Czy powstaje obowiązek podatkowy w związku z zaliczeniem wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Zaliczenie wadium na poczet ceny zakupu nieruchomości w momencie rozstrzygnięcia przetargu powoduje, że staje się ono należnością wniesioną na poczet ceny zakupu towaru, a tym samym staje się przedpłatą (zaliczką), wywołującą skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego w VAT, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Należy podkreślić, że sama wpłata wadium nie zobowiązuje do żadnego świadczenia wzajemnego. Wniesienie wadium nie gwarantuje również przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Pomimo, że może ono zostać zaliczone na poczet ceny towaru lub usługi, to w momencie jego wnoszenia, między ogłaszającym przetarg bądź prowadzącym rokowania, a przystępującym do nich, nie dochodzi jeszcze do porozumienia w zakresie dokonania dostawy towarów bądź wykonania usługi (również w przyszłości). Istotą wadium jest bowiem jedynie zabezpieczenie właściwego przebiegu przetargu i wykonania umowy przez zwycięzcę przetargu. Otrzymanie wadium przez ogłaszającego przetarg stanowi bowiem jeden z warunków dopuszczających do udziału w przetargu. Dopiero w momencie rozstrzygnięcia przetargu, tj. gdy bezspornie znany jest nabywca towaru, wadium jest zwykle zaliczane na poczet ceny jego zakupu. Jeśli tak rzeczywiście będzie, to wadium staje się z chwilą pozytywnego zakończenia procedury przetargowej częściową należnością uiszczoną przed wydaniem towaru. Oznacza to, że z chwilą, w której wadium zostaje zaliczone na poczet należności za towar (w Państwa przypadku - za nieruchomość), czyli z chwilą wyboru i zatwierdzenia oferenta, powstanie u Państwa obowiązek podatkowy w VAT.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Potwierdził to NSA w wyroku z 20 marca 2012 r. (sygn. akt I FSK 834/11), stwierdzając, że:
(...) wybór w przetargu oferenta stanowi jednoznaczne określenie dostawy towaru pod względem NSA podmiotowo-przedmiotowym, a gdy towarzyszy mu zaliczenie wadium na poczet ceny nabycia, oznacza uiszczenie części ceny przed wykonaniem dostawy towaru, co stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o VAT [od 1 stycznia 2014 r. - art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - przyp. autora], rodzi w podatku od towarów i usług powstanie obowiązku podatkowego z tego tytułu.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat