| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Reeksport towarów

Reeksport towarów

Reeksport to inaczej powrotny eksport, czyli wywóz towaru pochodzenia zagranicznego za granicę UE. W transakcjach tych bierze udział najmniej trzech partnerów z różnych krajów: sprzedawca, pośrednik i nabywca. Rozróżnia się reeksport pośredni i bezpośredni.

Reeksporter jest pośrednikiem między sprzedawcą a nabywcą towaru. Towar importowany i sprzedawany w ramach reeksportu pozostaje w zasadzie w takim stanie, w jakim został zakupiony, może być jedynie poddany niewielkim operacjom, jak oczyszczenie, sortowanie lub przepakowanie w celu uzyskania wyższych cen sprzedaży.

Reeksport pośredni ma miejsce wtedy, gdy towar przechodzi przez kraj reeksportera. Reeksport bezpośredni ma miejsce wtedy, gdy reeksporter kieruje towar wprost od sprzedającego do nabywcy z pominięciem swego kraju, a dokonuje tylko rozliczenia za zakupiony i sprzedany towar. 

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisem art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę podatku 0% stosuje sie w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Oznacza to, iż prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, z tytułu eksportu towarów uzależnione jest od posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Obecnie takim dokumentem jest co do zasady karta 3 SAD. 

W przypadku, gdy obsługa zgłoszenia wywozowego odbywa sie w systemie ECS, potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stanowi co do zasady komunikat IE-599 - "Potwierdzenie wywozu", z którego wynika, iż dokonano wywozu towarów poza terytorium wspólnoty. Podpisany przez system ECS komunikat ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599 jest dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Komunikat ten zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informacje o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »