REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowy PIT. Czasami złożenie go może się opłacać. Sprawdź, w jakich przypadkach i czy powinieneś to zrobić.

rozliczenie roczne zeznanie podatkowe przychody zwolnione PIT
Zerowy PIT. Czasami złożenie go może się opłacać. Sprawdź, w jakich przypadkach i czy powinieneś to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto uzyskał w 2023 r. opodatkowany przychód, bez względu na to, jak wysoki, musi w 2024 r. złożyć rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, którzy zeznania podatkowego nie muszą składać. To jednak nie oznacza, że nie wolno im tego zrobić. Złożenie zeznania, mimo braku obowiązku, może okazać się korzystne.

Przychodów zwolnionych od podatku nie trzeba rozliczać

Większość podatników doskonale pamięta o tym, kiedy muszą dokonać rocznego rozliczenia podatkowego. Część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że robią to niepotrzebnie, bo należą do grupy, od której przepisy nie wymagają dokonania rocznego rozliczenia. Jednak to, że tego nie wymagają, nie oznacza, że nie ma sensu tego robić.
Pierwszą grupą podatników, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego są ci, którzy uzyskują jedynie przychody zwolnione od podatku. Mogą to być na przykład młode osoby korzystające z tzw. ulgi dla młodych. Jest to zwolnienie przedmiotowe od PIT, które przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) i przewiduje, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są m.in. przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
e) z zasiłku macierzyńskiego,
- otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Autopromocja

Gdy uzyska się przychody opodatkowane i zwolnione, trzeba złożyć PIT

Jednak fakt, że podatnik korzysta z ulgi dla młodych, nie oznacza, że nie otrzyma od płatnika informacji PIT-11, co może wywoływać dezorientację w zakresie tego, czy w końcu trzeba się rozliczać, czy nie? Istotne jest to, czy przychody objęte zwolnieniem są jedynymi, jakie podatnik w danym roku uzyskał. W przypadku młodego podatnika przychody mogą być wykazane w części E lub części G formularza PIT-11, który przekaże mu płatnik.
W części E zostaną wykazane te przychody, od których płatnik w trakcie roku pobierał zaliczki na podatek, co może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik złożył oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku ulgi dla młodych, albo 2) z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku.
W tych przypadkach w wierszu 3 wykazuje się przychody uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. Jeśli jednak podatnik w trakcie roku podatkowego ukończył 26 rok życia, to wypełniony mogą być także inne wierze w części E formularza, np. wiersz 1, w którym wykazuje się przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskane przez podatnika już po dniu ukończenia 26 roku życia, ale też wiersz 6 (umowa zlecenia), wiersz 10 (praktyki absolwenckie lub staże uczniowskie) lub wiersz 12 (zasiłek macierzyński). Z kolei przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia, które w roku podatkowym skorzystały z ulgi dla młodych wykazuje się w części G formularza.
Jeżeli jedyny przychód jaki uzyska podatnik będzie tym korzystającym ze zwolnienia od podatku, to w takiej sytuacji nie będzie on miał obowiązku dokonywania rozliczenia rocznego. Jeżeli jednak uzyska on także przychody podlegające opodatkowaniu, to te trzeba będzie rozliczyć.
Oczywiście ulga dla młodych to nie jest jedyny przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego. Podatnicy powinni uważnie prześledzić katalog zwolnień wynikający z art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera ponad 150 pozycji. Wśród nich znajdują się na przykład inne zwolnienia z grupy PIT-0, jak zwolnienie dla powracających, czy dla rodzin 4+. Obok nich można także wskazać na odszkodowania, zadośćuczynienia, zasiłki, dodatki mieszkaniowe czy niektóre wygrane. 

Świadczenia z ZUS i KRUS zwykle nie wymagają rozliczeń

Kolejną grupą podatników, którzy zazwyczaj nie mają obowiązku składania rozliczenia rocznego są emeryci pobierający świadczenia z ZUS bądź z KRUS. Ich przychody są dokumentowane za pomocą formularza PIT-40. Jeżeli emeryt nie uzyskuje innych przychodów, które podlegają opodatkowaniu i nie chce np. przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP, czy też nie planuje skorzystać z ulgi podatkowej, np. termomodernizacyjnej, nie musi składać rozliczenia rocznego.

Złożenie deklaracji zerowej może być ułatwieniem

Rozliczenia nie muszą też oczywiście składać osoby, które w 2023 r. nie uzyskały żadnego przychodu. Każda z osób, które nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego powinna jednak pamiętać, że niezależnie od tego, przepisy nie zabrania jej złożenia tzw. deklaracji zerowej. Złożenie jej może mieć na celu np. uzyskanie zaświadczenia o dochodach niezbędnego przy ubieganiu się o świadczenia socjalne, czy też po prostu pozwoli uniknąć wezwania do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia braku rocznego rozliczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA