REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić zwolnienie podmiotowe ze stosowania kasy rejestrującej

Aneta Szwęch
Aneta Szwęch
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak ustalić, czy firmie przysługuje prawo do zwolnienia podmiotowego ze stosowania kasy rejestrującej w przypadku wykonywania kilku rodzajów działalności?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Podatnik, który prowadzi kilka rodzajów działalności, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku rejestracji obrotów na kasie rejestrującej do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem był wyższy niż 70%. Ma ono również zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania. Przykładowy sposób określenia progu do zwolnienia znajduje się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli podatnik prowadzi kilka rodzajów działalności, z których część objęta jest zwolnieniem przedmiotowym, to wówczas może on korzystać ze zwolnienia w stosowaniu kasy fiskalnej w odniesieniu do całej prowadzonej przez siebie działalności (zwolnienie podmiotowe). Wynika ono z rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących i obowiązuje do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70%. Ma ono zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność gospodarcza ALFA Sp. z o.o. obejmuje usługi w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu wszystkich szczebli, usługi edukacyjne i działalność handlową. W I półroczu 2008 r. obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniosły łącznie 245 000 zł, z czego:

usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5) - 15 000 zł,

usługi edukacyjne (PKWiU 80) - 160 000 zł,

działalność handlowa (dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) - 70 000 zł.

Czy firma do 31 grudnia 2008 r. korzysta ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej?

Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU ex 74.5) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako wymienione w poz. 19 załącznika do rozporządzenia, pod warunkiem że ich świadczenie w całym zakresie udokumentowane będzie fakturą. Do wyliczenia proporcji należy przyjąć jednak czynności zwolnione z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej, które były wymienione w załączniku do poprzednio obowiązującego rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących. Oznacza to, że usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu traktujemy jako czynności zwolnione, bez względu na to, czy zostały udokumentowane fakturą, czy nie.

Usługi edukacyjne (PKWiU 80) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako czynność wymieniona w poz. 25 załącznika do rozporządzenia.

Dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych - nie korzysta ze zwolnienia w stosowaniu kasy rejestrującej.

W przypadku dokonywania wymienionych czynności ustalenie proporcji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, za I półrocze 2008 r. przebiega następująco:

(15 000 zł + 160 000 zł) : 245 000 zł x 100% = 71%

Ze względu na to, że udział czynności zwolnionych przedmiotowo (wymienionych w poz. 19 i 25 załącznika) w ogólnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, przekroczył 70%, to firma ALFA Sp. z o.o. do 31 grudnia 2008 r. może korzystać w całym zakresie swojej działalności (w tym także przy dostawach materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej.

Od 1 listopada 2008 r. firma powinna jednak pamiętać o dokumentowaniu wszystkich usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami. Obowiązek ten dotyczy również otrzymanych zaliczek. Brak udokumentowania tych usług fakturami lub nieudokumentowanie części usług spowoduje utratę prawa do zwolnienia przedmiotowego, a w rezultacie może oznaczać utratę zwolnienia podmiotowego (wynik proporcji poniżej 70%).

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA