Czy otrzymane odszkodowanie jest opodatkowane
REKLAMA
REKLAMA
TAK
REKLAMA
W takiej sytuacji na przedsiębiorcy będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jak wynika z opisanego stanu faktycznego przedsiębiorca w związku z prowadzoną działalnością uzyskał odszkodowanie przyznane w wyniku korzystnego dla niego wyroku sądu. Mając na uwadze powyższe, należy zwrócić uwagę na znowelizowane przepisy ustawy o PIT, w której ustawodawca z dniem 21 czerwca 2008 r. zmienił przepisy ustawy (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w zakresie opodatkowania otrzymanych odszkodowań.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wolne od podatku są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód innych niż sądowe.
W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że w myśl znowelizowanych przepisów, odszkodowania otrzymane w wyniku zawartej umowy bądź ugody są zwolnione z podatku PIT. Tak samo należy traktować odszkodowania otrzymane na mocy wyroku sądowego. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na nowe regulacje, które jednak nie mają zastosowania do odszkodowania uzyskanego przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT, który zwalnia z podatku m.in. odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku, z wyjątkiem odszkodowań otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podsumowując, oznacza to, że przedsiębiorca powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanego odszkodowania.
Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat