REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować środek trwały

AP
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy hale magazynowe (budynki), które są teraz wykorzystywane, ale będziemy je przebudowywać i modernizować. Czy mogę je amortyzować według wartości zakupu, a potem podnieść wartość na podstawie faktur z modernizacji?

Zgodnie z art. 32 ust. 3 ustawy o rachunkowości, na dzień przyjęcia środka trwałego do używania należy ustalić okres lub stawkę i metodę jego amortyzacji. Podstawą dokonywania odpisów jest wartość początkowa (wartość nabycia lub koszt wytworzenia) środka trwałego ustalona zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz ustawy o CIT. Z pytania wynika, że po pewnym okresie użytkowania budynki (hale magazynowe) poddane będą modernizacji. Artykuł 31 ust. 1 ustawy o rachunkowości mówi, iż koszty modernizacji, czyli koszty ulepszenia środka trwałego powodujące, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami, powiększają jego wartość początkową stanowiącą cenę nabycia środka trwałego. Ustawa o CIT dodatkowo określa limity kwotowe takiego ulepszenia. Zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł. A zatem nakłady na ulepszenie zwiększają wartość początkową środka trwałego, a tym samym podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Nakłady na ulepszenie ewidencjonowane będą wstępnie na koncie 08 „Środki trwałe w budowie” (w analityce z podziałem na poszczególne budynki), a po zakończeniu całej inwestycji (modernizacji) wszystkie te nakłady zwiększą wartość początkową modernizowanych budynków (zgodnie z prowadzoną analityką). Dokonujemy wówczas przeksięgowania nakładów zapisem: Wn konto 01/Ma konto 08. Amortyzacja od zwiększonej wartości następuje od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia zwiększenia do ewidencji.

Jeżeli jednostka przyjęła dla celów bilansowych analogiczne zasady amortyzacji jak dla celów podatkowych, to budynek może być dalej amortyzowany na zasadach i według stawki ustalonej przed modernizacją (w momencie wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych), lecz o nakłady na ulepszenie zwiększona zostanie podstawa naliczenia amortyzacji.

Przykładowo spółka nabyła budynek, który oddała do użytkowania i wprowadziła do ewidencji w styczniu 2007 r. - wartość początkowa wynosiła: 100 tys. zł. Dla hali w momencie przyjęcia do użytkowania zastosowano stawkę z wykazu stawek amortyzacyjnych w wysokości 10 proc. W okresie czerwiec - wrzesień 2007 r. przeprowadzono modernizację. W wyniku modernizacji budynku jego wartość wzrosła o 50 tys. zł.

Odpisy amortyzacyjne wyniosą w okresie od lutego do września 2007 r. (100 000 zł x 10 proc.) = (10 000 zł : 12 m-cy) x 8 m-cy = 6666,67 zł.

Natomiast w okresie od października do grudnia 2007 r. (100 000 zł + 50 000 zł) x 10 proc. = (15 000 : 12 m-cy) x 2 m-ce = 2500,00 zł.

W latach następnych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości: 150 tys. zł, aż do końca miesiąca, w którym nastąpi zrównanie odpisów z powiększoną wartością początkową hali magazynowej.

BARBARA NOCUŃ

senior konsultant, departament rachunkowości, HLB Frąckowiak i Wspólnicy

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 28 ust. 2-3, art. 31 ust. 1 oraz art. 32 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA