reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Czy sprzedaż używanego samochodu można zaewidencjonować w kasie fiskalnej

Aktualizacja: 26.03.2008

Sześć lat temu kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna-sprzedaży. Teraz go sprzedajemy. Jest w pełni umorzony. Czy ewidencjonować tę sprzedaż w kasie fiskalnej ze stawką zwolnioną? Cały obrót jest ewidencjonowany w kasie. »

Czy przedstawicielstwo banku zagranicznego może odliczać VAT

Aktualizacja: 20.03.2008

Czy przedstawicielstwo (nie oddział) banku zagranicznego w Polsce (wpisane do rejestru przedstawicielstw banków zagranicznych w NBP, wpisane do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych, posiadające NIP i REGON) ma prawo odliczać w Polsce VAT? Przedstawicielstwa nie osiągają w Polsce przychodów, są finansowe przez banki matki, a przedmiotem ich działalności jest promowanie usług banku matki, marketing. »

Czy czynność ustanowienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega VAT

Aktualizacja: 19.03.2008

Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego spełniającego definicję towaru używanego, w stosunku do którego podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w sytuacji gdy nie zostały spełnione łącznie przesłanki zawarte w przepisie art. 43 ust. 6 ww. ustawy - będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile w decyzji z 30 stycznia 2008 r., nr P1-P-443/0081/07. »

Jak rozliczyć usługi transportowe refakturowane na klientów

Aktualizacja: 18.03.2008

Jesteśmy przedsiębiorstwem handlowym, towary wysyłamy za pośrednictwem firmy transportowej lub kurierskiej. Jednocześnie obciążamy naszych klientów kosztami przesyłki, w osobnej pozycji na jednej fakturze razem z wysyłanym towarem. Czy należy przyjąć, że obowiązek podatkowy dla usługi transportowej powstaje według szczególnych zasad? »

Jak dokonać korekty przy sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 13.03.2008

Używaliśmy samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego i odliczaliśmy 50% podatku naliczonego. Samochód został w grudniu wykupiony, odliczyliśmy 60% podatku naliczonego i wprowadziliśmy go do ewidencji środków trwałych. Teraz zamierzamy go sprzedać. Czy mamy prawo do zastosowania zwolnienia? Czy będziemy mieli obowiązek skorygowania podatku naliczonego od rat leasingowych i od wykupu samochodu? »

Czy nieodpłatne przekazanie ulotek jest opodatkowane VAT

Aktualizacja: 11.03.2008

Moja firma przekazała darowiznę w postaci ulotek edukacyjnych do Instytutu Onkologii. Ulotki edukacyjne są zwolnione z VAT, koszty poniesione na ich wydrukowanie są opodatkowane stawką 22%. W związku z tym mam pytanie, czy mogę odliczyć VAT od tych kosztów oraz jak zaksięgować fakturę wewnętrzną z tytułu przekazania darowizny? »

Wykup i sprzedaż samochodu będącego przedmiotem leasingu

Aktualizacja: 07.03.2008

Od lutego 2005 r. użytkuję w ramach umowy leasingu samochód ciężarowy (umowa leasingu operacyjnego). Samochód ten w dacie zawarcia umowy był traktowany jako uprawniający do odliczania całości VAT, natomiast po zmianie przepisów w sierpniu 2005 r. takiej możliwości nie daje. W związku z powyższym zarejestrowałam umowę leasingu w urzędzie skarbowym i odliczałam VAT w całości. W chwili obecnej, zgodnie z możliwością wynikającą z umowy, dokonałam wykupu tego samochodu. Czy ze względu na fakt rejestracji umowy leasingu mogę odliczyć w całości również VAT od faktury za wykup samochodu? Jaką stawkę VAT należy zastosować w przypadku ewentualnej sprzedaży tego samochodu? »

Kiedy korygować fakturę VAT marża

Aktualizacja: 06.03.2008

Czy zawsze należy wystawiać fakturę korygującą do faktury VAT marża, gdy nie zmienia się kwota do zapłaty? Gdy podatek należny ulega zmniejszeniu, kiedy go możemy skorygować? Czy potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury? »

Czy opłata targowa podlega VAT

Aktualizacja: 05.03.2008

Czy urząd gminy jest zobowiązany do naliczania VAT od pobieranych opłat targowych? Opłata jest pobierana przez inkasentów. »

Czy e-mail wystarczy, aby potwierdzić WDT

Aktualizacja: 03.03.2008

Sprzedaję towar do Anglii, stosując 0-proc. VAT. Towar wysyłany jest kurierem. Czy dokument przewozowy oraz e-mailowe potwierdzenie od klienta są wystarczające, aby traktować taką transakcję jako dostawę wewnątrzwspólnotową ze stawką VAT 0 proc.? »

Czy błędna nazwa nabywcy na fakturze wymaga korekty

Aktualizacja: 29.02.2008

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Prowadzę zakład produkcyjny. Ostatnio w fakturze zakupu towaru została zamieniona kolejność nazwy naszego zakładu. Zamiast Zakład Odlewniczy METAL jest METAL Zakład Odlewniczy. Czy jest to błąd, który sprzedawca powinien poprawić? »

Kiedy należy się zarejestrować w podatku akcyzowym

Aktualizacja: 26.02.2008

Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych od podmiotu niemieckiego prowadzącego skład podatkowy w Niemczech w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Następnie dokonane zostanie przemieszczenie towarów na terytorium Polski, bezpośrednio do składu podatkowego. Towar zostanie sprzedany podmiotowi prowadzącemu skład podatkowy na terytorium kraju. »

Czy sprzedaż działek podlega VAT

Aktualizacja: 22.02.2008

Nabyłem dwie działki w spadku po zmarłej ciotce. Wcześniej stanowiły one jej prywatną własność. Są to działki przeznaczone pod zabudowę. Chciałbym je sprzedać. Jest to mój prywatny majątek, a ja nie prowadzę działalności gospodarczej. Czy w związku z tym powinienem tę sprzedaż opodatkować VAT? »

Czy wniesienie do spółki jawnej wkładu w postaci usług księgowych podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 19.02.2008

Czy można do spółki jawnej wnieść jako wkład niepieniężny usługi księgowe? Czy ten wkład podlega opodatkowaniu VAT? »

Czy faktura z wadliwą nazwą towaru uprawnia do odliczenia VAT

Aktualizacja: 18.02.2008

Dokonuję zakupu drobnych towarów pakowanych zbiorczo w kartony, które na otrzymanej fakturze oznaczone są jako „pakiet” (np. pakiet mały, 1 karton), i z tego tytułu dokonuję obniżenia podatku należnego. Czy takie określenie towaru na fakturze jest prawidłowe? Jeżeli takie określenie nie jest prawidłowe, to czy będzie to skutkować zakwestionowaniem dokonanego przez spółdzielnię na podstawie takiej faktury obniżenia podatku należnego? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama