Czy przed zarejestrowaniem się jako podatnik VAT UE można stosować stawkę 0%
REKLAMA
REKLAMA
rada
REKLAMA
Nie, podatnik, który nie zarejestrował się na potrzeby transakcji wewnątrzwspólntowych, nie ma prawa do zastosowana stawki 0% do dokonywanych dostaw wewnątrzwspólnotowych. Prawidłową do zastosowania stawką będzie stawka podstawowa w wysokości 22%. Podatnik nie może skorygować uprzednio wystawionej faktury w części dotyczącej stawki podatkowej.
uzasadnienie
Z Pańskiego pytania wynika, że niestety nie spełnia Pan jednego z podstawowych warunków wymaganych przez ustawę, aby móc skorzystać z preferencyjnej stawki 0%. Nie posiadał Pan na dzień dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy numeru NIP-UE, ponieważ nie dokonał Pan rejestracji w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych. Jedyną właściwą stawką do zastosowania będzie stawka podstawowa, czyli 22%.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych VAT (art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT).
DEFINICJA
Wewnątrzwspólnotową dostawą towarów jest wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy o VAT na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik VAT, który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Podatnicy VAT czynni są bowiem obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R/UE o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności (art. 13 ust. 6 ustawy o VAT).
Ponieważ podatnik nie był w ogóle zarejestrowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, nie ma prawa do zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%.
Jeżeli towar, którego dostawy dokonał podatnik, nie jest na podstawie przepisów ustawy bądź rozporządzenia opodatkowany niższymi stawkami, do przedmiotowej dostawy powinien zastosować stawkę podstawową w wysokości 22%.
Nawet jeśli podatnik dokona rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie może skorygować uprzednio wystawionej faktury w części dotyczącej stawki podatkowej.
Stanowisko takie zajął Minister Finansów w piśmie z 21 sierpnia 2005 r., nr PP4-810-592-a/05/TZ/1350.
• art. 5 ust. 1 pkt 5, art. 13 ust. 6, art. 41 ust. 2, art. 97 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888
Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat