REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas.

1) Zwiększono wartość wolnych od cła tzw. „przesyłek o małej wartości” z dotychczasowych 22 euro do 150 euro.

Autopromocja

Chodzi tu o towary, o których mowa w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.

2) Podwyższono limity kwotowe i wartościowe wolnych od cła towarów przewożonych przez podróżnych,

Druga zmiana, tj. zmiana limitów kwotowych i wartościowych towarów przewożonych przez podróżnych, polega na wykreśleniu szczegółowych regulacji zawartych w art. 46-49 ww. rozporządzenia nr 918/83 oraz na zmianie treści art. 45 tego rozporządzenia, zgodnie z którym, od dnia 1 grudnia 2008 r.:

Towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich są zwolnione z należności celnych przywozowych, jeżeli przywożone towary są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT) na mocy przepisów prawa krajowego przyjętych zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana powyżej dyrektywaRady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy, wprowadza następujące limity wartościowe i ilościowe:

(UWAGA: dyrektywa ta wprowadza podwójne limity dla wyrobów tytoniowych, do wyboru państw członkowskich – Polska przyjęła obydwa limity z podziałem na rodzaj transportu, którym przemieszcza się podróżny – limity większe dotyczą transportu lotniczego i morskiego, a niższe (pogrubione) pozostałego transportu, a więc m.in. transportu drogowego czy „mrówek” przechodzących na piechotę).

Rodzaj zwolnienia:

było:

jest:

Wartość towarów z bagażu (poza poniższymi akcyzowymi)

175 euro

300 euro

j/w ale w transporcie lotniczym i morskim

-----------

Autopromocja

430 euro

w tym młodociani (do 15 roku życia), niezależnie od rodzaju transportu

90 euro

150 euro

Papierosy

200 sztuk

200 lub 40 sztuk

Cygaretki

100 sztuk

100 lub 20 sztuk

Cygara

50 sztuk

50 lub 10 sztuk

Tytoń do palenia

250 gram

250 lub 50 gram

Alkohol o mocy powyżej 22%

1 litr

1 litr

Alkohol o mocy do 22%

1 litr

2 litry

Wina niemusujące

2 litry

4 litry

Piwo

---------

16 litrów

3) Zwiększono wolne od cła limity paliwa wwożonego w bakach samochodów.

Zmiana dotyczy dopuszczalnych ilości paliwa wwożonego w bakach samochodów wykorzystywanych do przewozów zarobkowych, innych niż autobusy (np. w tzw. „tirach”). Wolny od cła limit zwiększono z dotychczasowych 200 litrów do 600 litrów paliwa znajdującego się w standardowych zbiornikach tych pojazdów.

Jest to autonomiczna decyzja rządu polskiego, gdyż z art. 112 i 113 ww. rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych wynika, że co do zasady zwolnione z cła jest pełna ilość paliwa znajdującego się w standardowym (fabrycznym) zbiorniku paliwa takich samochodów, przy czym każde państwo członkowskie może wprowadzić dowolne ograniczenia, ale nie mogą być one niższe niż 200 litrów, jak było to dotychczas w Polsce.

Źródłem powyższych zmian było przede wszystkim rozporządzenie Rady (WE) nr 274/2008 z dnia 17 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Zmieniono również polską ustawę Prawo celne – usunięto z niej te przepisy, które mogłyby kolidować z ww. rozporządzeniem nr 274/2008.

Zmiany te zawarte zostały w 2 ustawach, tj.:

- w ustawie zmieniającej ustawę o VAT – wykreślono jej art. 40 i w konsekwencji zniesiono także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie ograniczenia wartości i ilości zwolnionych od należności przywozowych towarów, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego (Dz.U. Nr 97, poz. 968), które ograniczało podstawowe ulgi dla podróżnych w stosunku do osób do 15 roku życia, mieszkańców strefy nadgranicznej, osób pracujących w tej strefie oraz członków załóg środków transportu,

- w ustawie zmieniającej ustawę Prawo celne – której art. 1 pkt 14 wszedł w życie od 1 grudnia 2008 r. (a nie jak cała ustawa z dniem 1 stycznia 2009 r.) i wykreśla z dotychczasowego Prawa celnego art. 39, określający wysokość limitów paliwa w bakach.

Grzegorz Musolf

Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA