REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych zmiany w odliczaniu VAT od paliwa związane z wyrokiem ETS

Ewa Szczepankiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wyroku ETS (w sprawie możliwości odliczania VAT od paliwa do samochodów) złożyliśmy 31 grudnia 2008 r. korekty deklaracji VAT-7 za 2004 r., a także korekty deklaracji PIT-5 oraz zeznania rocznego PIT-36. Jak problem korekty ująć w księgach rachunkowych, w którym roku? Rok 2004 jest zamknięty i zatwierdzony. Czy może należy zmiany związane z odliczeniem VAT od paliwa zaksięgować w 2008 r., a do urzędu skarbowego złożyć tylko korekty deklaracji (bez sprawozdania finansowego)? Nadmieniam, że prowadzimy księgi zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Skutki korekt podatkowych powinni Państwo ująć w księgach 2008 r. i w sprawozdaniu finansowym za 2008 r. Do urzędu skarbowego nie należy składać korekty sprawozdania finansowego za 2004 r. Podatnicy, którzy w związku z wyrokiem ETS dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu (szerzej: w komunikacie MF, który publikujemy w całości w bieżącym numerze „MONITORA księgowego” - str. 11). Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Nie muszą Państwo korygować sprawozdania finansowego za 2004 r., ani też ponownie składać go do urzędu skarbowego. Nie ma tu analogii do sposobu korygowania deklaracji podatkowych. Zatwierdzone (a w pewnych przypadkach również ogłoszone) roczne sprawozdanie finansowe jest dokumentem, który archiwizowany jest w sposób trwały. Nie podlega korektom, które polegałyby na poprawieniu, ponownym ich napisaniu i zatwierdzeniu, nawet wtedy, gdy wskutek błędu sprawozdanie nie może być uznane za rzetelne. Ewentualne korekty sprawozdań lat ubiegłych należy ująć w sprawozdaniu finansowym dotyczącym okresu, w którym zostały ujawnione informacje o nieprawidłowościach.

Błędna, jak okazuje się w świetle wyroku ETS, interpretacja unijnych przepisów podatku VAT, przekładająca się na prawo krajowe, była zawiniona, lecz nie przez podatnika. Z tego względu skutki tej korekty, bez względu na jej istotność, mogą i powinny zostać odniesione na wynik finansowy okresu, w którym podatnik sporządził korektę, czyli 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

1. W październiku 2004 r. jednostka zaksięgowała fakturę za paliwo do samochodu z kratką na kwotę 100,00 zł netto plus 22,00 zł VAT:

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” 100,00 zł

Wn konto 403„Podatki i opłaty” 22,00 zł

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” 122,00 zł

Zapis w ewidencji VAT: „Podatek VAT nieodliczony za okres - październik 2004” 22,00 zł

2. W grudniu 2008 r. dokonano korekty zapisu poleceniem księgowania:

a) storno czerwone

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” (-) 100,00 zł

Wn konto 403„Podatki i opłaty” (-) 22,00 zł

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” (-) 122,00 zł

Korekta w ewidencji VAT: „Podatek VAT nieodliczony za okres - październik 2004” (-) 22,00 zł

b) zapis poprawny

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” 100,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 22,00 zł

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” 122,00 zł

Zapis w ewidencji VAT: „Podatek VAT odliczony za okres - październik 2004” 22,00 zł

3. Rozliczenie podatku naliczonego w korekcie deklaracji VAT-7 za październik 2004:

Wn konto 221„Rozrachunki z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT” 22,00 zł

Ma konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 22,00 zł

Dołączono wniosek o ustalenie nadpłaty za okres - październik 2004.

4. Ponieważ korekta kosztów podatku VAT nieodliczonego w 2004 r. nie powinna dotyczyć operacyjnych kosztów wytworzenia wyrobów i usług sprzedanych w okresie 2008 r., jej kwotę należy odnieść na pozostałe przychody operacyjne:

Wn konto 403„Podatki i opłaty” 22,00 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne”, w analityce: korekta VAT nieodliczonego z lat ubiegłych 22,00 zł

Sposób ujęcia zwiększenia podatku naliczonego VAT po korekcie jako pozostałego przychodu operacyjnego będzie zgodny z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), który traktuje jako przychód z działalności gospodarczej, w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług, naliczony podatek od towarów i usług w tej części, w której uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

5. Skutki korekty VAT rachunkowo spółka ujmuje w wyniku finansowym 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• art. 25 i 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

Ewa Szczepankiewicz

główna księgowa w spółce z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA