REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla młodych do 26 lat. Jakie warunki dla zerowego PIT-u

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla młodych
ulga dla młodych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla młodych do ukończenia 26 lat zakłada brak należności w podatku PIT od określonych źródeł przychodu w ramach limitu kwotowego. Jakie warunki należy spełnić, aby nie zapłacić podatku PIT?
rozwiń >

Ulga dla młodych do 26 lat – jaki limit przychodów?

Ulga dla młodych zakłada brak opodatkowania PIT-em przychodu do kwoty 85 528 zł brutto w danym roku podatkowym (tzn. 2022 r. przy rozliczeniu składanym w 2023 r.).

Autopromocja

Ulga dla młodych do 26 lat – jaki limit czasowy?

Ulga dla młodych dotyczy przychodu osiągniętego do dnia 26. urodzin, wliczając również dzień urodzin. Dochód po 26. urodzinach jest opodatkowany według zwykłych zasad.

Jakie rodzaje wynagrodzenia obejmuje ulga dla młodych do 26 lat?

Ulga dla młodych obejmuje przychód uzyskany w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie, praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Brak opodatkowania PIT-em dotyczy ponadto zasiłku macierzyńskiego.

Ulga dla młodych dotyczy zarówno przychodów osiągniętych w Polsce, jak i zagranicą.

Jakich rodzajów wynagrodzenia nie obejmuje ulga dla młodych do 26 lat?

Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów na podstawie działalności gospodarczej, praw autorskich oraz umowy o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca dokonał wątpliwego rozróżnienia tzw. umów śmieciowych w ramach ulgi dla młodych. Jak już wspomniano umowa zlecenie jest objęta ulgą dla młodych, jednak umowa o dzieło jest już poza zakresem tego przywileju podatkowego.

Czy ulga dla młodych do 26 lat działa automatycznie?

Ulga dla młodych z perspektywy pracodawcy działa automatycznie (z mocy ustawy), nie jest konieczne składanie wniosku o zastosowanie ulgi. Ta kwestia jest istotna przede wszystkim z punktu widzenia obliczania przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy. Pracodawca musi zwrócić uwagę na wymieniony limit kwotowy (85 528 zł brutto w skali roku) oraz dzień ukończenia 26 lat.

Wniosek o niestosowanie przez pracodawcę ulgi dla młodych – kiedy to ma sens?

Przykładowo:  osoba przed ukończeniem 26 lat jest zatrudniona u dwóch pracodawców, spodziewa się przekroczenia limitu kwotowego ulgi dla młodych (w praktyce wymagałoby to atrakcyjnego wynagrodzenia) i nie chce dopłacać PIT-u w ramach rocznego rozliczenia.

Można złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych. W takim przypadku pracodawca musi ustalać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy na zwykłych zasadach. Jednak wniosek o niestosowanie ulgi złożony pracodawcy nie pozbawia zatrudnionego korzyści podatkowych związanych z ulgą dla młodych w ramach rocznego rozliczenia PIT-u.

Czy osoba zatrudniona musi składać PIT, jeśli nie ukończyła 26 lat?

Składanie rocznego rozliczenia PIT-u nie jest konieczne, jeśli wszystkie przychody w danym roku były objęte ulgą dla młodych tzn. zmieściły się w limicie kwotowym 85 528 zł brutto oraz były osiągnięte na podstawie wynagrodzenia objętego ulgą.

Jednak obowiązek złożenia rocznego PIT-u wystąpi, jeśli oprócz wynagrodzenia objętego ulgą, uzyskano również przychód nieobjęty ulgą. Przykładowo - podatnik, który przed ukończeniem 26 lat uzyskał w 2022 r. przychód na podstawie umowy o pracę/umowy zlecenia i dodatkowo uzyskał wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło musi rozliczyć roczny PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA