REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zakup i przekazanie pracownikom wczasów

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakupiliśmy w biurze podróży wczasy, które przekazujemy pracownikom za częściową odpłatnością lub bezpłatnie. Jak należy rozliczyć taki zakup i przekazanie?

RADA

Autopromocja

Jeżeli wczasy są przekazywane pracownikom bezpłatnie, to zarówno zakup, jak i przekazanie nie wywołują żadnych skutków w VAT. Ani zakupu, ani przekazania nie trzeba wykazywać w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Natomiast gdy wczasy są przekazywane pracownikom za częściową odpłatnością, zakup oraz przekazanie należy wykazać w ewidencji VAT prowadzonej dla celów rozliczania usług turystyki według marży. Nie należy natomiast zakupu ani przekazania wykazywać w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Odsprzedaż wczasów przez zakłady pracy swoim pracownikom stanowi świadczenie usług turystyki. Jak bowiem wynika z orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w połączonych sprawach C-308/96 oraz C-94/97 The Howden Court Hotel, przepisy regulujące szczególne zasady opodatkowania usług turystyki mają zastosowanie nie tylko do podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych. Należy je stosować do każdego podatnika, który organizuje wycieczki lub wyjazdy we własnym imieniu i powierza innym podatnikom wykonanie usług z tym związanych. Takie też jest stanowisko reprezentowane przez organy podatkowe (zob. pismo Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 15 grudnia 2004 r. nr RO/436/240/2004). W konsekwencji odsprzedaż usług turystyki (do których należy zaliczyć usługi organizacji wczasów) przez zakłady pracy pracownikom jest świadczeniem usług turystyki.

Wczasy przekazywane odpłatnie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla opodatkowania usług turystyki przepisy przewidują szczególną procedurę marży określoną przepisami art. 119 ustawy o VAT. Od 1 stycznia 2008 r. stosowanie tej procedury do usług turystyki jest zdaniem organów podatkowych obowiązkowe. Dlatego jeśli nabywane wczasy są odsprzedawane za częściową odpłatnością, jesteście Państwo obowiązani prowadzić ewidencję VAT w sposób szczególny. Ewidencja ta powinna być prowadzona z uwzględnieniem kwot wydatkowanych na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Musicie posiadać dokumenty, z których wynikają te kwoty (art. 119 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług). W tej sytuacji odsprzedaż wczasów za częściową odpłatnością jest usługą podlegającą opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania będzie marża, która w tym przypadku będzie wynosić 0 zł. A zatem VAT nie będzie musiał być naliczony. Mimo to na żądanie pracowników pracodawca musi wystawić fakturę VAT marża. Tej sprzedaży ani zakupów nie wykazuje jednak w deklaracji VAT.

PRZYKŁAD

Spółka zakupiła wczasy dla pracowników za cenę 2400 zł od osoby. Przekazuje pracownikom za 50-proc. odpłatnością (1200 zł od osoby). Kwota marży wyniesie 0 zł. Na fakturze VAT marża wystawionej na żądanie pracownika spółka powinna wpisać tylko kwotę do zapłaty 1200 zł, gdy są sprzedawane wczasy dla jednej osoby.

W przypadku przekazywania pracownikom wczasów za częściową odpłatnością w grę wchodzi również zastosowanie zasad ogólnych do opodatkowania odsprzedaży usług turystyki. Zdecydowanie jednak odradzamy wybór tego sposobu postępowania. Po pierwsze, jak zostało wskazane powyżej, organy podatkowe przyjmują, że od 1 stycznia 2008 r. stosowanie procedury marży do usług turystyki jest obowiązkowe (dotyczy to również odsprzedaży usług turystyki). Po drugie w takim przypadku organ podatkowy - ze względu na istniejące powiązania - mógłby zakwestionować zastosowaną cenę i oszacować Państwa obrót na podstawie przepisów art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług. Ryzyko takie - przynajmniej w teorii - istnieje również w przypadku zastosowania procedury marży do odsprzedaży usług za częściową odpłatnością. Jest jednak znacznie mniejsze ze względu na fakt, że w przypadku stosowania tej procedury wyłączone jest ryzyko naruszenia interesów Skarbu Państwa.

Wczasy przekazywane nieodpłatnie

Nieco inaczej będzie wyglądać rozliczenie, gdy wczasy są przyznawane pracownikom bezpłatnie. W takim przypadku nie dojdzie do opodatkowania VAT. Jednym z warunków opodatkowania nieodpłatnie świadczonych usług jest bowiem istnienie prawa do odliczenia przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami (art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług). Państwa firma kupuje usługę od biur podróży, które opodatkowują ją od marży. Na otrzymanych fakturach VAT marża nie występuje zatem podatek naliczony, który mógłby być ewentualnie odliczony. Należy w tej sytuacji uznać, że prawo do odliczenia przy zakupie tych usług nie przysługiwało. Dlatego przekazanie wczasów nie podlega VAT.

• art. 8 ust. 2, art. 32 oraz art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług -- Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA