reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane

Przedsiębiorca zgodnie z zapisami zawartej umowy handlowej, stara się od swojego nierzetelnego kontrahenta o odszkodowanie. Wreszcie, po kilkunastu miesiącach walki przed sądem, przedsiębiorca otrzymał dla siebie korzystny wyrok sądowy na podstawie, którego jego nierzetelny kontrahent ma mu zapłacić odszkodowanie. W związku z tym przedsiębiorca zastanawia się czy takie odszkodowanie podlega opodatkowaniu PIT.

TAK

W takiej sytuacji na przedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wynika z opisanego stanu faktycznego przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością uzyskał odszkodowanie przyznane w wyniku korzystnego dla niego wyroku sądu. Mając na uwadze powyższe, należy zwrócić uwagę na znowelizowane przepisy ustawy o PIT, w której ustawodawca z dniem 21 czerwca 2008 r. zmienił przepisy ustawy (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania otrzymanych odszkodowań.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wolne od podatku są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż sądowe.

W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że w myśl znowelizowanych przepisów, odszkodowania otrzymane w wyniku zawartej umowy bądź ugody są zwolnione z podatku PIT. Tak samo należy traktować odszkodowania otrzymane na mocy wyroku sądowego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na nowe regulacje, które jednak nie mają zastosowania do odszkodowania uzyskanego przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, który zwalnia z podatku m.in. odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Podsumowując, oznacza to, że przedsiębiorca powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanego odszkodowania.

Waldemar Żuchowski

Ekspert podatkowy

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Łenczyński

przedsiębiorca, inicjator i lider „Beauty Razem” - Grupy Wsparcia dla Specjalistów i Przedsiębiorców Beauty

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama