Kiedy na fakturze można posługiwać się skróconą nazwą spółki
REKLAMA
REKLAMA
Może się Pan posługiwać nazwą skróconą, mimo że przepisy tego nie przewidują. Jest jeden warunek - nazwa ta musi być podana w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Jeśli skrócona nazwa spółki nie została podana w zgłoszeniu, radzimy posługiwać się pełną nazwą firmy. Oczywiście, zasady te dotyczą podatnika, który nie jest osobą fizyczną. Osoba fizyczna może się bowiem posługiwać na fakturze zarówno nazwą pełną, jak i skróconą, ale pod warunkiem, że będzie podane jej imię i nazwisko.
REKLAMA
Ministerstwo Finansów potwierdziło to stanowisko w broszurze informacyjnej z 21 grudnia 2012 r. pt. Zmiany w zakresie fakturowania (jest ono aktualne również w obecnym stanie prawnym):
W przypadku podatnika niebędącego osobą fizyczną dane identyfikacyjne stanowią przede wszystkim nazwa pełna oraz nazwa skrócona. W fakturze podatnicy niebędący osobami fizycznymi powinni zatem umieszczać nazwę lub nazwę skróconą podaną w zgłoszeniu identyfikacyjnym. Również prawidłowym rozwiązaniem jest wskazanie jednocześnie nazwy pełnej i skróconej.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 106e ust. 1 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat