reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Opłaty za udostępnianie informacji publicznej bez VAT

Gmina zobowiązana jest do udostępnienia informacji publicznej. Czynności tej dokonuje się na wniosek zainteresowanego, pod warunkiem że udostępnienie informacji nie podlega ograniczeniu. Za czynność tę gmina pobiera opłatę, która stanowi zwrot kosztów związanych z udostępnieniem dokumentów. Czy odpłatne udostępnienie informacji publicznej podlega opodatkowaniu VAT?

RADA

Czynności udostępnienia informacji publicznej na wniosek zainteresowanego związane są z wykonywaniem zadań publicznych przez gminę. Dlatego gmina, działając jako organ władzy publicznej w zakresie udostępniania informacji publicznej, nie występuje jako podatnik VAT.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu VAT podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem że są one realizowane przez podatników w rozumieniu ustawy o VAT. W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT nie uznaje się za podatnika VAT organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną, wykonującą zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność. Organy władzy publicznej nie będą podatnikami VAT w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te będą natomiast podatnikami VAT w zakresie wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych.

Za informację publiczną uznaje się każdą informację dotyczącą spraw publicznych. Do jej udostępnienia zobowiązane są m.in. jednostki samorządu terytorialnego. Jeżeli informacja nie została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej, można złożyć wniosek o jej udostępnienie. Jeżeli będzie się to wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów (np. koszty kserokopii dokumentu), jednostka samorządu terytorialnego może pobrać od wnioskodawcy odpowiednią opłatę.

Czynność udostępniania informacji publicznej na wniosek zainteresowanego, za którą pobierane są opłaty stanowiące równowartość poniesionych kosztów, jest świadczeniem związanym z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego przez przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z przepisów tych wynika, że czynności udostępnienia informacji publicznej na wniosek zainteresowanego są związane z wykonywaniem zadań publicznych przez gminę. Dlatego gmina, działając jako organ władzy publicznej w zakresie udostępniania informacji publicznej, nie występuje jako podatnik VAT.

• art. 15 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 35

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Tagi

gmina, VAT

Zdjęcia


INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama