Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego
REKLAMA
Odpowiedź
REKLAMA
Do rozliczenia rozchodu jednakowych albo uznanych za jednakowe ze względu na ich rodzaj wartości stanu końcowego rzeczowych składników aktywów obrotowych jednostki mogą stosować cztery różne metody wyceny (art. 34 ust. 4 uor). Te same metody należy też stosować do wyceny rozchodu środków pieniężnych w walucie obcej dla celów podatkowych (art. 15a ust. 8 updop). Do rozliczenia rozchodu należy stosować kurs średni NBP.
Uzasadnienie
W przypadku rozchodu walut obcych z rachunku bankowego walutowego nie ma możliwości zastosowania kursu faktycznego, ponieważ nie dochodzi do przewalutowania, więc nie ma kursu faktycznie zastosowanego.
Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie można wykorzystać faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, należy stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Podsumowując, należy stwierdzić, że wycena rozchodu środków pieniężnych z rachunku walutowego powinna nastąpić według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień transakcji.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613
• art. 9b, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat