reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować środki trwałe otrzymane częściowo odpłatnie

Jak ewidencjonować środki trwałe otrzymane częściowo odpłatnie

Spółka z o.o. otrzymała środek trwały od dostawcy płacąc tylko 60% jego wartości. Jak należy ewidencjonować tę transakcję? Jaka będzie wartość początkowa tego środka? Czy wartość otrzymanego środka trwałego jest przychodem podatkowym?

RADA
Ewidencja tej transakcji będzie wyglądała tak samo jak ewidencja zakupu. Należy jednak zwrócić uwagę, że część wartości finansowanej przez sponsora księguje się na konto „Rozliczenie międzyokresowych przychodów”. Wartość początkową środka trwałego ustala się według ceny rynkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Różnica między ceną rynkową a odpłatnością za ten środek stanowi przychód podatkowy.

UZASADNIENIE
Od 1 stycznia 2005 r. zmieniono przepisy podatkowe dotyczące nabywania rzeczy oraz praw lub świadczeń za częściową odpłatnością. Kwestie te budziły wiele wątpliwości wśród podatników, dlatego zamiast określenia „przychody w naturze” wprowadzono nowe pojęcia: „świadczenia częściowo odpłatne” oraz „rzeczy lub prawa częściowo odpłatne”.
Zasady ustalania przychodu z tytułu nabycia częściowo odpłatnego rzeczy lub praw są określone w ust. 5a dodanym do art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W rozumieniu nowego przepisu przychodem jest różnica między wartością rynkową tych rzeczy lub praw a odpłatnością ponoszoną przez jednostkę nabywającą te składniki majątku.

Co to jest wartość rynkowa
Wartość rynkowa oznacza wartość, która jest ustalona na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ustalenie wartości początkowej środka trwałego nabytego za częściową odpłatnością
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku częściowo odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia powiększoną o różnicę między:
– wartością rynkową tego składnika majątku i
– odpłatnością ponoszoną przez jednostkę.
UWAGA!
Różnica ta stanie się przychodem podatkowym w momencie otrzymania składnika aktywów. Tym samym odpisy amortyzacyjne dokonane od tak ustalonej wartości początkowej stanowią koszty uzyskania przychodu.
Odpłatne zbycie rzeczy nabytych za częściową odpłatnością
W przypadku odpłatnego zbycia nabytych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, w związku z którymi został określony przychód, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość przychodu (ustalona jak opisano wcześniej), powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnie składników aktywów i pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonywanych zgodnie z przepisami podatkowymi.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama