REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2023. Co to jest podatek hipotetyczny? Rekompensata za likwidację ulgi dla klasy średniej

Twój e-PIT w 2023 roku
Twój e-PIT w 2023 roku
PIT 2023. Co to jest podatek hipotetyczny?
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Roczne zeznania podatkowe za 2022 rok udostępniane od 15 lutego 2023 r. w usłudze Twój e-PIT nie będą uwzględniały uchylonych w połowie zeszłego roku przepisów dotyczących tzw. ulgi dla klasy średniej. Ale Krajowa Administracja Skarbowa ma obowiązek obliczyć tzw. hipotetyczny podatek należny, czyli wskazać ile podatnik zapłaciłby, gdyby był rozliczany według zasad obowiązujących w pierwszej połowie 2022 r., z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej. Jeśli z wyliczenia zeznania podatkowego, dokonanego przez KAS według zasad z pierwszej połowy 2022 r., okaże się, że podatnik zapłaciłby mniej niż według przepisów obowiązujących po zmianie dokonanej 1 lipca 2022 r., podatnik zostanie o tym poinformowany i otrzyma zwrot tego podatku.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej

Od 1 lipca 2022 r. została zlikwidowana ulga dla klasy średniej. To odliczenie od dochodu opodatkowanego według
skali podatkowej:
a) z umów o pracę,
b) z pozarolniczej działalności gospodarczej
– wprowadzono 1 stycznia 2022 r. 

Miało ono zrekompensować niektórym podatnikom zakaz odliczania od podatku składki zdrowotnej. Uchylonych przepisów o uldze dla klasy średniej nie stosujemy do przychodów/dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. 

Autopromocja

Podatek hipotetyczny

W rozliczeniu rocznym za 2022 r. przewidziano jednak zabezpieczenie podatników przed niekorzystnymi skutkami likwidacji ulgi dla klasy średniej

Ważne
Hipotetyczny podatek należny

Jeżeli bowiem podatek należny za 2022 r. wynikający z zeznania rocznego będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022 r., właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwróci podatnikowi kwotę tej różnicy. 
Hipotetyczny podatek należny będzie obliczony według przepisów PIT obowiązujących przed 1 lipca 2022 r. Zwrot wyliczonej różnicy będzie dokonywany z urzędu, bez wniosku podatnika. 

Podatnik nie musi nic robić, by otrzymać ew. zwrot podatku

Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów nie będzie to wymagało żadnej aktywności ze strony podatnika. W odpowiedzi udzielonej przez MF z 30 września 2022 r. na zapytania dziennikarzy PAP możemy przeczytać, że:

"W aplikacji Twój e-PIT na podatników podatku PIT, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej, będzie czekać jedno rozliczenie za 2022 r. Krajowa Administracja Skarbowa przygotuje je według zasad opodatkowania obowiązujących na dzień 31 grudnia 2022 r., czyli według skali ze stawkami 12% i 32% oraz z pominięciem tzw. ulgi dla klasy średniej. Podatnicy, którzy zeznanie PIT‑36 albo PIT‑37 złożą nie korzystając z aplikacji Twój e-PIT (np. złożą je w formie papierowej), obliczą podatek według tych samych zasad, tj. stosując skalę ze stawkami 12% i 32% oraz nie stosując tzw. ulgi dla klasy średniej. Jeśli podatek należny wykazany przez podatnika w zeznaniu PIT‑36 albo PIT‑37 będzie wyższy od hipotetycznego podatku – który Krajowa Administracja Skarbowa obliczy sama, stosując do dochodów wykazanych przez podatnika „starą” skalę podatkową ze stawkami 17% i 32% oraz tzw. ulgę dla klasy średniej – podatnik otrzyma zwrot powstałej różnicy. Pracujemy nad wprowadzeniem rozwiązania, które usprawni ten proces w możliwie najszerszym zakresie. Warto podkreślić, że proces ten nie będzie wymagał żadnej aktywności ze strony podatnika. Podstawę prawną do obliczenia ewentualnej kwoty różnicy do zwrotu stanowi art. 26 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265)."

Każdy podatnik, u którego wystąpi kwota różnicy do zwrotu, otrzyma z urzędu skarbowego informację o wystąpieniu kwoty różnicy. Informacja ta nie będzie podlegać zaskarżeniu. Podatnik, który uzna, że nie otrzymał należnej kwoty zwrotu różnicy albo otrzymał zwrot w kwocie niższej od należnej, będzie mógł złożyć do naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zwrot kwoty różnicy. Jeśli wniosek będzie zasadny, organ podatkowy dokona zwrotu kwoty różnicy w trybie bezdecyzyjnym. W przypadku niezasadności wniosku organ podatkowy wyda decyzję o odmowie zwrotu, która będzie zaskarżalna na ogólnych zasadach.

Polecamy: „PIT-y i ulgi podatkowe 2022”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kalkulator hipotetycznego podatku należnego

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowały kalkulator hipotetycznego podatku należnego. Podatnicy PIT mogą sprawdzić w tym kalkulatorze swój podatek hipotetyczny jeśli ich przychody pochodzą ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej i wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł.

Można wybrać wspólne rozliczenie w przypadku śmierci małżonka, jeśli:

 • w roku podatkowym małżonkowie mieli wspólność majątkową,
 • małżeństwo zawarto przed rozpoczęciem roku podatkowego,
 • małżonek podatnika zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego upływie, ale przed złożeniem zeznania podatkowego.

Aby skorzystać z kalkulatora hipotetycznego podatku należnego, trzeba przygotować:

 • wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT-37 (29) lub PIT-36 (30) za 2022 rok,
 • informacje PIT-11 lub PIT-40A/11A za 2022 rok otrzymane od płatników.
Ważne
Uwaga!

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zastrzegają, że obliczenia kalkulatora mają jedynie charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy roszczeń w stosunku do organu podatkowego.
Bowiem sytuacja faktyczna podatnika może odbiegać od przyjętych założeń, a każdą rozbieżność należy analizować indywidualnie.

Więcej na temat rozliczania PIT za 2022 rok znajdziesz w publikacji: PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe 2022

PIT-y i ulgi podatkowe w rozliczeniu za 2022 rok

INFOR

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • hba
  2023-02-22 12:43:04
  Ulga dla klasy średniej powinna być liczona tylko od wynagrodzenia ze stosunku pracy. A oni liczą sumę przychodów, czyli jeszcze np. emeryturę. Czyli znowu kombinacje.
  0
 • seba
  2023-02-21 16:29:54
  z ulgami to najprosciej zajac sie sprawa przez pitaxa
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym,

Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

REKLAMA