| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można anulować fakturę wystawioną na fikcyjną firmę, gdy usługa została wykonana

Czy można anulować fakturę wystawioną na fikcyjną firmę, gdy usługa została wykonana

Jeśli usługa została wykonana, to nie można anulować ani wystawić faktur korygujących tylko z tego powodu, że okazało się, iż firma nabywcy jest fikcyjna. W takim przypadku należy rozliczyć VAT, mimo że nie został zapłacony.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 23 listopada 2009 r., nr IBPP3/443-692/09/KO, którego fragment przedstawiamy poniżej.

"W praktyce wystawia się faktury korygujące także gdy nie doszło ostatecznie do wykonania transakcji (a towar nie został jeszcze wydany, więc nie mógł być zwrócony, bądź też nie zapłacono żadnych zaliczek, które mogłyby podlegać zwrotowi). Jednakże powyższe nie będzie miało zastosowania w opisanym stanie faktycznym, gdyż usługa transportowa została przez Wnioskodawcę wykonana.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca na zlecenie firmy rozwiózł towar i wystawił faktury. Kontrahent ten okazał się oszustem, a firma prowadzona przez niego nie istnieje. Faktury zostały wystawione przez Wnioskodawcę w maju 2008 r. i nie zostały zapłacone przez kontrahenta. Faktury zostały przez Wnioskodawcę zaksięgowane, a zobowiązania podatkowe wynikające z nich zostały uregulowane terminowo. Wnioskodawca posiada oryginały tych faktur, ponieważ nie zostały odebrane. Kontrahent ten był pośrednikiem, zamawiał u Wnioskodawcy transport po stawkach Wnioskodawcy - wyższych i odsprzedawał go firmie X po niższych stawkach. Firma X twierdzi, że wyraża zgodę na ugodę i jest gotowa zapłacić Wnioskodawcy, ale żąda wystawienia faktury po ich stawkach, niższych od Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że ustawodawca nie przewidział możliwości skorygowania faktur wystawionych w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym. Zatem nie występują u Wnioskodawcy przesłanki do wystawienia faktur korygujących, o których mowa w ustawie oraz ww. rozporządzeniu. Podkreślenia wymaga fakt, że usługa została wykonana i bez znaczenia pozostaje tutaj, że faktura nie została wprowadzona do obiegu prawnego, bowiem usługa została wykonana. Tym samym brak podstaw do anulowania przedmiotowej faktury, jak również brak podstaw prawnych do udokumentowania tej samej czynności kolejną fakturą. Bez znaczenia pozostaje fakt, iż w rzeczywistości usługa została wykonana na rzecz firmy X, ponieważ umowa na jej wykonanie została zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentem, a nie pomiędzy Wnioskodawcą a firmą X."

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy o możliwości wystawienia faktury korygującej oraz udokumentowania ponownie tej samej czynności kolejną fakturą należało uznać za nieprawidłowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Turek

analityk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK