REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas.

1) Zwiększono wartość wolnych od cła tzw. „przesyłek o małej wartości” z dotychczasowych 22 euro do 150 euro.

REKLAMA

Autopromocja

Chodzi tu o towary, o których mowa w art. 27 rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.

2) Podwyższono limity kwotowe i wartościowe wolnych od cła towarów przewożonych przez podróżnych,

Druga zmiana, tj. zmiana limitów kwotowych i wartościowych towarów przewożonych przez podróżnych, polega na wykreśleniu szczegółowych regulacji zawartych w art. 46-49 ww. rozporządzenia nr 918/83 oraz na zmianie treści art. 45 tego rozporządzenia, zgodnie z którym, od dnia 1 grudnia 2008 r.:

Towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich są zwolnione z należności celnych przywozowych, jeżeli przywożone towary są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT) na mocy przepisów prawa krajowego przyjętych zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspomniana powyżej dyrektywaRady 2007/74/WE z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z państw trzecich z podatku od wartości dodanej i akcyzy, wprowadza następujące limity wartościowe i ilościowe:

(UWAGA: dyrektywa ta wprowadza podwójne limity dla wyrobów tytoniowych, do wyboru państw członkowskich – Polska przyjęła obydwa limity z podziałem na rodzaj transportu, którym przemieszcza się podróżny – limity większe dotyczą transportu lotniczego i morskiego, a niższe (pogrubione) pozostałego transportu, a więc m.in. transportu drogowego czy „mrówek” przechodzących na piechotę).

Rodzaj zwolnienia:

było:

jest:

Wartość towarów z bagażu (poza poniższymi akcyzowymi)

175 euro

300 euro

j/w ale w transporcie lotniczym i morskim

-----------

430 euro

w tym młodociani (do 15 roku życia), niezależnie od rodzaju transportu

90 euro

150 euro

Papierosy

200 sztuk

200 lub 40 sztuk

Cygaretki

100 sztuk

100 lub 20 sztuk

Cygara

50 sztuk

50 lub 10 sztuk

Tytoń do palenia

250 gram

250 lub 50 gram

Alkohol o mocy powyżej 22%

1 litr

1 litr

Alkohol o mocy do 22%

1 litr

2 litry

Wina niemusujące

2 litry

4 litry

Piwo

---------

16 litrów

3) Zwiększono wolne od cła limity paliwa wwożonego w bakach samochodów.

REKLAMA

Zmiana dotyczy dopuszczalnych ilości paliwa wwożonego w bakach samochodów wykorzystywanych do przewozów zarobkowych, innych niż autobusy (np. w tzw. „tirach”). Wolny od cła limit zwiększono z dotychczasowych 200 litrów do 600 litrów paliwa znajdującego się w standardowych zbiornikach tych pojazdów.

Jest to autonomiczna decyzja rządu polskiego, gdyż z art. 112 i 113 ww. rozporządzenia (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych wynika, że co do zasady zwolnione z cła jest pełna ilość paliwa znajdującego się w standardowym (fabrycznym) zbiorniku paliwa takich samochodów, przy czym każde państwo członkowskie może wprowadzić dowolne ograniczenia, ale nie mogą być one niższe niż 200 litrów, jak było to dotychczas w Polsce.

Źródłem powyższych zmian było przede wszystkim rozporządzenie Rady (WE) nr 274/2008 z dnia 17 marca 2008 r. zmieniające rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Zmieniono również polską ustawę Prawo celne – usunięto z niej te przepisy, które mogłyby kolidować z ww. rozporządzeniem nr 274/2008.

Zmiany te zawarte zostały w 2 ustawach, tj.:

- w ustawie zmieniającej ustawę o VAT – wykreślono jej art. 40 i w konsekwencji zniesiono także wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie ograniczenia wartości i ilości zwolnionych od należności przywozowych towarów, przywożonych w bagażu osobistym podróżnego (Dz.U. Nr 97, poz. 968), które ograniczało podstawowe ulgi dla podróżnych w stosunku do osób do 15 roku życia, mieszkańców strefy nadgranicznej, osób pracujących w tej strefie oraz członków załóg środków transportu,

- w ustawie zmieniającej ustawę Prawo celne – której art. 1 pkt 14 wszedł w życie od 1 grudnia 2008 r. (a nie jak cała ustawa z dniem 1 stycznia 2009 r.) i wykreśla z dotychczasowego Prawa celnego art. 39, określający wysokość limitów paliwa w bakach.

Grzegorz Musolf

Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA