REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy samochód osobowy lepiej darować, czy sprzedać

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zakupiono samochód osobowy na firmę. Odliczono VAT 50%. Jak najlepiej go wycofać z firmy i jak rozliczyć VAT? Czy lepiej darować synowi, czy też sprzedać go na fakturę VAT? Jakie dokumenty należy sporządzić w przypadku darowizny?

RADA

Autopromocja

Z punktu widzenia podatku od towarów i usług nie ma różnicy między darowizną na rzecz syna przedmiotowego samochodu a jego sprzedażą. Obie te transakcje w przypadku Czytelnika będą zwolnione z VAT. Z punktu widzenia pozostałych przepisów podatkowych korzystniejsza będzie jednak darowizna.

UZASADNIENIE

Dostawy samochodów osobowych i niektórych innych pojazdów, przy których nabyciu podatnik odliczył częściowo VAT, są zwolnione z podatku (§ 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego). Chodzi tutaj o samochody, z tytułu nabycia których podatnik podatku odliczył 50/60% VAT z faktury, nie więcej niż 5000/6000 zł. Limity 50% i 5000 zł obowiązywały do 21 sierpnia 2005 r. Od 22 sierpnia 2005 r. obowiązują limity 60% i 6000 zł.

Warunkiem zwolnienia z VAT dostawy samochodów używanych jest, aby przed dokonaniem dostawy okres użytkowania samochodu przez podatnika wyniósł co najmniej pół roku. Jeśli warunek ten nie jest spełniony, obowiązuje stawka podstawowa 22%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dotyczy to odpłatnych dostaw samochodów (w uproszczeniu - sprzedaży). Ale również dotyczy to również ich nieodpłatnych dostaw (np. darowizn). W konsekwencji zarówno darowizna przedmiotowego samochodu synowi, jak i jego sprzedaż (synowi czy jakiemukolwiek innemu podmiotowi) będzie w omawianej sytuacji zwolniona z podatku.

Darowizna samochodu

Darowizna samochodu używanego musi być potwierdzona poprzez wystawienie faktury wewnętrznej ze stawką „zw.”.

Sprzedaż samochodu

Sprzedaż samochodu używanego synowi bądź innemu podmiotowi winna być udokumentowana poprzez wystawienie zwykłej faktury VAT ze stawką „zw.”. Przy czym jeśli syn nie prowadzi działalności gospodarczej lub prowadzi taką działalność, lecz samochód kupi „prywatnie”, można nie wystawiać zwykłej faktury ze stawką „zw.” (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).

W przypadku sprzedaży samochodu może również wystąpić konieczność zaewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej - jeśli nie korzysta Pan ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących.

WAŻNE!

Sprzedaż używanego samochodu synowi, który prowadzi działalność gospodarczą, bądź innemu podmiotowi powinna być udokumentowana przez wystawienie zwykłej faktury VAT ze stawką „zw.”.

Podatnik powinien również pamiętać o tym, że brzmienie przepisów art. 91 ust. 4-7 ustawy o VAT powoduje, że skutkiem zwolnienia z podatku dostaw samochodów, w przypadku których kwotę podatku naliczonego stanowiło 50%/60% podatku naliczonego na fakturze dokumentującej ich nabycie, nie więcej jednak niż 5000/6000 zł, zachodzi konieczność skorygowania części odliczonego przy nabyciu podatku naliczonego.

 

Autopromocja

Korekta ta dokonywana jest za pozostały okres korekty (cały okres korekty dla samochodów wynosi 5 lat), przy hipotetycznym założeniu, że samochody te były wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych z podatku (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 kwietnia 2008 r. - nr IP-PP2-443-120/08-2/TLO czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 maja 2008 r. - nr ITPP1/443-177/08/BK. Należy dodać, że korekta ta będzie musiała zostać w omawianej sytuacji dokonana (przy założeniu, że nie upłynął jeszcze 5-letni okres korekty) zarówno w przypadku sprzedaży samochodu, jak i w przypadku jego darowizny.

WAŻNE!

Skutkiem zwolnienia z podatku dostaw samochodów, od których odliczono częściowo VAT, nie więcej jednak niż 5000/6000 zł, jest konieczność skorygowania części odliczonego przy nabyciu podatku naliczonego.

Trzeba tu wyjaśnić, że z punktu widzenia VAT nie ma różnicy między darowizną samochodu a jego sprzedażą. W obu bowiem przypadkach dojdzie do zwolnionej z podatku dostawy. Jednocześnie podatnik będzie musiał skorygować część odliczonego podatku.

Darowizna dla syna będzie natomiast korzystniejsza z punktu widzenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie dojdzie do powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem. W przypadku darowizny nie dojdzie również do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn (pod warunkiem zgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym (art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Ponieważ jest Pan podatnikiem VAT, zarówno sprzedaż, jak i darowizna samochodu nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Udokumentowanie transakcji

Jeśli chodzi o udokumentowanie tej transakcji, to przede wszystkim powinna być sporządzona umowa darowizny (w przypadku darowizny) albo umowa sprzedaży (w przypadku sprzedaży).

Ponadto powinna zostać wystawiona faktura wewnętrzna ze stawką „zw.” (w przypadku darowizny) lub zwykła faktura ze stawką „zw.” (w przypadku sprzedaży). Wystawienie faktury nie będzie konieczne, jeśli syn nie prowadzi działalności gospodarczej lub prowadzi taką działalność, lecz samochód kupi prywatnie. Ponadto w przypadku sprzedaży może wystąpić konieczność wystawienia paragonu (jeśli nie korzysta Pan ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących). Z kolei w przypadku darowizny (dla celów zwolnienia z podatku od spadków i darowizn) konieczne jest sporządzenie i przekazanie do urzędu skarbowego (w ciągu miesiąca od dnia dokonania darowizny) zgłoszenia o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1.

• § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

• art. 91 ust. 4-7 oraz art. 106 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 222, poz. 1629

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA