Jaka stawka VAT na udostępnianie gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Będzie Pan musiał płacić VAT. Stawka od takich usług wynosi 22%.
Usługi polegające na udostępnianiu gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych o symbolu PKWiU 92.72, opodatkowane są według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. według stawki 22%.
Usługi te nie zostały też przedmiotowo zwolnione z VAT. Można tylko skorzystać ewentualnie ze zwolnienia podmiotowego - do czasu uzyskania przez podatnika 50 tys. zł obrotu.
Trzeba zauważyć, że wg art. 41 ust. 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W poz. 159a powyższego załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane w PKWiU ex 92.72 - „Usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu.”
Jednak zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego jako wstęp - należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś. Jeżeli działalność polega na odpłatnym udostępnieniu użytkownikom gier w piłkarzyki oraz stołów bilardowych, to dokonanie opłaty nie może być tożsame z „wykupieniem wstępu”. Dokonanie opłaty związane jest z uruchomieniem przedmiotowych urządzeń do gry.
Taką niekorzystną interpretację prezentują organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w Lublińcu z 5 czerwca 2007 r., nr NUS-II-PP-443/6/2007/KR.
REKLAMA
Natomiast usługi kręgielni sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.61 jako „usługi w zakresie stadionów i innych obiektów sportowych” i podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7%.
Według Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych usługi polegające na udostępnieniu stołów bilardowych po wrzuceniu monety lub żetonu oraz gier w piłkarzyki mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00- usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT zwolnione od tego podatku są między innymi usługi związane z rekreacją i sportem oznaczone symbolem PKWiU ex 92.
Jednak zwolnione od podatku VAT są jedynie usługi związane z rekreacją i sportem, gdy
- są świadczone przez podmioty nie mające jako na celu systematycznego dążenia do osiągania zysków,
- wszelkie zyski, które osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
Na takim stanowisku stoi również Ministerstwo Finansów, co potwierdziło z 29 sierpnia 2005 r. nr PP3-812-13/94/2005/JŁ/15PP/SP 15, PP3-812-433/205/JŁ/PP 956.
Jednocześnie w załączniku nr 3 do ustawy, pod poz. 159a ujęte zostały usługi o symbolu PKWiU ex 92.72, tj. usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu
Zgodnie z definicją zawartą w "Słowniku języka polskiego" Wydawnictwo PWN, przez "wstęp" rozumie się "możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestnictwa w czymś". Definicja ta nie zawęża w żaden sposób grona osób, które mogą uczestniczyć w czymś lub gdzieś wejść. Z definicji tej wynika, że każda z dowolnych osób, która zechce wziąć udział w organizowanych imprezach ma do tego prawo i nie może być ograniczona tym, że impreza ma charakter zamknięty.
Takiego charakteru na pewno nie mają - zdaniem fiskusa - opłaty pobierane za korzystanie ze stołu bilardowego lub piłkarzyków. Dlatego usługi te podlegają opodatkowaniu stawką 22%.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat