REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych zmiany w odliczaniu VAT od paliwa związane z wyrokiem ETS

Ewa Szczepankiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W wyniku wyroku ETS (w sprawie możliwości odliczania VAT od paliwa do samochodów) złożyliśmy 31 grudnia 2008 r. korekty deklaracji VAT-7 za 2004 r., a także korekty deklaracji PIT-5 oraz zeznania rocznego PIT-36. Jak problem korekty ująć w księgach rachunkowych, w którym roku? Rok 2004 jest zamknięty i zatwierdzony. Czy może należy zmiany związane z odliczeniem VAT od paliwa zaksięgować w 2008 r., a do urzędu skarbowego złożyć tylko korekty deklaracji (bez sprawozdania finansowego)? Nadmieniam, że prowadzimy księgi zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.

RADA

Autopromocja

Skutki korekt podatkowych powinni Państwo ująć w księgach 2008 r. i w sprawozdaniu finansowym za 2008 r. Do urzędu skarbowego nie należy składać korekty sprawozdania finansowego za 2004 r. Podatnicy, którzy w związku z wyrokiem ETS dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu (szerzej: w komunikacie MF, który publikujemy w całości w bieżącym numerze „MONITORA księgowego” - str. 11). Szczegóły wraz z ewidencją - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Nie muszą Państwo korygować sprawozdania finansowego za 2004 r., ani też ponownie składać go do urzędu skarbowego. Nie ma tu analogii do sposobu korygowania deklaracji podatkowych. Zatwierdzone (a w pewnych przypadkach również ogłoszone) roczne sprawozdanie finansowe jest dokumentem, który archiwizowany jest w sposób trwały. Nie podlega korektom, które polegałyby na poprawieniu, ponownym ich napisaniu i zatwierdzeniu, nawet wtedy, gdy wskutek błędu sprawozdanie nie może być uznane za rzetelne. Ewentualne korekty sprawozdań lat ubiegłych należy ująć w sprawozdaniu finansowym dotyczącym okresu, w którym zostały ujawnione informacje o nieprawidłowościach.

Błędna, jak okazuje się w świetle wyroku ETS, interpretacja unijnych przepisów podatku VAT, przekładająca się na prawo krajowe, była zawiniona, lecz nie przez podatnika. Z tego względu skutki tej korekty, bez względu na jej istotność, mogą i powinny zostać odniesione na wynik finansowy okresu, w którym podatnik sporządził korektę, czyli 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

1. W październiku 2004 r. jednostka zaksięgowała fakturę za paliwo do samochodu z kratką na kwotę 100,00 zł netto plus 22,00 zł VAT:

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” 100,00 zł

Wn konto 403„Podatki i opłaty” 22,00 zł

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” 122,00 zł

Zapis w ewidencji VAT: „Podatek VAT nieodliczony za okres - październik 2004” 22,00 zł

2. W grudniu 2008 r. dokonano korekty zapisu poleceniem księgowania:

a) storno czerwone

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” (-) 100,00 zł

Wn konto 403„Podatki i opłaty” (-) 22,00 zł

Autopromocja

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” (-) 122,00 zł

Korekta w ewidencji VAT: „Podatek VAT nieodliczony za okres - październik 2004” (-) 22,00 zł

b) zapis poprawny

Wn konto 401„Zużycie materiałów i energii” 100,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 22,00 zł

Ma konto 234„Rozrachunki z pracownikami” 122,00 zł

Zapis w ewidencji VAT: „Podatek VAT odliczony za okres - październik 2004” 22,00 zł

3. Rozliczenie podatku naliczonego w korekcie deklaracji VAT-7 za październik 2004:

Wn konto 221„Rozrachunki z Urzędem Skarbowym z tytułu podatku VAT” 22,00 zł

Ma konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 22,00 zł

Dołączono wniosek o ustalenie nadpłaty za okres - październik 2004.

4. Ponieważ korekta kosztów podatku VAT nieodliczonego w 2004 r. nie powinna dotyczyć operacyjnych kosztów wytworzenia wyrobów i usług sprzedanych w okresie 2008 r., jej kwotę należy odnieść na pozostałe przychody operacyjne:

Wn konto 403„Podatki i opłaty” 22,00 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne”, w analityce: korekta VAT nieodliczonego z lat ubiegłych 22,00 zł

Sposób ujęcia zwiększenia podatku naliczonego VAT po korekcie jako pozostałego przychodu operacyjnego będzie zgodny z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), który traktuje jako przychód z działalności gospodarczej, w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług, naliczony podatek od towarów i usług w tej części, w której uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

5. Skutki korekty VAT rachunkowo spółka ujmuje w wyniku finansowym 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• art. 25 i 54 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

Ewa Szczepankiewicz

główna księgowa w spółce z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA