REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka VAT na udostępnianie gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Otwieram salon bilardowy. Będę udostępniał na godziny stoły i sprzęt do gry w bilard oraz kilka stołów "piłkarzyków". Czy muszę płacić VAT od tej działalności. Jeżeli tak to jaką stawkę ? Dodatkowo myślę o uruchomieniu kręgielni - jaka jest stawka VAT dla tych usług ?

Tak. Będzie Pan musiał płacić VAT. Stawka od takich usług wynosi 22%.

Usługi polegające na udostępnianiu gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych o symbolu PKWiU 92.72, opodatkowane są według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. według stawki 22%.

Usługi te nie zostały też przedmiotowo zwolnione z VAT. Można tylko skorzystać ewentualnie ze zwolnienia podmiotowego - do czasu uzyskania przez podatnika 50 tys. zł obrotu.

Trzeba zauważyć, że wg art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 159a powyższego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane w PKWiU ex 92.72 - „Usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.”

Jednak zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego jako wstęp - należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Jeżeli działalność polega na odpłatnym udostępnieniu użytkownikom gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych, to dokonanie opłaty nie może być tożsame z „wykupieniem wstępu”. Dokonanie opłaty związane jest z uruchomieniem przedmiotowych urządzeń do gry.

Taką niekorzystną interpretację prezentują organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu z 5 czerwca 2007 r., nr NUS-II-PP-443/6/2007/KR.

Autopromocja


Natomiast usługi kręgielni sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.61 jako „usługi w zakresie stadionów i innych obiektów sportowych” i podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.


Według Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych usługi polegające na udostępnieniu stołów bilardowych po wrzuceniu monety lub żetonu oraz gier w piłkarzyki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00- usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnione od tego podatku są między innymi usługi związane z rekreacją i sportem oznaczone symbolem PKWiU ex 92.

Jednak zwolnione od podatku VAT są jedynie usługi związane z rekreacją i sportem, gdy
- są świadczone przez podmioty nie mające jako na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków,
- wszelkie zyski, które osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Na takim stanowisku stoi również Ministerstwo Finansów, co potwierdziło z 29 sierpnia 2005 r. nr PP3-812-13/94/2005/JŁ/15PP/SP 15, PP3-812-433/205/JŁ/PP 956.

Jednocześnie w załączniku nr 3 do ustawy, pod poz. 159a ujęte zostały usługi o symbolu PKWiU ex 92.72, tj. usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu


Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwo PWN, przez "wstęp" rozumie się "możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestnictwa w czymś". Definicja ta nie zawęża w żaden sposób grona osób, które mogą uczestniczyć w czymś lub gdzieś wejść. Z definicji tej wynika, że każda z dowolnych osób, która zechce wziąć udział w organizowanych imprezach ma do tego prawo i nie może być ograniczona tym, że impreza ma charakter zamknięty.

Takiego charakteru na pewno nie mają - zdaniem fiskusa - opłaty pobierane za korzystanie ze stołu bilardowego lub piłkarzyków. Dlatego usługi te podlegają opodatkowaniu stawką 22%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

  Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

  Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, która kupowała puste faktury

  Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

  Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

  Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

  Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

  Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

  Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

  Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  REKLAMA