| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

Firma polska dokonuje zakupu towaru od firmy rosyjskiej na terenie Rosji. Sprzedaż tego samego towaru firmie holenderskiej następuje również na terenie Rosji. W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT i jaka powinna być stawka podatku?

RADA
Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Dlatego, gdy nie są Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT w Rosji, należy wystawić fakturę bez kwoty i stawki podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca. W przeciwnym razie nie wystawia się w ogóle faktury VAT.

UZASADNIENIE
Firma polska powinna zarejestrować się w Rosji w celu rozliczenia tej transakcji. Wynika to z faktu, że podmiot ten (mimo że jest podatnikiem VAT w Polsce) dokonuje zarówno nabycia, jak i dostawy towarów na terytorium kraju trzeciego. Winien zatem podlegać przepisom tego właśnie kraju. Będąc podatnikiem polskim, nie będzie mógł skorzystać (zarówno w Polsce, jak i w Rosji) z prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów w Rosji. W takiej sytuacji również z takiego prawa nie będzie mógł skorzystać podmiot rosyjski, gdyż dokument wystawiony przez zagranicznego podatnika nie będzie dokumentem obowiązującym w Rosji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Biorąc pod uwagę fakt, że towar dostarczany jest poza granicami naszego kraju, nie podlega on opodatkowaniu VAT w Polsce. Ponieważ mamy do czynienia z podmiotem polskim, należy wziąć pod uwagę poniższe wyjaśnienia.
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z towarami, które nie są wysyłane ani transportowane, miejscem dostawy tych towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

WAŻNE!
Gdy sprzedawane towary nie są wysyłane lub transportowane, miejscem ich dostawy jest kraj, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Ponieważ towary nie są transportowane do Polski, ich miejsce dostawy będzie znajdować się w Rosji.
Należy wskazać, iż zarejestrowani podatnicy VAT obowiązani są do wystawienia uproszczonej faktury VAT. Wystawiana jest w przypadku dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego. Powinna ona stwierdzać w szczególności:
• dokonanie i datę dokonania sprzedaży,
• cenę jednostkową bez podatku,
• kwoty należności wraz z podatkiem (brutto) oraz
• dane dotyczące podatnika i nabywcy – bez konieczności podawania jego numeru identyfikacji podatkowej.

Jednakże podmioty te, dla wykonywanych poza terytorium kraju czynności, nie mogą być zidentyfikowane dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. W takim przypadku nie wystawiają w ogóle faktury VAT. Dlatego, gdy zarejestrowali się Państwo jako podatnicy w Rosji, nie będziecie wystawiać polskiej faktury.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »