REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

REKLAMA

Firma polska dokonuje zakupu towaru od firmy rosyjskiej na terenie Rosji. Sprzedaż tego samego towaru firmie holenderskiej następuje również na terenie Rosji. W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT i jaka powinna być stawka podatku?
RADA
Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Dlatego, gdy nie są Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT w Rosji, należy wystawić fakturę bez kwoty i stawki podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca. W przeciwnym razie nie wystawia się w ogóle faktury VAT.

UZASADNIENIE
Firma polska powinna zarejestrować się w Rosji w celu rozliczenia tej transakcji. Wynika to z faktu, że podmiot ten (mimo że jest podatnikiem VAT w Polsce) dokonuje zarówno nabycia, jak i dostawy towarów na terytorium kraju trzeciego. Winien zatem podlegać przepisom tego właśnie kraju. Będąc podatnikiem polskim, nie będzie mógł skorzystać (zarówno w Polsce, jak i w Rosji) z prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów w Rosji. W takiej sytuacji również z takiego prawa nie będzie mógł skorzystać podmiot rosyjski, gdyż dokument wystawiony przez zagranicznego podatnika nie będzie dokumentem obowiązującym w Rosji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Biorąc pod uwagę fakt, że towar dostarczany jest poza granicami naszego kraju, nie podlega on opodatkowaniu VAT w Polsce. Ponieważ mamy do czynienia z podmiotem polskim, należy wziąć pod uwagę poniższe wyjaśnienia.
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z towarami, które nie są wysyłane ani transportowane, miejscem dostawy tych towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

WAŻNE!
Gdy sprzedawane towary nie są wysyłane lub transportowane, miejscem ich dostawy jest kraj, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Ponieważ towary nie są transportowane do Polski, ich miejsce dostawy będzie znajdować się w Rosji.
Należy wskazać, iż zarejestrowani podatnicy VAT obowiązani są do wystawienia uproszczonej faktury VAT. Wystawiana jest w przypadku dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego. Powinna ona stwierdzać w szczególności:
• dokonanie i datę dokonania sprzedaży,
• cenę jednostkową bez podatku,
• kwoty należności wraz z podatkiem (brutto) oraz
• dane dotyczące podatnika i nabywcy – bez konieczności podawania jego numeru identyfikacji podatkowej.

Jednakże podmioty te, dla wykonywanych poza terytorium kraju czynności, nie mogą być zidentyfikowane dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. W takim przypadku nie wystawiają w ogóle faktury VAT. Dlatego, gdy zarejestrowali się Państwo jako podatnicy w Rosji, nie będziecie wystawiać polskiej faktury.

Podatnik, w wyniku dokonanej przez niego dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych nakładów. Jest to możliwe w sytuacji, gdy kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju. Podatnik musi posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Dotyczy to wyłącznie zakupów dokonywanych w Polsce.

• art. 5 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 3, art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 106 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Maria Bera
pracownik organów podatkowych, ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA