REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT
Zawieszenie działalności gospodarczej a obowiązki wynikające z VAT

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą VAT-owcem. Jestem zmuszony w najbliższym czasie zawiesić działalność gospodarczą. Udało mi się zdobyć wiele informacji na temat zawieszenia działalności w zakresie PIT i innych obowiązków administracyjnych, jednak nie posiadam wiedzy jak postępować jeśli chodzi o obowiązki podatnika VAT. Bardzo proszę o poradę w tym zakresie.

Jeśli chodzi o deklaracje VAT to przedsiębiorca opodatkowany VAT, który chce skorzystać z instytucji zawieszenia działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nie ma obowiązku składania deklaracji, za wszystkie te okresy rozliczeniowe, w których zawiesił działalność. Przepisy ww. ustawy nie przewidują szczególnego sposobu informowania o zawieszeniu działalności gospodarczej w zakresie VAT.

REKLAMA

Autopromocja

W związku z powyższym wystarczy pisemna informacja dotycząca zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, którą przekazuje organ ewidencyjny urzędowi skarbowemu. Jeżeli przedsiębiorca jest wpisany do KRS, wówczas taki podatnik powinien samodzielnie poinformować właściwy organ podatkowy o okresie zawieszenia, dopiero wtedy będzie mógł skorzystać z preferencji w zakresie VAT.

Polecamy: VAT 2011

Brak obowiązku składania deklaracji w zakresie VAT nie dotyczy jednak wszystkich przedsiębiorców zawieszających działalność którzy są jednocześnie podatnikami VAT.

Takiej możliwości nie ma:
● podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT UE na podstawie art. 97 ustawy o VAT,
● podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
● podatnik dokonujący importu usług lub nabywający towary w zakresie których jest podatnikiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych VAT nie dotyczy:
● okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie trwało przez pełny okres rozliczeniowy,
● okresów rozliczeniowych, w których podatnik miał obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za okresy, za które ma obowiązek sporządzić korektę podatku naliczonego.

Z powyższego wynika, że przedsiębiorca, który w trakcie okresu rozliczeniowego zawiesi działalność gospodarczą, będzie miał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za ten okres. W następnym pełnym okresie rozliczeniowym z tego obowiązku będzie już zwolniony.

REKLAMA

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca dokona dozwolone czynności, które poskutkują powstaniem obowiązku obliczenia VAT, (np. sprzedaż środka trwałego), - będzie miał obowiązek złożenia deklaracji podatkowej za ten okres.

Obowiązek składania deklaracji podatkowej będzie miał również przedsiębiorca, który w trakcie okresu zawieszenia działalności gospodarczej będzie musiał sporządzić korektę podatku naliczonego. Taka sytuacja będzie miała miejsce np. w sytuacji kiedy zawieszony przedsiębiorca otrzyma od kontrahenta fakturę korygującą VAT.

Zasadą w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej jest, że przedsiębiorca nie może prowadzić działalności gospodarczej i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Zawieszony przedsiębiorca może natomiast. wykonywać wszelkie niezbędne czynności w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. 

Ponadto wszystkie składniki majątku, które nie są używane w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie mogą być amortyzowane począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawieszono działalność.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Przedsiębiorca może pod pewnymi warunkami skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług na podstawie ustaw o PIT lub CIT można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. A więc jeżeli można dokonywać pewnego rodzaju kosztów w okresie zawieszenia, można także uznać, że w tym zakresie można skorzystać również z prawa do odliczenia podatku zapłaconego.

Trzeba pamiętać również, że ustawa o VAT reguluje w sposób szczególny prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego. Z zasady takie prawo powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przedsiębiorca otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym. Jeżeli zawieszony przedsiębiorca będzie chciał skorzystać z prawa do odliczenia VAT naliczonego, będzie musiał zrezygnować ze zwolnienia od składania deklaracji VAT i złożyć deklarację za ten okres.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA