reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Korekta e-faktury

Aktualizacja: 15.03.2012

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej. Wprowadzone zmiany, mają na celu potraktowanie faktury elektronicznej na równi z fakturą papierową. Rozporządzenie dotyka kwestii faktur elektronicznych, nie znajdziemy w rozporządzeniu podziału faktur na faktury pierwotne i faktury korygujące. Zatem możemy uznać że rozporządzenie to dotyczy obu typów faktur. »

Kursy księgowe zwolnione z VAT

Aktualizacja: 26.10.2011

Usługi szkolenia związane z zawodem księgowego, w całości finansowane ze środków publicznych, są zwolnione z VAT. »

Rozliczenia podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe

Aktualizacja: 16.11.2011

W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, Minister Finansów wydał w dniu 21 czerwca 2011 r. interpretację ogólną dotyczącą kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług (dalej „podatek VAT”) przez wspólnoty mieszkaniowe. Znajomość powyższej interpretacji przyda się z pewnością członkom wspólnot mieszkaniowych, którzy będą mieli pewność co do prawidłowości rozliczanego przez nie podatku VAT. »

Gmina nie odlicza VAT chroniąc nietoperze

Aktualizacja: 16.11.2011

Gmina nie może odliczać podatku zawartego w cenie towarów i usług, które wykorzystuje do budowy obserwatorium nietoperzy i ochrony ich siedliska - stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach. »

Jak dokumentować udzielanie skonta

Aktualizacja: 12.10.2011

Za terminowe regulowanie faktur (w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) udzielamy 3% skonta. Faktury wystawiamy od razu na kwotę udzielonego rabatu. Gdy nabywca nie spełni warunku, wystawiamy fakturę korygującą zwiększającą VAT. W trakcie kontroli urząd zakwestionował takie postępowanie, uznając, że powinniśmy wystawić fakturę bez rabatu, a następnie, gdy nabywca zapłaci w terminie, wystawić korektę, a nie odwrotnie. Czy urząd ma rację? »

Gwarancja udzielona na fakturze VAT

Aktualizacja: 16.11.2011

Gwarancja może zostać udzielona również poprzez oświadczenie sprzedawcy na fakturze, a warunki takiej gwarancji należy wówczas oceniać przez pryzmat przepisów kodeksu cywilnego. »

Samorządy nie mają szansy na stawkę 0 proc. VAT

Aktualizacja: 16.11.2011

Powiaty nie mają szansy na zerowy VAT dla prowadzonej przez siebie działalności, np. sportowej, dzięki czemu mogłyby odzyskiwać podatek zawarty w cenach kupowanych towarów i usług - wynika z odpowiedzi wiceminister finansów na poselską interpelację. »

Zwolnienie z VAT dla usług konserwatorskich i restauratorskich w przypadku umowy z podwykonawcami

Aktualizacja: 16.11.2011

Nawet gdy do świadczonych usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich podatnik wynajmuje podwykonawców, powinien zastosować zwolnienie z VAT. »

System Intrastat - zasady związane ze zgłoszeniem Intrastat

Aktualizacja: 20.09.2011

Intrastat to system służący do rejestracji danych dotyczących obrotu towarowego między podmiotami gospodarczymi funkcjonującymi w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zgłoszeniu do systemu Intrastat podlega fizyczny przepływ towarów wspólnotowych z jednego państwa członkowskiego UE do innego państwa członkowskiego UE. »

W jaki sposób należy ustalić powierzchnię użytkową do celów VAT

Aktualizacja: 01.09.2011

Jak ustalić metraż remontowanego lokalu lub budynku, aby móc stosować stawkę 8%? »

Usługi gastronomiczne i cateringowe wraz ze sprzedażą napojów

Aktualizacja: 18.08.2011

Czy wnioskodawca stosuje prawidłowe stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług i czy prawidłowo wystawia faktury VAT, czy też powinien – jak tego oczekują jego potencjalni klienci – wystawiać faktury jako usługa cateringowa ze stawką VAT 8 proc. na całość usługi, bez wyszczególniana sprzedawanych napojów (kawa, herbata, napoje gazowane)? »

Zakup kawy oraz ciastek dla klientów firmy

Aktualizacja: 12.08.2011

Przy zakupie kawy i ciastek dla klientów firmy do końca marca 2011 r. nie odliczaliśmy podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich zakupy. Czy obecnie (od kwietnia 2011 r.) od zakupów tych możemy odliczać VAT, tj. czy przysługuje nam prawo do odliczania podatku naliczonego? Czy w związku z tym mamy obowiązek wystawiać faktury wewnętrzne z podatkiem należnym? »

Faktura otrzymana faksem a prawo do odliczenia VAT

Aktualizacja: 04.08.2011

Wpłaciłam zaliczkę, następnie resztę kwoty na podstawie faktury, którą otrzymałam faksem. Dostawca usługi obiecał mi przywiezienie oryginału. Na tej podstawie odliczyłam VAT w kwietniu. Dostawca już dwa tygodnie zwleka z dostarczeniem faktury, nie odbiera telefonów, nie ma z nim kontaktu. Podobno ma problemy finansowe. Podejrzewam, że ta faktura pewnie w ogóle nie istnieje. Co zrobić w takiej sytuacji? »

Podpisywanie faktur nieobowiązkowe

Aktualizacja: 18.07.2011

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Jak wspólnota mieszkaniowa powinna rozliczać VAT

Aktualizacja: 14.07.2011

Minister Finansów potwierdził, że wspólnota ma prawo wystawiać refaktury na członków wspólnoty (właścicieli lokali), oczywiście pod warunkiem że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W przypadku zakupu towarów i usług oraz odsprzedaży ich właścicielom poszczególnych lokali wspólnota występuje bowiem jako podatnik VAT. Natomiast w zakresie, w jakim wspólnota nabywa towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej, nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takim zakresie nie świadczy na rzecz członków wspólnoty usług opodatkowanych VAT. W konsekwencji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama