REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo wystawić fakturę za usługi ciągłe

Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak prawidłowo wystawić fakturę - data sprzedaży i wystawienia? Otrzymuję prowizję za usługi sieciowe (prowizja od sprzedaży towarów na terenie kraju) na podstawie umowy. Informację o wielkości przyznanej mi prowizji za miesiąc poprzedni otrzymuję dopiero 10 dnia następnego miesiąca. Czy świadczone usługi mogę zaliczyć do usług o charakterze ciągłym? Jaki obowiązuje mnie wtedy termin?

RADA

Autopromocja

Musi Pan wystawiać faktury w terminie 7 dni od dnia zakończenia miesiąca. Jako datę sprzedaży wpisuje pan tylko miesiąc i rok, bez podawania dnia. Natomiast jako datę wystawienia faktury należy wpisać datę jej faktycznego wystawienia.

UZASADNIENIE

Ponieważ świadczy Pan usługi o charakterze ciągłym, faktura powinna być wystawiana najpóźniej 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca. Do wystawiania faktur za ten rodzaj sprzedaży przewidziano bowiem specjalne zasady.

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży o charakterze ciągłym może zawierać tylko miesiąc i rok dokonania sprzedaży, bez podawania dnia (§ 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie faktur) .

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dla faktur dokumentujących usługi o charakterze ciągłym, które zawierają tylko miesiąc i rok, przewidziano specjalne terminy ich wystawiania. W takim przypadku fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 rozporządzenia).

Jak wynika z powyższych przepisów, wyjątek od zasady fakturowania dostawy towarów oraz świadczenia usług w terminie 7 dni od dnia faktycznego świadczenia dotyczy sprzedaży o charakterze ciągłym, i to zarówno dostaw towarów, jak i świadczenia usług. Rozporządzenie nie odnosi się przy tym do konkretnych usług o charakterze ciągłym. Dlatego te zasady fakturowania mają zastosowanie do wszelkiego rodzaju dostaw towarów oraz świadczeń usług, jeżeli ze względu na okoliczności można zaliczyć je do sprzedaży o charakterze ciągłym. Przepisy nie zawierają definicji świadczenia usług o charakterze ciągłym. Sprzedaż dla celów rozliczeń VAT jest definiowana między innymi jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie ciągłości świadczenia należy natomiast określać w oparciu o przepisy prawa cywilnego. Dla uznania świadczenia za ciągłe wystarcza, iż składa się ono z następujących po sobie czynności, o ile tworzą razem funkcjonalną całość rozciągniętą w czasie. Czas jest miernikiem czynności trwałych, a interes jednej ze stron jest zaspokojony właśnie poprzez trwałe działania drugiej strony.

Przykład

Spółka A od sierpnia br. podpisała umowę pośrednictwo w sprzedaży towarów spółki B. Za usługę będzie otrzymywać prowizję w wysokości 10% miesięcznego obrotu netto. Według umowy Spółka A rozliczenie będzie otrzymywać do 5 każdego następnego miesiąca. Za sierpień otrzymała rozliczenie 4 września br. Fakturę wystawiła 5 września br. Dlatego na fakturze powinny być następujące dane:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dlatego należy uznać, że sprzedaż o charakterze ciągłym dotyczy wyłącznie usług wykonywanych w ramach długoterminowych umów zlecenia, gdzie poszczególne jednostkowe czynności składają się na całość umówionego świadczenia. I tylko w takiej sytuacji świadczący taką usługę może wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

WAŻNE!

Sprzedaż o charakterze ciągłym dotyczy wyłącznie usług wykonywanych w ramach długoterminowych umów zlecenia, gdzie poszczególne jednostkowe czynności składają się na całość umówionego świadczenia.

Charakter świadczonych usług należy odnosić do każdego z kontrahentów oddzielnie, pamiętając, iż usługa o charakterze ciągłym musi zawierać w sobie element stałości działania.

Świadczone przez Pana usługi pośrednictwa można zaliczyć do usług o charakterze ciągłym. Należy pamiętać, że organy podatkowe wymagają w tym przypadku, aby zawarta została umowa na piśmie. Powinien Pan próbować zmienić datę otrzymywania rozliczeń za dany miesiąc. Nieterminowe wystawienie faktury obciąża bowiem Pana firmę. Może być Pan obciążony sankcjami karnoskarbowymi.

Obowiązek podatkowy będzie powstawał w dniu wystawienia faktury, pod warunkiem że będzie wystawiana najpóźniej 7 dnia od dnia wykonania usługi. Jeśli będzie wystawiana nieterminowo, obowiązek podatkowy będzie powstawał 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca.

• § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA