REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings
Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla polskich podatników planujących transakcje transgraniczne, KAS oferuje nową instytucję ochronną: VAT UE CBR (ang. Cross-Border Rulings). Podatnicy obawiający się wystąpienia niekorzystnych skutków podatkowych w VAT w Polsce i innym kraju UE, będą mogli zabezpieczyć transakcję poprzez skorzystanie z nowej interpretacji. Jak działa VAT UE CBR, jakie korzyści oferuje?

VAT UE CBR

VAT UE CBR, jest nowym modelem zabezpieczenia transakcji międzynarodowej w ramach Państw UE. Celem jest uzyskanie interpretacji prawa podatkowego w obszarze VAT zarówno na poziomie krajowym jak i skutków podatkowych na terytorium innego państwa członkowskiego biorącego udział w tym programie. Oprócz Polski w systemie VAT UE CBR są także Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Belgia, Malta, Cypr, Dania, Holandia, Portugalia, Estonia, Litwa, Łotwa, Węgry, Słowenia, Finlandia i Szwecja, więc jedni z głównych partnerów gospodarczych polskich podatników.

REKLAMA

Autopromocja

VAT UE CBR jest charakterystycznym typem interpretacji indywidualnej, która będzie dotyczyć szczególnie skomplikowanych spraw związanych z transakcjami międzynarodowymi w VAT. Dotyczyć one będą co najmniej dwóch państw członkowskich biorących udział w programie. Nie wyklucza to sytuacji, w której w transakcji będzie zaangażowanych więcej krajów członkowskich (będzie to szczególnie pomocne w zakresie m.in. transakcji łańcuchowych). Wniosek wydanie transgranicznej będzie kierowany do Szefa KAS, który będzie konsultowany pomiędzy Państwami członkowskimi. W istocie, celem VAT UE CBR jest uniknięcie podwójnego opodatkowania transakcji w VAT, które może mieć miejsce w np. przypadku potencjalnego sporu z organami podatkowymi innego państwa członkowskiego.

Wskazać należy, że CBR funkcjonują już w praktyce prawnej innych państw członkowskich. Ich konstrukcja odbiega od krajowych interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wydane CBR zawierają krótkie opisanie stanu faktycznego, pytanie, przepisy prawa krajowego oraz dyrektywy, osnowę interpretacji oraz komentarze i notatki związane z interpretacją. Wskazać należy, że sama interpretacja potrafi być krótka i nie musi posiadać szczegółowego odniesienia do przepisów danego Państwa.

Procedura na poziomie Szefa KAS, dzieli się na dwa podstawowe elementy:

 • sporządzenie wstępnego wniosku CBR-1
 • sporządzenie właściwego wniosku CBR-2

Wniosek o wydanie VAT CBR powinien zawierać informacje dotyczące transakcji, która ma być przedmiotem interpretacji. Do elementów koniecznych należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dane Wnioskodawcy
 • zaangażowane Państwa UE
 • opis stanu faktycznego
 • pytania Wnioskodawcy
 • przepisy krajowego VAT oraz dyrektywy mające znaczenie dla sprawy
 • stanowisko Wnioskodawcy

REKLAMA

Dodatkowym warunkiem jest wskazanie czy do wskazanego stanu faktycznego nie został sporządzony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej oraz informację czy Wnioskodawca korzysta z programów współdziałania lub zawarł umowę o współdziałanie z Szefem KAS w rozumieniu ordynacji podatkowej. Wskazane informacje mają na celu zapewnienie zgodności potencjalnego VAT CBR ze strony polskiej z ewentualnymi interpretacjami indywidualnymi wystawianymi w danej sprawie.

Wnioskodawca, po akceptacji CBR-1, będzie uprawniony do złożenia wniosku właściwego na formularzu CBR-2. Podstawową różnicą pomiędzy formularzami jest fakt, że w zakresie wniosku właściwego jest on również tłumaczony na język angielski. Wszystkie kraje członkowskie biorące udział w programie VAT CBR zaakceptowały język angielski jako język porozumiewania się w sprawie wydania interpretacji.

VAT CBR może być korzystnym rozwiązaniem dla podatników planujących transakcje międzynarodowe, które obarczone są wysokim ryzykiem podatkowym. Transakcje łańcuchowe, kwalifikacja działalności jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub świadczenie usług na nieruchomościach będzie mogło skorzystać z zabezpieczenia działań podatnika poza granicami Polski. Niewątpliwie, pierwsze interpretacje oraz wyniki prac związanych z funkcjonowaniem VAT CBR będą papierkiem lakmusowym dla faktycznej efektywności i popularności dla tego rozwiązania dla polskich podatników.

Wojciech Kliś – doradca podatkowy BG TAX & LEGAL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA