REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla młodych do 26 lat. Jakie warunki dla zerowego PIT-u

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
ulga dla młodych
ulga dla młodych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ulga dla młodych do ukończenia 26 lat zakłada brak należności w podatku PIT od określonych źródeł przychodu w ramach limitu kwotowego. Jakie warunki należy spełnić, aby nie zapłacić podatku PIT?
rozwiń >

Ulga dla młodych do 26 lat – jaki limit przychodów?

Ulga dla młodych zakłada brak opodatkowania PIT-em przychodu do kwoty 85 528 zł brutto w danym roku podatkowym (tzn. 2022 r. przy rozliczeniu składanym w 2023 r.).

REKLAMA

Autopromocja

Ulga dla młodych do 26 lat – jaki limit czasowy?

Ulga dla młodych dotyczy przychodu osiągniętego do dnia 26. urodzin, wliczając również dzień urodzin. Dochód po 26. urodzinach jest opodatkowany według zwykłych zasad.

Jakie rodzaje wynagrodzenia obejmuje ulga dla młodych do 26 lat?

Ulga dla młodych obejmuje przychód uzyskany w ramach umowy o pracę, umowy zlecenie, praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego. Brak opodatkowania PIT-em dotyczy ponadto zasiłku macierzyńskiego.

Ulga dla młodych dotyczy zarówno przychodów osiągniętych w Polsce, jak i zagranicą.

Jakich rodzajów wynagrodzenia nie obejmuje ulga dla młodych do 26 lat?

Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów na podstawie działalności gospodarczej, praw autorskich oraz umowy o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawodawca dokonał wątpliwego rozróżnienia tzw. umów śmieciowych w ramach ulgi dla młodych. Jak już wspomniano umowa zlecenie jest objęta ulgą dla młodych, jednak umowa o dzieło jest już poza zakresem tego przywileju podatkowego.

Czy ulga dla młodych do 26 lat działa automatycznie?

Ulga dla młodych z perspektywy pracodawcy działa automatycznie (z mocy ustawy), nie jest konieczne składanie wniosku o zastosowanie ulgi. Ta kwestia jest istotna przede wszystkim z punktu widzenia obliczania przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy. Pracodawca musi zwrócić uwagę na wymieniony limit kwotowy (85 528 zł brutto w skali roku) oraz dzień ukończenia 26 lat.

Wniosek o niestosowanie przez pracodawcę ulgi dla młodych – kiedy to ma sens?

Przykładowo:  osoba przed ukończeniem 26 lat jest zatrudniona u dwóch pracodawców, spodziewa się przekroczenia limitu kwotowego ulgi dla młodych (w praktyce wymagałoby to atrakcyjnego wynagrodzenia) i nie chce dopłacać PIT-u w ramach rocznego rozliczenia.

Można złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych. W takim przypadku pracodawca musi ustalać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy na zwykłych zasadach. Jednak wniosek o niestosowanie ulgi złożony pracodawcy nie pozbawia zatrudnionego korzyści podatkowych związanych z ulgą dla młodych w ramach rocznego rozliczenia PIT-u.

Czy osoba zatrudniona musi składać PIT, jeśli nie ukończyła 26 lat?

Składanie rocznego rozliczenia PIT-u nie jest konieczne, jeśli wszystkie przychody w danym roku były objęte ulgą dla młodych tzn. zmieściły się w limicie kwotowym 85 528 zł brutto oraz były osiągnięte na podstawie wynagrodzenia objętego ulgą.

Jednak obowiązek złożenia rocznego PIT-u wystąpi, jeśli oprócz wynagrodzenia objętego ulgą, uzyskano również przychód nieobjęty ulgą. Przykładowo - podatnik, który przed ukończeniem 26 lat uzyskał w 2022 r. przychód na podstawie umowy o pracę/umowy zlecenia i dodatkowo uzyskał wynagrodzenie na podstawie umowy o dzieło musi rozliczyć roczny PIT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA