REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak skorygować podwójnie wystawioną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wystawiłam w marcu podwójnie fakturę transportową. Jak to skorygować?

rada

REKLAMA

Autopromocja

Sposób korekty podwójnie wystawionej faktury zależy od tego, czy została ona wprowadzona do obiegu prawnego, czy nie. W pierwszym przypadku należy wystawić fakturę korygującą obrót do zera, w drugim możliwe jest jej anulowanie.

uzasadnienie

W zależności od tego, czy faktury były wprowadzone do obrotu, czy też nie, uzależniony jest sposób korekty faktury.

Anulowanie faktury

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy nie przewidziano innej formy zmiany błędnych danych zapisanych na fakturze VAT lub wycofania jej z obiegu prawnego niż wystawienie faktury korygującej. Przepisy nie przewidują możliwości anulowania wystawionej przez podatnika błędnej lub podwójnie wystawionej faktury VAT. Anulowanie faktury jest możliwe tylko wówczas, gdy nie została ona jeszcze wprowadzona do obrotu prawnego (tj. odebrana przez nabywcę). Dlatego anulowanie faktury dopuszczalne jest w zasadzie jedynie w przypadku, gdy faktura nieodebrana przez adresata z różnych przyczyn lub nieskutecznie doręczona nabywcy usługi nie została rozliczona przez sprzedającego w deklaracji VAT-7.

WAŻNE!

Anulowanie faktury jest dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy faktura nieodebrana przez adresata z różnych przyczyn lub nieskutecznie doręczona nabywcy usługi nie została rozliczona przez sprzedającego.

W takiej sytuacji uznaje się, że nie ma konieczności jej korygowania. Dopuszczalne jest jednak jej „anulowanie” poprzez przekreślenie oryginału i kopii faktury oraz dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Wystawca faktury powinien wówczas zachować jej oryginał i kopię wraz z wyjaśnieniem przyczyny jej anulowania.

Wystawianie faktur korygujących

Podwójne udokumentowanie tej samej sprzedaży fakturami, które zostały odebrane przez nabywcę, skutkuje koniecznością wystawienia faktury korygującej dla jednej z nich i skorygowania wykazanego w niej obrotu do zera. Przepisy nie zabraniają w takiej sytuacji jej wystawienia. Dowodem potwierdzającym, że miała miejsce tylko jedna sprzedaż, może być również treść zawartej umowy, którą można się posłużyć w celach dowodowych przed organem skarbowym. Konieczne jest również posiadanie potwierdzenia jej odbioru przez nabywcę. Warto zauważyć, że w takiej sytuacji jedna z faktur nie stanowi u nabywcy podstawy do odliczenia wykazanego w niej VAT. Jeżeli firma otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę w późniejszym miesiącu, niż wystawiła te faktury, zobowiązana jest do ich uwzględnienia w rozliczeniu VAT zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy. Należny VAT z jednej z nich skoryguje następnie w rozliczeniu za miesiąc, w którym potwierdzenie to otrzyma. Wykazany obrót podlega m.in. zmniejszeniu o kwoty wynikające z dokonanych korekt faktur (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Spółka wystawiła w marcu dwie faktury dokumentujące tę samą sprzedaż na kwoty wart. netto 2500 i VAT 550 zł każda. Faktury zostały przyjęte przez nabywcę. Gdy spostrzeżono błąd, spółka 28 marca wystawiła fakturę korygującą. Jednak potwierdzenie otrzymała dopiero 29 kwietnia. Dlatego w deklaracji za marzec musi rozliczyć dwie faktury. Natomiast w deklaracji za kwiecień powinna rozliczyć fakturę korygująca zmniejszającą należny podatek z jednej faktury do 0.

• art. 29 ust. 4, art. 88 ust. 3a pkt 3, art. 107 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

• § 16 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA