REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla młodych – zwolnienie z PIT

Ulga dla młodych – zwolnienie z PIT
Ulga dla młodych – zwolnienie z PIT
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Kogo dotyczy tzw. ulga dla młodych - de facto jest to zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych? Jakie zmiany w tym zwolnieniu zaszły w 2022 roku?

Ulga dla młodych – zwolnienie z PIT

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje zwolnienie z opodatkowania PIT dla osób do ukończenia 26 roku życia (art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT). Zwolnienie to, nazywane ulgą dla młodych, obejmuje:
- wynagrodzenia ze stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, pracy nakładczej i umowy zlecenia,
- dochody z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, oraz stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z 14 grudnia 2016 r.
– Prawo oświatowe.

Autopromocja

W wyniku nowelizacji z 9 czerwca 2022 r. (ustawa z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw - tzw. Polski Ład 2.0.) ulgą dla młodych objęto również zasiłki macierzyńskie. Przepis w tym nowym zakresie ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. Jeżeli płatnik w pierwszej połowie 2022 r. przy wypłacie zasiłków macierzyńskich pobrał zaliczkę podatnikowi uprawnionemu do tej ulgi, to zwrot zapłaconego podatku nastąpi w rozliczeniu rocznym PIT za 2022 r.

Limit ulgi dla młodych

Ulga dla młodych dotyczy wynagrodzeń otrzymanych włącznie z dniem, w którym podatnik kończy 26 lat. Limit tej ulgi wynosi 85 528 zł w skali roku podatkowego. Limit jest łączny dla wszystkich umów objętych tą ulgą. To podatnik musi zatem pilnować, aby go nie przekroczyć.

Ważne
Uwaga!

Suma przychodów zwolnionych od podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152–154 ustawy o PIT nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty 85 528 zł. To oznacza, że przy jednoczesnym korzystaniu z ulg, takich jak zerowy PIT dla młodych, ulgi na powrót, zerowy PIT dla dużej rodziny czy ulgi dla aktywnych seniorów suma przychodów podatnika zwolnionych z podatku nie może przekroczyć tej kwoty, mimo że limit dla każdego z tych zwolnień wynosi 85 528 zł.

Jakie przychody nie podlegają zwolnieniu z podatku?

Przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających uldze dla młodych nie uwzględnia się przychodów:
- podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
- zwolnionych od podatku dochodowego,
- od których, na podstawie Ordynacji podatkowej, zaniechano poboru podatku.

Ważne
Uwaga! Ulga dla młodych + kwota wolna od podatku

Osobom korzystającym z ulgi dla młodych, które wyczerpią w trakcie roku limit zwolnienia w kwocie 85 528 zł, przysługuje jeszcze kwota wolna od podatku tj. 30 000 zł.

Ulga dla młodych - w jakim formularzu PIT

Ulgę dla młodych rozlicza się w zeznaniach PIT‑37 i PIT‑36.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Przykład
Przykład rozliczenia ulgi dla młodych w PIT-36

Podatnik był uprawniony do ulgi dla młodych przez cały 2022 r. W 2022 r. osiągnął przychody ze stosunku pracy oraz z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej. Przychody ze stosunku pracy wyniosły 60 000 zł, a z działalności gospodarczej 120 000 zł. Podatnik za 2022 r. składa zeznanie PIT‑36.

W wersji 30 tego zeznania podatnik zaznacza:
- poz. 71, informując, że rozlicza przychody ze stosunku pracy, które w całości są objęte ulgą dla młodych,
- poz. 79, w której wykazuje kwotę przychodów zwolnionych, tj. 60 000 zł.
Podatnik nie mógł stosować ulgi dla młodych do przychodów z działalności gospodarczej. Zwolnione od podatku są jedynie przychody ze stosunku pracy w kwocie 60 000 zł.

 

Więcej na temat rozliczania PIT za 2022 rok znajdziesz w publikacji: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe w rozliczeniu za 2022 rok

INFOR

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA