REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować usługę transportową o charakterze ciągłym

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy za usługi transportowe świadczone firmie we wrześniu mogę wystawić fakturę z datą 1 października, a data sprzedaży wrzesień? Otrzymałam wykaz dni, kiedy usługa była świadczona. Właściwie codziennie była jakaś trasa. Teraz mam wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc - czy powinnam wystawiać fakturę co 7 dni od dnia wykonanej usługi? Czy potraktować miesiąc jako całość i wystawić jedną fakturę w ciągu 7 dni od zakończenia miesiąca?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Wystawienie faktury z datą 1 października jest prawidłowe. Firma powinna dokumentować usługę zbiorczą fakturą za cały miesiąc, na zasadach szczególnych przewidzianych dla usług transportowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób fakturowania przedstawiony w pytaniu jest prawidłowy, gdyż świadczone przez firmę usługi należy rozpatrywać w kategorii „sprzedaży o charakterze ciągłym”. Mimo że przepisy nie definiują na potrzeby VAT tego pojęcia, to jednak w zakresie dokumentowania tego typu usług się nim posługują w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie faktur. Przepis dopuszcza w tym przypadku możliwość określenia daty sprzedaży poprzez podanie jedynie miesiąca i roku jej dokonania. Aby ustalić, kiedy sprzedaż ma charakter ciągły, zdaniem organów skarbowych należy daną czynność rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc się do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym.

Podstawową cechą sprzedaży o charakterze ciągłym jest zatem wykonywanie określonej czynności w sposób stały lub powtarzalny (trwały) przez stronę zobowiązaną do jej wykonania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że świadczenie usługi transportowej w sposób przedstawiony w pytaniu można uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym. W takiej sytuacji istnieje możliwość dokumentowania jej jedną zbiorczą fakturą za cały miesiąc, w którym została ona wykonana. Określa się w niej jedynie miesiąc i rok wykonania usługi. Co do zasady fakturę taką należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur).

W przypadku usług transportowych firma transportowa je wykonująca musi jednak uwzględnić przewidziane dla nich szczególne zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ich udokumentowania. Należy je określać zgodnie z zasadami obowiązującymi dla usługi transportowej.

Dla usług transportowych ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, i to niezależnie od tego, czy mają one charakter usług ciągłych, czy nie. Powstaje on z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż w trzydziestym dniu od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy). Jeżeli usługi transportu rozliczane są łącznie w przedziałach miesięcznych, należy przyjąć, że moment ich wykonania przypada w ostatnim dniu miesiąca. W tym przypadku data wystawienia faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

WAŻNE!

Datą wykonania usługi transportowej, która ma charakter ciągły, jest ostatni dzień miesiąca, w którym była świadczona.

REKLAMA

Wskazuje na to również zasada określona w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. Na jego podstawie faktury dokumentujące m.in. świadczenie usług transportowych świadczący usługę wystawia nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego w VAT. Może wystawić faktury na 30 dni przed jego powstaniem. Oznacza to, że usługodawca nie wiedząc, kiedy nastąpi zapłata należności za usługę, fakturę potwierdzającą wykonanie usługi może wystawić nie wcześniej niż w dniu wykonania usługi (jej zakończenia), czyli dla sprzedaży o charakterze ciągłym będzie to ostatni dzień danego miesiąca.

Wystawienie przez Panią faktury z datą 1 października za usługi świadczone we wrześniu należy zatem uznać za prawidłowe. Obowiązek podatkowy od usług wyznaczać będzie jednak nie data wystawienia faktury, tylko data otrzymania zapłaty albo - w przypadku jej braku - ostatecznie 30 dzień od dnia wykonania usługi. W każdym jednak przypadku powstanie obowiązek wystawienia faktury przy otrzymaniu zapłaty (o ile wcześniej nie została ona wystawiona).

Przykład

Firma świadczyła we wrześniu usługi transportowe o charakterze ciągłym. Za moment ich wykonania przyjmuje ostatni dzień września. Fakturę może wówczas wystawić w przedziale czasowym od 30.09 do 30.10, wykazując w niej łączną wartość sprzedaży za cały wrzesień. W dacie sprzedaży firma powinna podać: wrzesień 2008 r.

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 9 ust.1 pkt 3, § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA