| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Transakcje zagraniczne > Reeksport towarów

Reeksport towarów

Reeksport to inaczej powrotny eksport, czyli wywóz towaru pochodzenia zagranicznego za granicę UE. W transakcjach tych bierze udział najmniej trzech partnerów z różnych krajów: sprzedawca, pośrednik i nabywca. Rozróżnia się reeksport pośredni i bezpośredni.

Reeksporter jest pośrednikiem między sprzedawcą a nabywcą towaru. Towar importowany i sprzedawany w ramach reeksportu pozostaje w zasadzie w takim stanie, w jakim został zakupiony, może być jedynie poddany niewielkim operacjom, jak oczyszczenie, sortowanie lub przepakowanie w celu uzyskania wyższych cen sprzedaży.

Reeksport pośredni ma miejsce wtedy, gdy towar przechodzi przez kraj reeksportera. Reeksport bezpośredni ma miejsce wtedy, gdy reeksporter kieruje towar wprost od sprzedającego do nabywcy z pominięciem swego kraju, a dokonuje tylko rozliczenia za zakupiony i sprzedany towar. 

Warto pamiętać, że zgodnie z przepisem art. 41 ust. 6 ustawy o VAT, stawkę podatku 0% stosuje sie w eksporcie towarów, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Oznacza to, iż prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, z tytułu eksportu towarów uzależnione jest od posiadania przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Obecnie takim dokumentem jest co do zasady karta 3 SAD. 

W przypadku, gdy obsługa zgłoszenia wywozowego odbywa sie w systemie ECS, potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty stanowi co do zasady komunikat IE-599 - "Potwierdzenie wywozu", z którego wynika, iż dokonano wywozu towarów poza terytorium wspólnoty. Podpisany przez system ECS komunikat ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599 jest dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

Komunikat ten zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informacje o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Podstawa prawna: ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »