REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak określić zwolnienie podmiotowe ze stosowania kasy rejestrującej

Aneta Szwęch
Aneta Szwęch
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak ustalić, czy firmie przysługuje prawo do zwolnienia podmiotowego ze stosowania kasy rejestrującej w przypadku wykonywania kilku rodzajów działalności?

RADA

Autopromocja

Podatnik, który prowadzi kilka rodzajów działalności, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z obowiązku rejestracji obrotów na kasie rejestrującej do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem był wyższy niż 70%. Ma ono również zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania. Przykładowy sposób określenia progu do zwolnienia znajduje się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli podatnik prowadzi kilka rodzajów działalności, z których część objęta jest zwolnieniem przedmiotowym, to wówczas może on korzystać ze zwolnienia w stosowaniu kasy fiskalnej w odniesieniu do całej prowadzonej przez siebie działalności (zwolnienie podmiotowe). Wynika ono z rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących i obowiązuje do 31 grudnia 2008 r. Zwolnieniem tym objęci są podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów i usług wymienionych w poz. 1-33 załącznika do rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących, jeżeli w pierwszym półroczu 2008 r. udział obrotów z tytułu tej sprzedaży w obrotach ogółem podatnika z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy był wyższy niż 70%. Ma ono zastosowanie, pod warunkiem że u podatnika wcześniej nie powstał obowiązek ewidencjonowania.

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność gospodarcza ALFA Sp. z o.o. obejmuje usługi w zakresie rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu wszystkich szczebli, usługi edukacyjne i działalność handlową. W I półroczu 2008 r. obroty ze sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wyniosły łącznie 245 000 zł, z czego:

usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU 74.5) - 15 000 zł,

usługi edukacyjne (PKWiU 80) - 160 000 zł,

działalność handlowa (dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) - 70 000 zł.

Czy firma do 31 grudnia 2008 r. korzysta ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej?

Usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu (PKWiU ex 74.5) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako wymienione w poz. 19 załącznika do rozporządzenia, pod warunkiem że ich świadczenie w całym zakresie udokumentowane będzie fakturą. Do wyliczenia proporcji należy przyjąć jednak czynności zwolnione z obowiązku ewidencji przy użyciu kasy rejestrującej, które były wymienione w załączniku do poprzednio obowiązującego rozporządzenia z 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących. Oznacza to, że usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu traktujemy jako czynności zwolnione, bez względu na to, czy zostały udokumentowane fakturą, czy nie.

Usługi edukacyjne (PKWiU 80) - korzystają ze zwolnienia przedmiotowego jako czynność wymieniona w poz. 25 załącznika do rozporządzenia.

Dostawa materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych - nie korzysta ze zwolnienia w stosowaniu kasy rejestrującej.

W przypadku dokonywania wymienionych czynności ustalenie proporcji, o której mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, za I półrocze 2008 r. przebiega następująco:

(15 000 zł + 160 000 zł) : 245 000 zł x 100% = 71%

Autopromocja

Ze względu na to, że udział czynności zwolnionych przedmiotowo (wymienionych w poz. 19 i 25 załącznika) w ogólnej sprzedaży na rzecz osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, przekroczył 70%, to firma ALFA Sp. z o.o. do 31 grudnia 2008 r. może korzystać w całym zakresie swojej działalności (w tym także przy dostawach materiałów edukacyjnych i wydawnictw fachowych) ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej.

Od 1 listopada 2008 r. firma powinna jednak pamiętać o dokumentowaniu wszystkich usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu świadczonych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej fakturami. Obowiązek ten dotyczy również otrzymanych zaliczek. Brak udokumentowania tych usług fakturami lub nieudokumentowanie części usług spowoduje utratę prawa do zwolnienia przedmiotowego, a w rezultacie może oznaczać utratę zwolnienia podmiotowego (wynik proporcji poniżej 70%).

• art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących - Dz.U. Nr 113, poz. 720

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  REKLAMA