| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zwolnienia > Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Usługi udzielania pożyczek są zwolnione z VAT

Czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu ustawy o VAT, podlegające (co do zasady) opodatkowaniu tym podatkiem. Jednak usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT.

W interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2013 r. o sygn. ITPP2/443-75/13/AP Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy odniósł się do kwestii uznania czynności udzielania pożyczek za usługi podlegające zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji stanem faktycznym spółka będąca podatnikiem podatku od towarów i usług udziela sporadycznie pożyczek innym spółkom za wynagrodzeniem w postaci odsetek. Pożyczkobiorcy – spółki, również są podatnikami VAT. Przedmiotem działalności Spółki są usługi izolacyjne oraz działalność handlowa. Obecnie Spółka, będąca pożyczkodawcą, stojąc na stanowisku, że umowa taka nie podlega przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, uzyskując odsetki od tej pożyczki, na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych traktuje je jako przychód, dla celów podatku od towarów i usług traktuje je jako niepodlegające ustawie o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym wnioskodawca podniósł pytanie, czy takie pożyczki podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych, czy ze względu na to, że co najmniej jedna strona umowy pożyczki jest podatnikiem VAT, powinna być objęta ustawą o podatku od towarów i usług i odsetki od tej pożyczki powinny być zafakturowane ze stawką zwolnioną.

Organ podniósł, że od 2009 r. Spółka udzieliła 12 pożyczek innym spółkom, nie mając tego rodzaju działalności wyszczególnionego w KRS. Wynagrodzeniem Spółki były odsetki od udzielonych pożyczek.

W związku z powyższym stwierdził, że czynności udzielania pożyczek za wynagrodzeniem stanowią usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu tym podatkiem zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.

Faktura pro forma 2013 / 2014

Zwrot VAT za materiały budowlane 2014

Faktury za powyższe usługi winny być wystawione ze zwolnieniem od podatku, z uwagi na fakt, iż usługi udzielania pożyczek korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując należy wskazać, że stanowisko organu jest w pełni zgodne z literalną wykładnią art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodać trzeba, że powyższe stanowisko wyraźnie wynika z faktu, iż co najmniej jedna strona umowy pożyczki jest podatnikiem VAT.

Łukasz Sawczuk,  konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »