REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga dla młodych. Czy na pewno wiesz, jak rozliczyć w PIT-11 za 2023 rok?

ulga dla młodych PIT-11 rozliczenia roczne płatnik
Ulga dla młodych. Czy na pewno wiesz, jak rozliczyć w PIT-11 za 2023 rok?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Termin na wysłanie PIT-11 się zbliża. Każda firma zatrudniająca młodych pracowników powinna poświęcić uwagę temu, jak prawidłowo ująć w tej informacji przychody osób poniżej 26 roku życia. W formularzu przewidziano bowiem więcej niż jedno miejsce, w którym należy je wykazać. Czy wiesz kiedy trzeba je wpisać w części E, a kiedy w części G?

Czym jest ulga dla młodych?

Ulga dla młodych to nic innego jak zwolnienie przedmiotowe od PIT. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są m.in. przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
e) z zasiłku macierzyńskiego,
- otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.
Jednak fakt, że przychody te są wolne od podatku, nie oznacza automatycznie, nie muszą znaleźć odzwierciedlenia w rozliczeniu podatkowym osoby, która je uzyskuje. Aby to było możliwe, w pierwszej kolejności płatnik musi uwzględnić je w przekazywanej podatnikowi i urzędowi skarbowego informacji PIT-11. Jednak jak zrobić to poprawnie, skoro w formularzu tym jest więcej niż jedno miejsce, w którym należy wykazać należności otrzymane przez podatników do ukończenia 26 roku życia?

REKLAMA

Autopromocja

Ulga dla młodych w części E formularza PIT-11

W 29 wersji formularza PIT-11 w części E „Dochody podatnika, pobrane zaliczki oraz pobrane składki na ubezpieczenia społeczne”, w wierszu 2 należy wykazać „Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej otrzymane przez podatników do ukończenia 26 roku życia”. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ten wiersz wypełnia się tylko jeśli płatnik w trakcie roku pobierał od tych przychodów! To zaś może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik złożył oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku ulgi dla młodych, albo 
2) z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku.
W tych przypadkach w wierszu 3 należy wykazać przychody uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. W wierszu tym nie wykazuje się natomiast przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskanych przez podatnika już po dniu ukończenia 26 roku życia. Te przychody należy wykazać odpowiednio w wierszu 1 (stosunek służbowy, stosunek pracy, pracy nakładczej, spółdzielczy stosunek pracy), w wierszu 6 (umowa zlecenia), w wierszu 10 (praktyki absolwenckie lub staże uczniowskie) lub w wierszu 12 (zasiłek macierzyński).

Ulga dla młodych w części G formularza PIT-11

Kolejnym miejscem w formularzu PIT-11, w którym jest mowa o uldze dla młodych jest część G. W pozycjach od 109 do 113 należy wykazać „Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, z umów zlecenia, praktyk absolwenckich lub staży uczniowskich oraz z zasiłków macierzyńskich, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy”. To właśnie tutaj należy wskazać kwotę przychodu do wysokości limitu zwolnienia. Limit zwolnienia od podatku przychodów wykazanych w poz. 109 i 114 (inne zwolnienia PIT-0) wynosi łącznie 85 528 zł w roku podatkowym. A więc w praktyce, przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia, które w roku podatkowym skorzystały ze zwolnienia nazywanego ulgą dla młodych, muszą znaleźć odzwierciedlenie w części G formularza.
Oznacza to, że może się zdarzyć, że przychody jednego podatnika np. z tytułu zatrudnienia, trzeba będzie wykazać w kilku częściach formularza PIT-11 – w poz. 110 te, które skorzystały ze zwolnienia, w poz. 36 te, od których zaliczka została pobrana w związku z przekroczeniem limitu, a w poz. 29 te, od których zaliczka również została pobrana, ale podatnik uzyskał je już po dniu ukończenia 26 roku życia.

Podstawa prawna
art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 27 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA