REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-4R. Sprawdź, czy wiesz, jak poprawnie określić liczbę podatników?

PIT-4R liczba podatników płatnik deklaracja
PIT-4R liczba podatników płatnik deklaracja
PIT-4R. Sprawdź, czy wiesz, jak poprawnie określić liczbę podatników?
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

Zbliża się termin złożenia deklaracji PIT-4R. Tymczasem jednym z problemów, z którymi nadal mierzą się osoby wypełniające ten formularz jest to, jak prawidłowo określić w nim liczbę podatników.

PIT-4R – co to jest?

PIT-4R to deklaracja roczna o zaliczkach na podatek dochodowy składana do urzędu skarbowego przez płatników w celu przekazania informacji o zaliczkach pobranych i odprowadzonych na podatek dochodowy od osób fizycznych. Płatnik sporządza jedną deklarację niezależnie od tego, w imieniu ilu podatników pobierał w trakcie roku zaliczki. Nie przekazuje się jej podatnikom (pracownikom). Stan przedstawiony w tej deklaracji powinien zgadzać się z sumą zaliczek wpłaconych przez płatnika do urzędu skarbowego.

Autopromocja

Jak określić liczbę podatników w PIT-4R?

W części C deklaracji PIT-4R należy wykazać, w podziale na poszczególne miesiące roku podatkowego, zaliczki należne na podatek dochodowy. W wierszu 1 tej części deklaracji wykazuje się, również z podziałem na odpowiednie miesiące, liczbę podatników. Płatnicy wypełniający wskazany formularz często mają wątpliwości, czy w liczbie tej należy uwzględniać, np. pracowników korzystających z ulgi dla młodych, czy też osoby osiągające na tyle niskie przychody, że nie jest z ich tytułu pobierana zaliczka na podatek. W przypadku takich wątpliwości należy zwrócić uwagę na to, że ta część deklaracji dotyczy „należnych zaliczek”. Tymczasem we wskazanych przykładowo przypadkach nie występują zaliczki należne. Co za tym idzie, określając w części C deklaracji PIT-4R liczbę podatników, nie należy ujmować w niej tych osób, które osiągnęły jedynie przychody zwolnione od podatku (np. z tytułu ulgi dla młodych), czy też takich, w przypadku których zaliczka obliczona od ich przychodów wyniosła 0 (np. z uwagi na wartość przychodu).

Przykład 1

Jan K. został zatrudniony w firmie XYZ w październiku 2023 r. na podstawie umowy o pracę. Jest pracownikiem w wieku poniżej 26 lat i korzysta z ulgi dla młodych przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku podatkowym jego przychody nie przekroczyły kwoty 85 528 zł, a pracownik nie ukończył 26 lat. W konsekwencji z tytułu osiąganych przez niego przychodów płatnik nie pobierał zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, a co za tym idzie, osoby tej nie należy uwzględniać w liczbie podatników wskazywanej w części C deklaracji PIT-4R.

Przykład 2

Anna B. również jest pracownicą firmy XYZ. Ukończyła już 26 lat i nie korzysta z żadnego ze zwolnień od podatku z tzw. grupy PIT-0. Jednak przychód, który osiągnęła w styczniu 2023 r. był niski i zaliczka na PIT wyniosła w tym wypadku 0 zł. Pracownicy tej nie należy więc uwzględniać w liczbie podatników określanej w wierszu 1 deklaracji PIT-4R w odniesieniu do stycznia 2023 r.

Podstawa prawna
art. 38 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA