REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie opodatkować dostawę wykonaną poza terytorium kraju

REKLAMA

Firma polska dokonuje zakupu towaru od firmy rosyjskiej na terenie Rosji. Sprzedaż tego samego towaru firmie holenderskiej następuje również na terenie Rosji. W jaki sposób należy wystawić fakturę VAT i jaka powinna być stawka podatku?
RADA
Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Dlatego, gdy nie są Państwo zarejestrowani jako podatnicy VAT w Rosji, należy wystawić fakturę bez kwoty i stawki podatku, z adnotacją, że podatek rozliczy nabywca. W przeciwnym razie nie wystawia się w ogóle faktury VAT.

UZASADNIENIE
Firma polska powinna zarejestrować się w Rosji w celu rozliczenia tej transakcji. Wynika to z faktu, że podmiot ten (mimo że jest podatnikiem VAT w Polsce) dokonuje zarówno nabycia, jak i dostawy towarów na terytorium kraju trzeciego. Winien zatem podlegać przepisom tego właśnie kraju. Będąc podatnikiem polskim, nie będzie mógł skorzystać (zarówno w Polsce, jak i w Rosji) z prawa do odliczenia podatku związanego z nabyciem towarów w Rosji. W takiej sytuacji również z takiego prawa nie będzie mógł skorzystać podmiot rosyjski, gdyż dokument wystawiony przez zagranicznego podatnika nie będzie dokumentem obowiązującym w Rosji.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Biorąc pod uwagę fakt, że towar dostarczany jest poza granicami naszego kraju, nie podlega on opodatkowaniu VAT w Polsce. Ponieważ mamy do czynienia z podmiotem polskim, należy wziąć pod uwagę poniższe wyjaśnienia.
Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w przypadku gdy mamy do czynienia z towarami, które nie są wysyłane ani transportowane, miejscem dostawy tych towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

WAŻNE!
Gdy sprzedawane towary nie są wysyłane lub transportowane, miejscem ich dostawy jest kraj, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Ponieważ towary nie są transportowane do Polski, ich miejsce dostawy będzie znajdować się w Rosji.
Należy wskazać, iż zarejestrowani podatnicy VAT obowiązani są do wystawienia uproszczonej faktury VAT. Wystawiana jest w przypadku dokonywania dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego. Powinna ona stwierdzać w szczególności:
• dokonanie i datę dokonania sprzedaży,
• cenę jednostkową bez podatku,
• kwoty należności wraz z podatkiem (brutto) oraz
• dane dotyczące podatnika i nabywcy – bez konieczności podawania jego numeru identyfikacji podatkowej.

Jednakże podmioty te, dla wykonywanych poza terytorium kraju czynności, nie mogą być zidentyfikowane dla podatku od wartości dodanej lub – w przypadku terytorium państwa trzeciego – podatku o podobnym charakterze. W takim przypadku nie wystawiają w ogóle faktury VAT. Dlatego, gdy zarejestrowali się Państwo jako podatnicy w Rosji, nie będziecie wystawiać polskiej faktury.

Podatnik, w wyniku dokonanej przez niego dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu poniesionych nakładów. Jest to możliwe w sytuacji, gdy kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju. Podatnik musi posiadać dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.
Dotyczy to wyłącznie zakupów dokonywanych w Polsce.

• art. 5 ust. 1, art. 22 ust. 1 pkt 3, art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 106 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Maria Bera
pracownik organów podatkowych, ekspert w zakresie VAT
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA