REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla młodych. Czy na pewno wiesz, jak rozliczyć w PIT-11 za 2023 rok?

ulga dla młodych PIT-11 rozliczenia roczne płatnik
ulga dla młodych PIT-11 rozliczenia roczne płatnik
Ulga dla młodych. Czy na pewno wiesz, jak rozliczyć w PIT-11 za 2023 rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin na wysłanie PIT-11 się zbliża. Każda firma zatrudniająca młodych pracowników powinna poświęcić uwagę temu, jak prawidłowo ująć w tej informacji przychody osób poniżej 26 roku życia. W formularzu przewidziano bowiem więcej niż jedno miejsce, w którym należy je wykazać. Czy wiesz kiedy trzeba je wpisać w części E, a kiedy w części G?

Czym jest ulga dla młodych?

Ulga dla młodych to nic innego jak zwolnienie przedmiotowe od PIT. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są m.in. przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
e) z zasiłku macierzyńskiego,
- otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Jednak fakt, że przychody te są wolne od podatku, nie oznacza automatycznie, nie muszą znaleźć odzwierciedlenia w rozliczeniu podatkowym osoby, która je uzyskuje. Aby to było możliwe, w pierwszej kolejności płatnik musi uwzględnić je w przekazywanej podatnikowi i urzędowi skarbowego informacji PIT-11. Jednak jak zrobić to poprawnie, skoro w formularzu tym jest więcej niż jedno miejsce, w którym należy wykazać należności otrzymane przez podatników do ukończenia 26 roku życia?

Autopromocja

Ulga dla młodych w części E formularza PIT-11

W 29 wersji formularza PIT-11 w części E „Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki na ubezpieczenia społeczne”, w wierszu 2 należy wykazać „Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej otrzymane przez podatników do ukończenia 26 roku życia”. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ten wiersz wypełnia się tylko jeśli płatnik w trakcie roku pobierał od tych przychodów! To zaś może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik złożył oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku ulgi dla młodych, albo 
2) z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku.
W tych przypadkach w wierszu 3 należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. W wierszu tym nie wykazuje się natomiast przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskanych przez podatnika już po dniu ukończenia 26 roku życia. Te przychody należy wykazać odpowiednio w wierszu 1 (stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej, spółdzielczy stosunek pracy), w wierszu 6 (umowa zlecenia), w wierszu 10 (praktyki absolwenckie lub staże uczniowskie) lub w wierszu 12 (zasiłek macierzyński).

Ulga dla młodych w części G formularza PIT-11

Kolejnym miejscem w formularzu PIT-11, w którym jest mowa o uldze dla młodych jest część G. W pozycjach od 109 do 113 należy wykazać „Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, z umów zlecenia, praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich oraz z zasiłków macierzyńskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy”. To właśnie tutaj należy wskazać kwotę przychodu do wysokości limitu zwolnienia. Limit zwolnienia od podatku przychodów wykazanych w poz. 109 i 114 (inne zwolnienia PIT-0) wynosi łącznie 85 528 zł w roku podatkowym. A więc w praktyce, przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia, które w roku podatkowym skorzystały ze zwolnienia nazywanego ulgą dla młodych, muszą znaleźć odzwierciedlenie w części G formularza.
Oznacza to, że może się zdarzyć, że przychody jednego podatnika np. z tytułu zatrudnienia, trzeba będzie wykazać w kilku częściach formularza PIT-11 – w poz. 110 te, które skorzystały ze zwolnienia, w poz. 36 te, od których zaliczka została pobrana w związku z przekroczeniem limitu, a w poz. 29 te, od których zaliczka również została pobrana, ale podatnik uzyskał je już po dniu ukończenia 26 roku życia.

Podstawa prawna
art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 27 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA