Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Czynności udostępnienia informacji publicznej na wniosek zainteresowanego związane są z wykonywaniem zadań publicznych przez gminę. Dlatego gmina, działając jako organ władzy publicznej w zakresie udostępniania informacji publicznej, nie występuje jako podatnik VAT.
UZASADNIENIE
Opodatkowaniu VAT podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy o VAT. W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Organy władzy publicznej nie będą podatnikami VAT w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te będą natomiast podatnikami VAT w zakresie wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.
Za informację publiczną uznaje się każdą informację dotyczącą spraw publicznych. Do jej udostępnienia zobowiązane są m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli informacja nie została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej, można złożyć wniosek o jej udostępnienie. Jeżeli będzie się to wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów (np. koszty kserokopii dokumentu), jednostka samorządu terytorialnego może pobrać od wnioskodawcy odpowiednią opłatę.
Czynność udostępniania informacji publicznej na wniosek zainteresowanego, za którą pobierane są opłaty stanowiące równowartość poniesionych kosztów, jest świadczeniem związanym z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego przez przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z przepisów tych wynika, że czynności udostępnienia informacji publicznej na wniosek zainteresowanego są związane z wykonywaniem zadań publicznych przez gminę. Dlatego gmina, działając jako organ władzy publicznej w zakresie udostępniania informacji publicznej, nie występuje jako podatnik VAT.
• art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35
Grzegorz Ziółkowski
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat