reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak określić zwolnienie podmiotowe ze stosowania kasy rejestrującej

Jak określić zwolnienie podmiotowe ze stosowania kasy rejestrującej

Jak ustalić, czy firmie przysługuje prawo do zwolnienia podmiotowego ze stosowania kasy rejestrującej w przypadku wykonywania kilku rodzajów działalności?


RADA

Podatnik, który prowadzi kilka rodzajów działalności, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku rejestracji obrotów na kasie rejestrującej do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem był wyższy niż 70%. Ma ono również zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania. Przykładowy sposób określenia progu do zwolnienia znajduje się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli podatnik prowadzi kilka rodzajów działalności, z których część objęta jest zwolnieniem przedmiotowym, to wówczas może on korzystać ze zwolnienia w stosowaniu kasy fiskalnej w odniesieniu do całej prowadzonej przez siebie działalności (zwolnienie podmiotowe). Wynika ono z rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących i obowiązuje do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70%. Ma ono zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania.

Przykład

Działalność gospodarcza ALFA Sp. z o.o. obejmuje usługi w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu wszystkich szczebli, usługi edukacyjne i działalność handlową. W I półroczu 2008 r. obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniosły łącznie 245 000 zł, z czego:

usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5) - 15 000 zł,

usługi edukacyjne (PKWiU 80) - 160 000 zł,

działalność handlowa (dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) - 70 000 zł.

Czy firma do 31 grudnia 2008 r. korzysta ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej?

Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU ex 74.5) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako wymienione w poz. 19 załącznika do rozporządzenia, pod warunkiem że ich świadczenie w całym zakresie udokumentowane będzie fakturą. Do wyliczenia proporcji należy przyjąć jednak czynności zwolnione z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej, które były wymienione w załączniku do poprzednio obowiązującego rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących. Oznacza to, że usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu traktujemy jako czynności zwolnione, bez względu na to, czy zostały udokumentowane fakturą, czy nie.

Usługi edukacyjne (PKWiU 80) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako czynność wymieniona w poz. 25 załącznika do rozporządzenia.

Dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych - nie korzysta ze zwolnienia w stosowaniu kasy rejestrującej.

W przypadku dokonywania wymienionych czynności ustalenie proporcji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, za I półrocze 2008 r. przebiega następująco:

(15 000 zł + 160 000 zł) : 245 000 zł x 100% = 71%

Ze względu na to, że udział czynności zwolnionych przedmiotowo (wymienionych w poz. 19 i 25 załącznika) w ogólnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, przekroczył 70%, to firma ALFA Sp. z o.o. do 31 grudnia 2008 r. może korzystać w całym zakresie swojej działalności (w tym także przy dostawach materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej.

Od 1 listopada 2008 r. firma powinna jednak pamiętać o dokumentowaniu wszystkich usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami. Obowiązek ten dotyczy również otrzymanych zaliczek. Brak udokumentowania tych usług fakturami lub nieudokumentowanie części usług spowoduje utratę prawa do zwolnienia przedmiotowego, a w rezultacie może oznaczać utratę zwolnienia podmiotowego (wynik proporcji poniżej 70%).

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama