| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

VAT i akcyza

Podpisywanie faktur nieobowiązkowe

Aktualizacja: 18.07.2011

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Jak wspólnota mieszkaniowa powinna rozliczać VAT

Aktualizacja: 14.07.2011

Minister Finansów potwierdził, że wspólnota ma prawo wystawiać refaktury na członków wspólnoty (właścicieli lokali), oczywiście pod warunkiem że nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego. W przypadku zakupu towarów i usług oraz odsprzedaży ich właścicielom poszczególnych lokali wspólnota występuje bowiem jako podatnik VAT. Natomiast w zakresie, w jakim wspólnota nabywa towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej, nie wykonuje żadnych czynności na rzecz właścicieli. W takim zakresie nie świadczy na rzecz członków wspólnoty usług opodatkowanych VAT. W konsekwencji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, w związku z ponoszonymi kosztami zarządu nieruchomością wspólną. »

Kiedy należy skorygować VAT po wystawieniu korekty w wyniku pomyłki w cenie

Aktualizacja: 15.06.2011

Dokonana przez sprzedawcę korekta podatku należnego, spowodowana pomyłką zaistniałą przy wystawieniu faktury pierwotnie dokumentującej zdarzenie rodzące obowiązek podatkowy (pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury), powinna być uwzględniona w rozliczeniu za okres powstania obowiązku. »

Import towarów - uproszczenia w rozliczeniu VAT

Aktualizacja: 09.06.2011

Ustawa z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza również zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług. Podatnicy, którzy rozliczają VAT od importu towarów w deklaracji VAT, nie będą musieli składać zaświadczeń o braku zaległości ani potwierdzenia zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, gdy złożą oświadczenia. Zmiany wejdą w życie 1 lipca br. »

Zakup telefonów i kart telefonicznych za granicą

Aktualizacja: 17.05.2011

Firma wysłała pracowników w delegację do Maroka. Kupiono im tam telefony i miejscowe karty telefoniczne (pre-paid). Czy zakup ten należy potraktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną? Zakupy zostały udokumentowane paragonami z tamtejszych kas fiskalnych. »

Sprzedaż wyrobów mącznych z 5-proc. stawką VAT

Aktualizacja: 10.05.2011

Do sprzedaży wyprodukowanych przez siebie wyrobów mącznych: pierogów, krokietów, naleśników, kopytek oraz łazanek, należy stosować stawkę podatku VAT w wysokości 5 proc. »

Dostawa budynków i drogi dojazdowej - zwolnienie z VAT

Aktualizacja: 19.04.2011

Czy sprzedaż budynków i budowli wraz z użytkowaniem wieczystym jest zwolniona od podatku od towarów i usług? »

Opodatkowanie sprzedaży samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Aktualizacja: 29.03.2011

Po podjęciu decyzji o sprzedaży samochodu osobowego, który był wykorzystywany w działalności gospodarczej, pojawia się problem jaką stawkę VAT zastosować wystawiając fakturę sprzedażową. »

Możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z rajów podatkowych

Aktualizacja: 12.04.2011

W interpretacji ogólnej Minister Finansów potwierdził możliwość odliczania VAT naliczonego od usług importowanych z krajów zaliczonych do „rajów podatkowych”. »

Dostawy leków oraz sprzętu medycznego bez zwolnienia z VAT

Aktualizacja: 14.03.2011

Dostawy towarów i świadczenie usług wykonywane na rzecz zakładów opieki zdrowotnej nie korzystają ze zwolnienia z VAT. »

Jaką stawką VAT opodatkować usługi archiwizacji

Aktualizacja: 04.03.2011

Usługi archiwizacji, które według obecnej klasyfikacji mieszczą się w grupowaniu PKWiU 91.01.12, od 1 stycznia 2011 r. opodatkowane są stawką VAT w wysokości 23%. »

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy poszczególnych składników wchodzących w jej skład?

Aktualizacja: 28.01.2011

Transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części zgodnie z art. 6 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podlega wyłączeniu spod zakresu stosowania przepisów ustawy. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega natomiast zbycie poszczególnych składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W związku z powyższym, prawidłowa kwalifikacja transakcji, tj. rozróżnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od poszczególnych jego aktywów, ma istotne znaczenie w rozumieniu przepisów o VAT. »

Jak postąpić w przypadku, gdy sprzedaż nie została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej

Aktualizacja: 28.01.2011

Podatnik wystawił fakturę, lecz nie zaewidencjonował sprzedaży na kasie. Myślał, że klient jest przedsiębiorcą. Co w tej sytuacji zrobić? Czy zarejestrować sprzedaż na kasie z opóźnieniem, czy po prostu zaksięgować fakturę i napisać wyjaśnienie? Co grozi takiemu podatnikowi? Czy nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego od sprzedanego w ten sposób towaru? »

Materiały reklamowe z logo firmy bez VAT

Aktualizacja: 12.01.2011

Nieodpłatne przekazanie klientom artykułów reklamowych, opatrzonych logo firmy, nie stanowi dostawy towarów oraz nie podlega opodatkowaniu VAT. »

Przemieszczanie wyrobów akcyzowych od 1 stycznia 2011 roku

Aktualizacja: 01.03.2011

Od 1 stycznia br. dla przemieszczeń towarów akcyzowych odbywających się między podmiotami działającymi w Polsce i innym państwie UE, stosowanie elektronicznego systemu EMCS PL (System Przemieszczania oraz Nadzoru Wyrobów Akcyzowych – Excise Movement and Control System) jest obowiązkowe. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK