REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

0,00 zł podatku. Czy zerowe rozliczenie roczne trzeba złożyć? Czasami to może się opłacać. Sprawdź, kiedy złożyć zerowy PIT.

rozliczenie roczne zeznanie podatkowe przychody zwolnione PIT
rozliczenie roczne zeznanie podatkowe przychody zwolnione PIT
0,00 zł podatku. Czy zerowe rozliczenie roczne trzeba złożyć? Czasami to może się opłacać. Sprawdź, kiedy złożyć zerowy PIT.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto uzyskał w 2023 r. opodatkowany przychód, bez względu na to, jak wysoki, musi w 2024 r. złożyć rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, którzy zeznania podatkowego nie muszą składać. To jednak nie oznacza, że nie wolno im tego zrobić. Złożenie zeznania, mimo braku obowiązku, może okazać się korzystne.

Przychodów zwolnionych od podatku nie trzeba rozliczać

Większość podatników doskonale pamięta o tym, kiedy muszą dokonać rocznego rozliczenia podatkowego. Część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że robią to niepotrzebnie, bo należą do grupy, od której przepisy nie wymagają dokonania rocznego rozliczenia. Jednak to, że tego nie wymagają, nie oznacza, że nie ma sensu tego robić.

Autopromocja

Pierwszą grupą podatników, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego są ci, którzy uzyskują jedynie przychody zwolnione od podatku. Mogą to być na przykład młode osoby korzystające z tzw. ulgi dla młodych. Jest to zwolnienie przedmiotowe od PIT, które przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) i przewiduje, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są m.in. przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
e) z zasiłku macierzyńskiego,
- otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Gdy uzyska się przychody opodatkowane i zwolnione, trzeba złożyć PIT

Jednak fakt, że podatnik korzysta z ulgi dla młodych, nie oznacza, że nie otrzyma od płatnika informacji PIT-11, co może wywoływać dezorientację w zakresie tego, czy w końcu trzeba się rozliczać, czy nie? Istotne jest to, czy przychody objęte zwolnieniem są jedynymi, jakie podatnik w danym roku uzyskał. W przypadku młodego podatnika przychody mogą być wykazane w części E lub części G formularza PIT-11, który przekaże mu płatnik.
W części E zostaną wykazane te przychody, od których płatnik w trakcie roku pobierał zaliczki na podatek, co może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik złożył oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku ulgi dla młodych, albo 2) z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku.

W tych przypadkach w wierszu 3 wykazuje się przychody uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. Jeśli jednak podatnik w trakcie roku podatkowego ukończył 26 rok życia, to wypełniony mogą być także inne wierze w części E formularza, np. wiersz 1, w którym wykazuje się przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskane przez podatnika już po dniu ukończenia 26 roku życia, ale też wiersz 6 (umowa zlecenia), wiersz 10 (praktyki absolwenckie lub staże uczniowskie) lub wiersz 12 (zasiłek macierzyński). Z kolei przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia, które w roku podatkowym skorzystały z ulgi dla młodych wykazuje się w części G formularza.
Jeżeli jedyny przychód jaki uzyska podatnik będzie tym korzystającym ze zwolnienia od podatku, to w takiej sytuacji nie będzie on miał obowiązku dokonywania rozliczenia rocznego. Jeżeli jednak uzyska on także przychody podlegające opodatkowaniu, to te trzeba będzie rozliczyć.

Oczywiście ulga dla młodych to nie jest jedyny przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego. Podatnicy powinni uważnie prześledzić katalog zwolnień wynikający z art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera ponad 150 pozycji. Wśród nich znajdują się na przykład inne zwolnienia z grupy PIT-0, jak zwolnienie dla powracających, czy dla rodzin 4+. Obok nich można także wskazać na odszkodowania, zadośćuczynienia, zasiłki, dodatki mieszkaniowe czy niektóre wygrane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia z ZUS i KRUS zwykle nie wymagają rozliczeń

Kolejną grupą podatników, którzy zazwyczaj nie mają obowiązku składania rozliczenia rocznego są emeryci pobierający świadczenia z ZUS bądź z KRUS. Ich przychody są dokumentowane za pomocą formularza PIT-40. Jeżeli emeryt nie uzyskuje innych przychodów, które podlegają opodatkowaniu i nie chce np. przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP, czy też nie planuje skorzystać z ulgi podatkowej, np. termomodernizacyjnej, nie musi składać rozliczenia rocznego.

Złożenie deklaracji zerowej może być ułatwieniem
Rozliczenia nie muszą też oczywiście składać osoby, które w 2023 r. nie uzyskały żadnego przychodu. Każda z osób, które nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego powinna jednak pamiętać, że niezależnie od tego, przepisy nie zabrania jej złożenia tzw. deklaracji zerowej. Złożenie jej może mieć na celu np. uzyskanie zaświadczenia o dochodach niezbędnego przy ubieganiu się o świadczenia socjalne, czy też po prostu pozwoli uniknąć wezwania do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia braku rocznego rozliczenia.

Podstawa prawna
art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Michalina
    2024-01-10 09:18:07
    Biuletyny od Wiedzy i Praktyki są świetnym źródłem aktualnych informacji branżowych i praktycznych wskazówek, polecam każdemu z tej branzy
    5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

REKLAMA