reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego

Jak rozliczyć rozchód środków z rachunku walutowego

Spółka posiada rachunek bankowy w euro. Jak powinien być rozliczany rozchód środków pieniężnych z tego rachunku? Jaki kurs należy stosować do rozliczenia: czy ma to być kurs faktycznie zastosowany, czy kurs średni NBP?


Odpowiedź

Do rozliczenia rozchodu jednakowych albo uznanych za jednakowe ze względu na ich rodzaj wartości stanu końcowego rzeczowych składników aktywów obrotowych jednostki mogą stosować cztery różne metody wyceny (art. 34 ust. 4 uor). Te same metody należy też stosować do wyceny rozchodu środków pieniężnych w walucie obcej dla celów podatkowych (art. 15a ust. 8 updop). Do rozliczenia rozchodu należy stosować kurs średni NBP.


Uzasadnienie

W przypadku rozchodu walut obcych z rachunku bankowego walutowego nie ma możliwości zastosowania kursu faktycznego, ponieważ nie dochodzi do przewalutowania, więc nie ma kursu faktycznie zastosowanego.

Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie można wykorzystać faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, należy stosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Podsumowując, należy stwierdzić, że wycena rozchodu środków pieniężnych z rachunku walutowego powinna nastąpić według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia poprzedzającego dzień transakcji.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 30 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

• art. 9b, art. 15a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 613

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama