REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować usługę transportową o charakterze ciągłym

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy za usługi transportowe świadczone firmie we wrześniu mogę wystawić fakturę z datą 1 października, a data sprzedaży wrzesień? Otrzymałam wykaz dni, kiedy usługa była świadczona. Właściwie codziennie była jakaś trasa. Teraz mam wystawić fakturę zbiorczą za cały miesiąc - czy powinnam wystawiać fakturę co 7 dni od dnia wykonanej usługi? Czy potraktować miesiąc jako całość i wystawić jedną fakturę w ciągu 7 dni od zakończenia miesiąca?

RADA

Autopromocja

Wystawienie faktury z datą 1 października jest prawidłowe. Firma powinna dokumentować usługę zbiorczą fakturą za cały miesiąc, na zasadach szczególnych przewidzianych dla usług transportowych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Sposób fakturowania przedstawiony w pytaniu jest prawidłowy, gdyż świadczone przez firmę usługi należy rozpatrywać w kategorii „sprzedaży o charakterze ciągłym”. Mimo że przepisy nie definiują na potrzeby VAT tego pojęcia, to jednak w zakresie dokumentowania tego typu usług się nim posługują w § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie faktur. Przepis dopuszcza w tym przypadku możliwość określenia daty sprzedaży poprzez podanie jedynie miesiąca i roku jej dokonania. Aby ustalić, kiedy sprzedaż ma charakter ciągły, zdaniem organów skarbowych należy daną czynność rozpatrywać zgodnie z zasadami prawa cywilnego, odnosząc się do pojęcia zobowiązania o charakterze ciągłym.

Podstawową cechą sprzedaży o charakterze ciągłym jest zatem wykonywanie określonej czynności w sposób stały lub powtarzalny (trwały) przez stronę zobowiązaną do jej wykonania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że świadczenie usługi transportowej w sposób przedstawiony w pytaniu można uznać za sprzedaż o charakterze ciągłym. W takiej sytuacji istnieje możliwość dokumentowania jej jedną zbiorczą fakturą za cały miesiąc, w którym została ona wykonana. Określa się w niej jedynie miesiąc i rok wykonania usługi. Co do zasady fakturę taką należy wystawić nie później niż 7 dnia od dnia zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży (§ 13 ust. 2 rozporządzenia w sprawie faktur).

W przypadku usług transportowych firma transportowa je wykonująca musi jednak uwzględnić przewidziane dla nich szczególne zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ich udokumentowania. Należy je określać zgodnie z zasadami obowiązującymi dla usługi transportowej.

Dla usług transportowych ustawodawca określił szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w VAT, i to niezależnie od tego, czy mają one charakter usług ciągłych, czy nie. Powstaje on z chwilą otrzymania zapłaty, nie później jednak niż w trzydziestym dniu od dnia wykonania usługi (art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy). Jeżeli usługi transportu rozliczane są łącznie w przedziałach miesięcznych, należy przyjąć, że moment ich wykonania przypada w ostatnim dniu miesiąca. W tym przypadku data wystawienia faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

WAŻNE!

Datą wykonania usługi transportowej, która ma charakter ciągły, jest ostatni dzień miesiąca, w którym była świadczona.

Wskazuje na to również zasada określona w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie faktur. Na jego podstawie faktury dokumentujące m.in. świadczenie usług transportowych świadczący usługę wystawia nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego w VAT. Może wystawić faktury na 30 dni przed jego powstaniem. Oznacza to, że usługodawca nie wiedząc, kiedy nastąpi zapłata należności za usługę, fakturę potwierdzającą wykonanie usługi może wystawić nie wcześniej niż w dniu wykonania usługi (jej zakończenia), czyli dla sprzedaży o charakterze ciągłym będzie to ostatni dzień danego miesiąca.

Wystawienie przez Panią faktury z datą 1 października za usługi świadczone we wrześniu należy zatem uznać za prawidłowe. Obowiązek podatkowy od usług wyznaczać będzie jednak nie data wystawienia faktury, tylko data otrzymania zapłaty albo - w przypadku jej braku - ostatecznie 30 dzień od dnia wykonania usługi. W każdym jednak przypadku powstanie obowiązek wystawienia faktury przy otrzymaniu zapłaty (o ile wcześniej nie została ona wystawiona).

Przykład

Firma świadczyła we wrześniu usługi transportowe o charakterze ciągłym. Za moment ich wykonania przyjmuje ostatni dzień września. Fakturę może wówczas wystawić w przedziale czasowym od 30.09 do 30.10, wykazując w niej łączną wartość sprzedaży za cały wrzesień. W dacie sprzedaży firma powinna podać: wrzesień 2008 r.

• art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 9 ust.1 pkt 3, § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA