REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy można odliczyć VAT z faktury zaliczkowej

Katarzyna Wojciechowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą, która wymaga częstych podróży samochodem po Polsce. W związku z tym postanowiłem kupić nawigację satelitarną. 26 października zapłaciłem zaliczkę w wysokości 20%. Fakturę otrzymałem 2 listopada. Kiedy mogę odliczyć VAT z takiej faktury?

RADA

Autopromocja

W przypadku zapłaty przez Pana zaliczki na poczet zakupu nawigacji satelitarnej 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad składanej do 25 grudnia br. Jeżeli nie rozliczy Pan tej faktury w deklaracji za listopad, to może Pan to zrobić w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli za grudzień.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W art. 19 ust. 11 ustawy o VAT określono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla wpłacanych zaliczek. Zgodnie z jego treścią, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.

W związku z tym u Pana kontrahenta obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej zaliczki na poczet sprzedaży nawigacji satelitarnej powstał w momencie otrzymania pieniędzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 31 marca 2006 r. nr PP/443-13-1/06 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdził, że: „(...) należy stwierdzić, iż w przypadku pobrania części należności (zaliczki) przed wykonaniem usługi ustawa o VAT przewiduje szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, który powstaje z chwilą otrzymania części należności. Należy podkreślić, iż powstanie obowiązku podatkowego od otrzymanej zaliczki jest niezależne od momentu wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Równocześnie podatnik podatku od towarów i usług nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT zaliczkowej w sytuacji, gdy otrzymał zaliczkę od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, która nie żądała jej wystawienia”.

Jeżeli chodzi o prawo do odliczenia z faktury zaliczkowej, to należy się odwołać do art. 86 ustawy o VAT. Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

W przepisie tym przewidziano również szczególne zasady obniżania podatku należnego. Znalazły się wśród nich m.in. odliczanie VAT z faktur za energię elektryczną dopiero w deklaracji za okres, w którym przypada termin płatności, jeżeli z faktury wynika jakiego dotyczy okresu. Nie ma wśród tych wyjątków szczególnych zasad odliczania z faktur dokumentujących zapłacone zaliczki.

W związku z powyższym, w przypadku zapłaty przez Pana zaliczki 26 października br. oraz otrzymania faktury z tego tytułu 2 listopada, ma Pan prawo do odliczenia VAT za ten zakup w deklaracji za listopad, składanej do 25 grudnia br. Z uwagi na święta Bożego Narodzenia, termin ten ulega przedłużeniu do 27 grudnia br. Jeżeli nie zrobi Pan tego w tym terminie, może Pan to zrobić w deklaracji za grudzień składanej do 25 stycznia 2008 r.

Jeżeli z jakiś względów nie rozliczyłby Pan tej faktury we właściwym terminie, to może Pan obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (w tym wypadku za listopad), nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Potwierdzają to również organy podatkowe (m.in. pismo z 29 marca 2006 r. nr PP/443/IN/1/BT/2006 Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu).

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA