| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Jak wypełnić PIT-36 i 36L

Jak wypełnić PIT-36 i 36L

Początek roku to tradycyjnie już czas, kiedy podatnicy zaczynają myśleć o konieczności przygotowania rocznego rozliczenia podatku. Obowiązek ten dotyczy nie tylko podatników uzyskujących dochody ze stosunku pracy, ale także tych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą i opodatkowani są na zasadach ogólnych, a także tych podatników, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Ci ostatni zeznanie roczne będą wypełniali po raz pierwszy. To dla nich przeznaczony jest formularz PIT-36L.

PIT- 36
W celu rocznego rozliczenia z fiskusem podatnicy muszą wypełnić odpowiedni formularz podatkowy i złożyć go w terminie we właściwym urzędzie skarbowym. Raczej trudno się pomylić przy wyborze właściwego formularza. Każda osoba fizyczna uzyskująca przychody opodatkowane na ogólnych zasadach ma do wyboru dwa formularze: PIT-36 lub PIT-37. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju dochodów osiąganych przez podatnika w trakcie całego roku podatkowego. Jeżeli podatnik wypełnia PIT-36, to nie wypełnia PIT-37 i na odwrót. Formularz PIT-36 przeznaczony jest m.in. dla tych podatników, którzy w 2004 r. prowadzili pozarolniczą działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych. Również ten formularz wypełnić będą musiały osoby, które uzyskały przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.
Obowiązek złożenia zeznania o wysokości osiągniętego w ciągu roku podatkowego dochodu lub poniesionej straty wynika z brzmienia art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o PIT. Zeznanie to powinno być złożone we właściwym urzędzie skarbowym według ustalonego wzoru.
Do kiedy złożyć zeznanie
Zeznanie za 2004 r. należy złożyć w terminie do 2 maja 2005 r. (gdyż w tym roku 30 kwietnia przypada na dzień wolny od pracy). Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania (czyli podlegający ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), jeżeli osiągnęli w roku podatkowym dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez pośrednictwa płatników lub za pośrednictwem płatników niezobowiązanych do dokonania rocznego obliczenia podatku, a zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 30 kwietnia 2005 r., są obowiązani złożyć zeznanie za rok podatkowy przed opuszczeniem terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zakończeniem prowadzenia na tym terytorium działalności.
Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub przesłać listem poleconym. Za datę złożenia zeznania, nadesłanego pocztą, uważa się datę stempla pocztowego.
Kto wypełnia PIT-36
Na początek warto rozstrzygnąć kwestię, kto powinien rozliczyć się z podatku na formularzu PIT-36. Formularz ten przeznaczony jest dla podatników, którzy w roku podatkowym 2004 uzyskali przychody (dochody) opodatkowane na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej i nie wypełniają zeznania rocznego PIT-37. Oznacza to, że formularz ten wypełniają podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »