Darowizna towaru za granicę
REKLAMA
REKLAMA
Konstrukcja art. 7 ustawy o VAT, definiująca pojęcie dostawy towarów jej rozumieniu wskazuje , że w ust. 1 pkt 1-4 określono, uznane za dostawę towarów czynności o charakterze odpłatnym, a w ust 2 wskazano czynności o charakterze nieodpłatnym, które zostały zrównane z czynnościami odpłatnymi i poddane w następstwie tego opodatkowaniu VAT.
REKLAMA
Wszelkie przekazanie towarów bez wynagrodzenia w szczególności darowizny, wymienione zostały w ust 2 art. 7 , a nie w ust . 1 pkt 1-4 ustawy o VAT. Skoro wiec darowizny nie są czynnościami wymienionymi w art. 7 ust 1 pkt 1-4 , wywóz towarów poza terytorium wspólnoty w następstwie wykonania umowy darowizny a wiec w wykonaniu czynności nie wymienionej w art. 7 ust 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, nie może być uznany za eksport towarów i podlegać opodatkowaniu stawką 0%.
Przedsiębiorca przekazujący darowizny na cele związane z prowadzoną firmą nie ma obowiązku ewidencjonować ich za pomocą kas fiskalnych (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 sierpnia 2007 r. III SA/Wa 984/2007).
W świetle powyższego darowizna towarów handlowych oraz środków trwałych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług o ile podatnikowi przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia.
Bez znaczenia pozostaje przy tym fakt, iż darowizny podatnik dokona na rzecz np. dziecka, które rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej i które będąc podatnikiem podatku od towarów i usług oraz dokonując sprzedaży otrzymanych w darowiźnie towarów naliczy należny z tego tytułu podatek VAT.
Zauważyć należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług przy zaprzestaniu działalności gospodarczej podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów.
Dokonanie jednak przez podatnika przed likwidacją działalności gospodarczej darowizny towarów handlowych oraz środków trwałych oznacza, iż podatnik na dzień zaprzestania działalności gospodarczej nie będzie posiadał towarów, które winny być objęte spisem z natury sporządzonym na dzień zaprzestania działalności gospodarczej, co jednak nie zwalnia podatnika z obowiązku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o dokonanym spisie z natury.
Podstawa prawna: art. 7 ust 2 pkt 2 ustawy o VAT (Dz.U z 2004 Nr 54 poz 535 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat