REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przeliczać dla celów VAT faktury za usługi transportowe

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak przeliczać wartości podane na zleceniu transportowym w walucie, jeśli wystawiam fakturę w złotych? A co, jeśli faktura jest wystawiana w walucie obcej? Jaką kwotę VAT mam podać? Klient na zleceniu transportowym zamieszcza określoną kwotę w walucie, np. 1000 EUR, i od razu podaje, że wartość należy przeliczyć według kursu z dnia załadunku, bądź - innym razem - podaje, że życzy sobie, by zastosować kurs z dnia wystawienia faktury (stosuję tutaj ustawowy termin wystawienia faktury za wykonaną usługę).

RADA

Autopromocja

Jeśli zapłata za usługę transportową jest ustalona w walucie obcej, to do przeliczenia jej na złote muszą Państwo przyjąć średni kurs waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub wystawienia faktury, jeśli wystawili ją Państwo przed terminem powstania obowiązku podatkowego.

Jeżeli natomiast zapłata za usługę jest podana w złotych, w oparciu o ustaloną przez strony kwotę w walucie obcej oraz jej kurs, to fakturę powinni Państwo wystawić od razu w złotych bez dokonywania przeliczeń dla celów VAT. W takim przypadku dopuszczalne jest dowolne ustalenie ze zleceniodawcą kursu przeliczeniowego dla kwoty, według której ustalane jest wynagrodzenie za usługę w złotówkach.

UZASADNIENIE

Z punktu widzenia przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych należy rozróżnić dwie sytuacje. Te sytuacje zachodzą również w Państwa przypadku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze, zapłata za usługę (np. za usługę transportową) ustalona jest w walucie obcej. W takim przypadku faktura również jest wystawiana w walucie obcej. Natomiast podstawa opodatkowania w złotych dla celów VAT ustalana jest w oparciu o przepisy art. 31a ustawy o VAT. Pamiętajmy, że kwota VAT na fakturze musi być zawsze ustalona w złotych, niezależnie od tego, w jakiej walucie wystawiona jest faktura.

W tym przypadku fakturę wystawioną w walucie obcej należy bezwzględnie przeliczyć dla celów VAT na zasadach określonych w art. 31a ustawy o VAT. Odmienne uzgodnienia umowne w tej kwestii nie mają żadnego znaczenia - pierwszeństwo mają przepisy VAT. Dlatego w przypadku świadczenia usług transportowych należy zastosować kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury, gdy faktura została wystawiona przed powstaniem obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 2 ustawy o VAT). Jeśli faktura została wystawiona w dniu powstania obowiązku podatkowego lub później (co jest niezgodne z przepisami), to podatnicy muszą przyjąć kurs średni waluty obcej ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Po drugie, zapłata za usługę (np. za usługę transportową) może być ustalona w złotych, w oparciu o ustaloną przez strony kwotę w walucie obcej oraz jej kurs. W takiej sytuacji faktura powinna być wystawiona w złotych, gdyż w tej walucie zostało ustalone wynagrodzenie. Kwota w walucie obcej oraz kurs określane są jedynie dla celów obliczenia tego wynagrodzenia.

W tym przypadku fakturę należy wystawić od razu w złotych, bez dokonywania przeliczeń dla celów VAT. Dopuszczalne jest dowolne ustalenie ze zleceniodawcą kursu przeliczeniowego dla kwoty, według której ustalane jest wynagrodzenie za usługę w złotówkach. Może to być kurs z dnia załadunku, kurs z dnia wystawienia faktury, czy to dowolny inny kurs. Nie musi być to również kurs średni NBP, może to być - przykładowo - kurs określonego banku, np. banku kontrahenta.

W konsekwencji w Państwa przypadku sposób rozliczenia będzie uzależniony od tego, o którą sytuację chodzi.

Przykład

Polska firma transportowa dostaje zlecenie na wykonanie usługi transportowej. Zgodnie z umową wynagrodzenie netto za usługę wynosi 1000 euro. Usługa została wykonana 17 marca, a 19 marca polska firma wystawiła fakturę. Faktura powinna zostać wystawiona w euro (na kwotę netto 1000 euro), a do jej przeliczenia dla celów VAT należałoby zastosować kurs średni euro z 18 marca (z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury).

Inaczej by było, gdyby wynagrodzenie netto zostało ustalone w równowartości w złotych kwoty 1000 euro, według kursu średniego NBP z dnia wykonania usługi (dnia rozładunku towarów). W tej sytuacji faktura powinna być wystawiona w złotych na kwotę netto 4465,30 zł (1000 x kurs średni euro z 17 marca 2009 r., tj. 4,4653 zł).

• art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11

Tomasz Krywan

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA