REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings
Nowy typ interpretacji podatkowych – VAT UE Cross-Border Rulings
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla polskich podatników planujących transakcje transgraniczne, KAS oferuje nową instytucję ochronną: VAT UE CBR (ang. Cross-Border Rulings). Podatnicy obawiający się wystąpienia niekorzystnych skutków podatkowych w VAT w Polsce i innym kraju UE, będą mogli zabezpieczyć transakcję poprzez skorzystanie z nowej interpretacji. Jak działa VAT UE CBR, jakie korzyści oferuje?

VAT UE CBR

VAT UE CBR, jest nowym modelem zabezpieczenia transakcji międzynarodowej w ramach Państw UE. Celem jest uzyskanie interpretacji prawa podatkowego w obszarze VAT zarówno na poziomie krajowym jak i skutków podatkowych na terytorium innego państwa członkowskiego biorącego udział w tym programie. Oprócz Polski w systemie VAT UE CBR są także Francja, Włochy, Hiszpania, Irlandia, Belgia, Malta, Cypr, Dania, Holandia, Portugalia, Estonia, Litwa, Łotwa, Węgry, Słowenia, Finlandia i Szwecja, więc jedni z głównych partnerów gospodarczych polskich podatników.

Autopromocja

VAT UE CBR jest charakterystycznym typem interpretacji indywidualnej, która będzie dotyczyć szczególnie skomplikowanych spraw związanych z transakcjami międzynarodowymi w VAT. Dotyczyć one będą co najmniej dwóch państw członkowskich biorących udział w programie. Nie wyklucza to sytuacji, w której w transakcji będzie zaangażowanych więcej krajów członkowskich (będzie to szczególnie pomocne w zakresie m.in. transakcji łańcuchowych). Wniosek wydanie transgranicznej będzie kierowany do Szefa KAS, który będzie konsultowany pomiędzy Państwami członkowskimi. W istocie, celem VAT UE CBR jest uniknięcie podwójnego opodatkowania transakcji w VAT, które może mieć miejsce w np. przypadku potencjalnego sporu z organami podatkowymi innego państwa członkowskiego.

Wskazać należy, że CBR funkcjonują już w praktyce prawnej innych państw członkowskich. Ich konstrukcja odbiega od krajowych interpretacji indywidualnych wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wydane CBR zawierają krótkie opisanie stanu faktycznego, pytanie, przepisy prawa krajowego oraz dyrektywy, osnowę interpretacji oraz komentarze i notatki związane z interpretacją. Wskazać należy, że sama interpretacja potrafi być krótka i nie musi posiadać szczegółowego odniesienia do przepisów danego Państwa.

Procedura na poziomie Szefa KAS, dzieli się na dwa podstawowe elementy:

 • sporządzenie wstępnego wniosku CBR-1
 • sporządzenie właściwego wniosku CBR-2

Wniosek o wydanie VAT CBR powinien zawierać informacje dotyczące transakcji, która ma być przedmiotem interpretacji. Do elementów koniecznych należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dane Wnioskodawcy
 • zaangażowane Państwa UE
 • opis stanu faktycznego
 • pytania Wnioskodawcy
 • przepisy krajowego VAT oraz dyrektywy mające znaczenie dla sprawy
 • stanowisko Wnioskodawcy

Dodatkowym warunkiem jest wskazanie czy do wskazanego stanu faktycznego nie został sporządzony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej oraz informację czy Wnioskodawca korzysta z programów współdziałania lub zawarł umowę o współdziałanie z Szefem KAS w rozumieniu ordynacji podatkowej. Wskazane informacje mają na celu zapewnienie zgodności potencjalnego VAT CBR ze strony polskiej z ewentualnymi interpretacjami indywidualnymi wystawianymi w danej sprawie.

Wnioskodawca, po akceptacji CBR-1, będzie uprawniony do złożenia wniosku właściwego na formularzu CBR-2. Podstawową różnicą pomiędzy formularzami jest fakt, że w zakresie wniosku właściwego jest on również tłumaczony na język angielski. Wszystkie kraje członkowskie biorące udział w programie VAT CBR zaakceptowały język angielski jako język porozumiewania się w sprawie wydania interpretacji.

VAT CBR może być korzystnym rozwiązaniem dla podatników planujących transakcje międzynarodowe, które obarczone są wysokim ryzykiem podatkowym. Transakcje łańcuchowe, kwalifikacja działalności jako stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub świadczenie usług na nieruchomościach będzie mogło skorzystać z zabezpieczenia działań podatnika poza granicami Polski. Niewątpliwie, pierwsze interpretacje oraz wyniki prac związanych z funkcjonowaniem VAT CBR będą papierkiem lakmusowym dla faktycznej efektywności i popularności dla tego rozwiązania dla polskich podatników.

Wojciech Kliś – doradca podatkowy BG TAX & LEGAL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  REKLAMA