REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowy PIT. Czasami złożenie go może się opłacać. Sprawdź, w jakich przypadkach i czy powinieneś to zrobić.

rozliczenie roczne zeznanie podatkowe przychody zwolnione PIT
Zerowy PIT. Czasami złożenie go może się opłacać. Sprawdź, w jakich przypadkach i czy powinieneś to zrobić.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Każdy, kto uzyskał w 2023 r. opodatkowany przychód, bez względu na to, jak wysoki, musi w 2024 r. złożyć rozliczenie PIT. Jednak istnieje też grupa podatników, którzy zeznania podatkowego nie muszą składać. To jednak nie oznacza, że nie wolno im tego zrobić. Złożenie zeznania, mimo braku obowiązku, może okazać się korzystne.

Przychodów zwolnionych od podatku nie trzeba rozliczać

Większość podatników doskonale pamięta o tym, kiedy muszą dokonać rocznego rozliczenia podatkowego. Część z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że robią to niepotrzebnie, bo należą do grupy, od której przepisy nie wymagają dokonania rocznego rozliczenia. Jednak to, że tego nie wymagają, nie oznacza, że nie ma sensu tego robić.
Pierwszą grupą podatników, którzy nie mają obowiązku złożenia zeznania podatkowego są ci, którzy uzyskują jedynie przychody zwolnione od podatku. Mogą to być na przykład młode osoby korzystające z tzw. ulgi dla młodych. Jest to zwolnienie przedmiotowe od PIT, które przysługuje na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) i przewiduje, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są m.in. przychody:
a) ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
b) z umów zlecenia,
c) z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej,
d) z tytułu odbywania stażu uczniowskiego,
e) z zasiłku macierzyńskiego,
- otrzymane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Autopromocja

Gdy uzyska się przychody opodatkowane i zwolnione, trzeba złożyć PIT

Jednak fakt, że podatnik korzysta z ulgi dla młodych, nie oznacza, że nie otrzyma od płatnika informacji PIT-11, co może wywoływać dezorientację w zakresie tego, czy w końcu trzeba się rozliczać, czy nie? Istotne jest to, czy przychody objęte zwolnieniem są jedynymi, jakie podatnik w danym roku uzyskał. W przypadku młodego podatnika przychody mogą być wykazane w części E lub części G formularza PIT-11, który przekaże mu płatnik.
W części E zostaną wykazane te przychody, od których płatnik w trakcie roku pobierał zaliczki na podatek, co może mieć miejsce w dwóch przypadkach:
1) gdy podatnik złożył oświadczenie o rezygnacji ze stosowania w trakcie roku ulgi dla młodych, albo 2) z powodu przekroczenia limitu przychodu zwolnionego od podatku (sumy kwot wykazanych w poz. 109 i 114), gdy zwolnienie było stosowane w trakcie roku.
W tych przypadkach w wierszu 3 wykazuje się przychody uzyskane przez podatnika do ukończenia 26 roku życia wraz z kwotą kosztów uzyskania przychodów oraz sumą zaliczek na podatek pobranych przez płatnika. Jeśli jednak podatnik w trakcie roku podatkowego ukończył 26 rok życia, to wypełniony mogą być także inne wierze w części E formularza, np. wiersz 1, w którym wykazuje się przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych uzyskane przez podatnika już po dniu ukończenia 26 roku życia, ale też wiersz 6 (umowa zlecenia), wiersz 10 (praktyki absolwenckie lub staże uczniowskie) lub wiersz 12 (zasiłek macierzyński). Z kolei przychody podatnika do ukończenia 26 roku życia, które w roku podatkowym skorzystały z ulgi dla młodych wykazuje się w części G formularza.
Jeżeli jedyny przychód jaki uzyska podatnik będzie tym korzystającym ze zwolnienia od podatku, to w takiej sytuacji nie będzie on miał obowiązku dokonywania rozliczenia rocznego. Jeżeli jednak uzyska on także przychody podlegające opodatkowaniu, to te trzeba będzie rozliczyć.
Oczywiście ulga dla młodych to nie jest jedyny przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego. Podatnicy powinni uważnie prześledzić katalog zwolnień wynikający z art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawiera ponad 150 pozycji. Wśród nich znajdują się na przykład inne zwolnienia z grupy PIT-0, jak zwolnienie dla powracających, czy dla rodzin 4+. Obok nich można także wskazać na odszkodowania, zadośćuczynienia, zasiłki, dodatki mieszkaniowe czy niektóre wygrane. 

Świadczenia z ZUS i KRUS zwykle nie wymagają rozliczeń

Kolejną grupą podatników, którzy zazwyczaj nie mają obowiązku składania rozliczenia rocznego są emeryci pobierający świadczenia z ZUS bądź z KRUS. Ich przychody są dokumentowane za pomocą formularza PIT-40. Jeżeli emeryt nie uzyskuje innych przychodów, które podlegają opodatkowaniu i nie chce np. przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP, czy też nie planuje skorzystać z ulgi podatkowej, np. termomodernizacyjnej, nie musi składać rozliczenia rocznego.

Złożenie deklaracji zerowej może być ułatwieniem

Rozliczenia nie muszą też oczywiście składać osoby, które w 2023 r. nie uzyskały żadnego przychodu. Każda z osób, które nie mają obowiązku złożenia zeznania rocznego powinna jednak pamiętać, że niezależnie od tego, przepisy nie zabrania jej złożenia tzw. deklaracji zerowej. Złożenie jej może mieć na celu np. uzyskanie zaświadczenia o dochodach niezbędnego przy ubieganiu się o świadczenia socjalne, czy też po prostu pozwoli uniknąć wezwania do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia braku rocznego rozliczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

REKLAMA