu została złożona organowi podatkowemu prawnie skuteczna korekta deklaracji lub księgi dotycząca obowiązku, którego nieprawidłowe wykonanie stanowi ten czyn zabroniony.

§ 2. Jeżeli w związku z czynem zabronionym określonym w § 1 nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej, przepis ten stosuje się tylko wtedy, gdy należność ta została uiszczona niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie wyznaczonym przez finansowy organ postępowania przygotowawczego.

§ 3. Przepisu § 1 nie stosuje się, jeżeli przed złożeniem korekty deklaracji lub księgi wszczęto postępowanie przygotowawcze o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe lub ujawniono w toku toczącego się postępowania przygotowawczego to przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.

Jak i gdzie dokonać korekty deklaracji podatkowej 

REKLAMA

Korekty deklaracji podatkowej można dokonać co do zasady w tej samej formie w jakiej można złożyć dany PIT – tj. nawet w formie elektronicznej, a także za pośrednictwem Poczty Polskiej lub na biurze podawczym urzędu skarbowego.  Korekty deklaracji w formie elektronicznej można dokonać nawet wtedy, gdy składałeś wcześniej deklarację w innej formie, np. za pośrednictwem poczty. Warto pamiętać, żeby zachować potwierdzenie złożenia korekty deklaracji podatkowej. Składając korektę drogą elektroniczną takim potwierdzeniem będzie Urzędowe Poświadczenie Odbioru. 

Aby złożyć korektę deklaracji podatkowej PIT-37 i PIT-38 Podatnik może skorzystać również z usługi Twój e-PIT.  Jeśli chodzi zaś o PIT-28 i PIT-36, to należy pamiętać, że możliwość złożenia korekty dotyczy tych sytuacji, w których podatnik nie wykazał przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej lub z działalności gospodarczej. Korygowanie deklaracji podatkowej w usłudze Twój e-PIT nie różni się od standardowo dokonywanej korekty.  Z zasady termin do złożenia korekty trwa aż do upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, a więc 5 lat od końca roku złożenia deklaracji podatkowej. Jeśli chodzi o zeznania podatkowe za 2022 rok korektę można więc złożyć do końca 2028 roku. 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód: księgowy: teraz wyraźny awans w rankingu prestiżu. Dlaczego warto zarabiać na umiejętności księgowania

W najnowszym rankingu najbardziej poważanych zawodów w Polsce opublikowanym przez SW Research (2025) księgowy awansował o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji.

Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

REKLAMA

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

REKLAMA

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA