REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla honorowych krwiodawców. Niższy PIT, dodatkowy urlop

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Ulga dla honorowych krwiodawców
Ulga dla honorowych krwiodawców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oddanie krwi może być bezcenne dla lokalnego szpitala, może również obniżyć należny urzędowi skarbowemu podatek PIT. Jakich formalności należy dopełnić, aby skorzystać z ulgi dla honorowych krwiodawców?
rozwiń >

Ulga dla honorowych krwiodawców (ulga na krew). Jaka kwota odliczenia?

Kwota odliczenia na podstawie ulgi dla honorowych krwiodawców jest określona  w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. w sprawie określenia rzadkich grup krwi, rodzajów osocza i surowic diagnostycznych.  Zgodnie z §3 tego rozporządzenia:

Autopromocja

Rekompensata pieniężna przysługuje dawcy krwi:

1) rzadkiej grupy w wysokości:

a) za 1 litr pobranej krwi – 130 zł,

b) za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych – 1 zł;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych lub osocza w wysokości:

a) za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia – 200 zł,

b) za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł,

c) za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w lit. a i b:

– pierwszy – 50 zł,

– każdy kolejny – 25 zł,

c) za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia – 1 zł,

d) za składniki krwi pobierane metodą aferezy – 130 zł (za cały zabieg).

Powyższy przepis wskazuje, że krew może mieć różną „wartość” w zależności od rodzaju. Należy ponadto wziąć pod uwagę maksymalne limity roczne pełnej krwi – 1,8 litra dla kobiet oraz 2,7 litra dla mężczyzn.

 

Ulga na krew – konieczne badania lekarskie

Przed oddaniem krwi konieczne jest wypełnienie kwestionariusza oraz przejście badań lekarskich, które obejmują m.in. prawidłowość tętna oraz temperaturę ciała. Następnie lekarz wydaje opinię która pozwala na oddanie krwi lub odmawia zgody na oddanie krwi. Lekarz orzekający bierze pod uwagę zarówno potencjalny wpływ zabiegu na zdrowie oddającego krew, jak i na zdrowie przyszłych biorców.

Autopromocja

Ulga dla honorowych krwiodawców – jak wypełnić formularz PIT?

Ulgę na krew można odliczyć w ramach formularza PIT-37 (dedykowany dla umowy o pracę), PIT-36 (działalność gospodarcza na zasadach ogólnych) lub PIT-28 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). Należy pamiętać o załączniku PIT/O. Należy wpisać dane obdarowanego, jakim jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (prawidłowy adres to siedziba instytucji a nie miejsce pobrania krwi).

Komu nie przysługuje ulga dla honorowych krwiodawców?

Ulga dla honorowych krwiodawców nie jest dostępna dla podatników rozliczających się w formie podatku liniowego (PIT 36-L)  lub karty podatkowej.

Ulga dla honorowych krwiodawców – dodatkowe dni wolne od pracy

Honorowi dawcy krwi mogą skorzystać nie tylko z ulgi w ramach rocznego rozliczenia PIT. Dodatkowo przysługuje dzień wolny w dniu oddania krwi oraz w dniu następnym. Wcześniej przysługiwał tylko jeden dzień wolnego (a nie dwa jak obecnie) jednak regulacje zmieniły się z powodu epidemii.

Kim jest honorowy dawca krwi?

Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu „Dawcy, który chociaż raz oddał honorowo krew, przysługuje tytuł Honorowy Dawca Krwi”.

Jednocześnie honorowym dawcom krwi przysługują specjalne odznaczenia (występuje kilka stopni odznaczeń) po oddaniu określonych ilości krwi.

Uzyskanie brązowej odznaki „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia” wymaga oddania kilku litrów krwi (5 litrów w przypadku kobiet, 6 litrów w przypadku mężczyzn). Odznaka srebrna „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” przysługuje osobom, które oddały dwukrotnie większą ilości krwi niż dla brązowej odznaki. Odznaka „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia” w kolorze złotym wymaga oddania 15 litrów krwi w przypadku kobiet oraz 18 litrów w przypadku mężczyzn. Szczegółowe zasady w tej kwestii są zawarte w rozdziale drugim Ustawy o publicznej służbie krwi.

Jak uzyskać zaświadczenie uprawniające do ulgi na krew?

Oddanie krwi wiąże się z koniecznością przejścia przez rejestrację w centrum krwiodawstwa. Wszelkie zaświadczenia wydaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (nie tylko o ilości oddanej krwi, również np. usprawiedliwienie nieobecności).

Dodatkowe korzyści dla honorowych krwiodawców 

Oddanie krwi może uprawniać do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jednak tą kwestię reguluje prawo poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego, a nie ustawa. W praktyce każdy musi uzyskać taką informację w swojej miejscowości.

Jak podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, „W Poznaniu przejazdy w komunikacji miejskiej są bezpłatne po oddaniu 18 litrów krwi przez mężczyzn i 15 litrów przez kobiety.”

Pewną niespodzianką związaną z oddawaniem krwi jest bezpłatne uzyskanie posiłku regeneracyjnego o wartości 4500 kalorii, zwykle w formie dziewięciu tabliczek czekolady.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Hendrix
  2023-03-10 17:27:45
  Oddawałem krew regularnie i jestem zdrowy a wdg.przepisów mogę nadal oddawać pomimo ukończenia 65 lat po przebadaniu raz w roku przez lekarza oddziału lub centrum krwiodawstwa ale widocznie mamy w naszej R.P. dużo krwi bo Dyrektor d/s medycznych(Opole) nie wyraziła zgody bo jestem za stary(65 ukończone) i nie ważne bardzo dobre wyniki zdrowia i otrzymany Zasłużony dla Zdrowia Narodu Honorowy Dawca Krwi . Tak się nam dziękuję i tylko zasłaniają się znajomością przepisów, które na tym stanowisku nie znają. Odpuściłem choć racja po mojej stronie. Oddałem prawie 40l krwi i takie podziękowanie tej Pani Lekarz.
  0
 • HK
  2023-03-10 13:40:48
  Dwie informacje: Ulga podatkowa nie zmieniła się od 1999 roku! ZUS wolnego za krwiodawstwo nie traktuje jako dzień pracy ( odliczono mi blisko 1/2 od stażu składkowego
  0
 • Honorowy
  2023-03-08 15:55:52
  a jakieś zaświadczenie trzeba mieć? że się krew oddało?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Dawca
  2023-03-09 22:51:50
  A czy tego typu ulgi przysługują też zasłużonym dawcą przeszczepu?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym,

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

REKLAMA