REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł
Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?
Kto płaci akcyzę od samochodu sprowadzonego z zagranicy?

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób kupujących samochody osobowe w innych krajach UE korzysta z pomocy pośredników. Wynika to zarówno z braku czasu lub innych zdarzeń uniemożliwiających osobisty zakup wymarzonego pojazdu za granica, jak też z faktu, że niektóre samochody można nabyć na zamkniętych aukcjach lub licytacjach organizowanych przez różne organizacje lub administracje w tych krajach.

Podatki 2019

Autopromocja

Korzystanie z usług pośrednika może być zarówno bardzo pomocne (np. w przypadku ww. licytacji) jak i może czasami napytać nam biedy w urzędzie celnym, a więc warto poznać zasady „współpracy” z tymi pośrednikami.

Dla celów podatku akcyzowego można wyróżnić 4 warianty zdarzeń, mające różne zasady opodatkowania:
1) pośrednik faktycznie jest naszym pełnomocnikiem,
2) pośrednik odsprzedaje nam samochód jeszcze przed przekroczeniem granicy Polski,
3) pośrednik odsprzedaje nam samochód na terytorium Polski, po uprzednim dokonaniu formalności w urzędzie celnym,
4) pośrednik odsprzedaje nam samochód na terytorium Polski ale nie dokonuje żadnych czynności w urzędzie celnym.

POLECAMY: Prowadź automatyczną ewidencję przejazdów i oszczędź nawet 5000 zł

Pierwsza z powyższych sytuacji jest bardzo prosta – skoro pośrednik ma nasze pełnomocnictwo do zakupu i przywozu samochodu (na fakturze lub umowie zakupu my jesteśmy wskazani jako kupujący), to po przywozie do kraju musimy udać się do właściwego urzędu celnego i złożyć deklarację uproszczoną AKC-U oraz wpłacić należny podatek akcyzowy. Mamy na to od przekroczenia przez auto granicy odpowiednio 14 dni (AKC-U) i 30 dni (zapłata).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W takim przypadku możemy dodatkowo skorzystać z opcji, że damy temu pośrednikowi dodatkowe upoważnienie do załatwienia powyższych spraw w urzędzie celnym i mamy to wszystko z głowy (i z kieszeni).

Nie możemy zapomnieć o tym, aby uzyskać od naczelnika urzędu celnego dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku – bez tego dokumentu nie dokonamy rejestracji w wydziale komunikacji.

Jeżeli z kolei zdecydujemy się na wariant drugi, tj. pośrednik zakupi pojazd za granicą a następnie odsprzeda go nam jeszcze przed przekroczeniem granicy polskiej (wystawi nam fakturę lub umowę pomiędzy nami a nim), to mamy do załatwienia te same formalności (i w tych samych terminach), co w pierwszym przypadku, ale w urzędzie celnym (a także w urzędzie skarbowym i urzędzie komunikacji) okazujemy obie umowy (faktury) zakupu pojazdu.

Pośrednik nie jest w takim przypadku podatnikiem, co potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej w imieniu Ministra Finansów interpretacji indywidualnej nr ILPP3/443-2/11-2/TW z dnia 15 kwietnia 2011 r.

Przypadek trzeci jest najprostszy – pośrednik składa w urzędzie celnym deklarację AKC-U w swoim imieniu (jest podatnikiem) i wpłaca należny podatek akcyzowy, po czym występuje o wydanie mu dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku.

Po dokonaniu tych formalności pośrednik sprzedaje nam samochód i do dokumentu sprzedaży obowiązkowo dołącza uzyskany od naczelnika urzędu celnego dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy od tego samochodu.

Przypadek czwarty jest najgorszy i nie życzę go nikomu – pośrednik przywozi samochód, nie dokonuje zapłaty akcyzy i nam go odsprzedaje.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W tym przypadku, w myśl art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o podatku akcyzowym, pośrednik jest podatnikiem akcyzy z tytułu sprzedaży samochodu w kraju i to on musi złożyć do urzędu celnego deklarację podatkową (tym razem AKC-4) i zapłacić należny podatek.

Wynika to z faktu, że od 2 lat uproszczono przepisy akcyzowe i w takim przypadku nie płaci się podwójnie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego i z tytułu sprzedaży, ale tylko z tytułu tej drugiej czynności.

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Niezależnie od tego uproszczenia, skoro pojazd ten nie był dotychczas zarejestrowany w kraju i został mimo wszystko przywieziony z innego kraju UE, to sprzedawca powinien nam przekazać ww. dokument potwierdzający zapłacenie akcyzy – ponieważ jednak jej nie zapłacił to nam nie da takowego dokumentu, a więc nie zarejestrujemy samochodu. Dodatkowo urząd celny zacznie się nami interesować, dlaczego jesteśmy w posiadaniu pojazdu, od którego nie zapłacono należnej akcyzy.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Biorąc powyższe pod rozwagę należy pamiętać, aby przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek pośrednika ustalić z nim wszelkie szczegóły dotyczące przywozu pojazdu, a nie tylko jego rodzaj, kolor i cenę, gdyż może to się obrócić przeciwko nam.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Robert
    2024-01-01 12:48:15
    Witam mam pytanie odn tego artykułu w przypadku kiedy auto sprowadzone z UK (silnik ponad 2 litry pojemności) auto używane, z Wielkiej Brytanii, jest już rok w Polsce (zakładam ze przyjechało na lawecie) , a osoba nie oplacila ani Podatku Akcyzowego 18.6% ani też podatku Vat 23% po przekroczeniu granicy UK ani w PL (auto spoza UE), to rozumiem że zakup auta od takiej osoby to ogromne ryzyko ? tj. Nie ma już żadnej możliwości by takie auto zarejestrować i opłacić ? jest komplet dokumentów V5c i jest komplet. Ekonomicznie niestety cena auta ponad 2L poj. sprowadzonego z UK to koszt min - 141.6% początkowej ceny, nie wliczając opłat rejestracyjnych, przekładkowych, dostosowujących auto do norm UE, nawet nie wspominając o droższym ubezpieczeniu.. samochod nie zostal wyrejestrowany z bazy DVLA w uk (sprawdzilem po numerze rejestracyjnym na stronie rządowej) , czy mozna jeszcze wyslac do DVLA dokument "Permanent Export" i sprobowac dokonac wszystkie oplaty ? czy jest to kompletnie niemozliwe?
    0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

REKLAMA